Ադրբեջանական Haqqin.az-ի խմբագրի լոբբիստը դատապարտվեց Ստրասբուրգում 09/19/2016   14:55  |  Միջազգային լրահոս
Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի քրեական գործերով դատարանը ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպության ղեկավարին դատապարտել է՝ պայմանական ազատազրկման
«Փաստինֆո»-ի թղթակիցը Ստրասբուրգից տեղեկացնում է, որ դատարանի «Ալընջան և մյուսները» գործով, որը կապված է Ստրասբուրգում գրանցված «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն» ադրբեջանական կազմակերպության հետ հրապարակված դատավճռով 3 ամսվա պայմանական ազատազրկման է դատապարտվել կազմակերպության փոխնախագահ Մուստաֆա Ալընջային՝ առանց դեկլարացիաների աշխատանք կատարելու, աշխատանքային գործունեությունը թաքցնելու համար։ Մուստաֆա Ալընջայի և նրա կնոջ՝ Լեյլա Ալընջայի, նկատմամբ քաղաքացիական մյուս հայցերը մերժվել են, ովքեր մեղադրվում էին խարդախության, հարկերից խուսափելու մեջ։
Ստրասբուրգում բացահայտվում են Բաքվի և Haqqin.az-ի խմբագրի կատարած ֆինանսական հանցագործությունները
Գործով դատախազը նախորդ դատական նիստին Լեյլա Ալընջայի համար պահանջել էր 5000 եվրո տուգանք և 10 ամիս պայմանական ազատազրկում, իսկ Մուսթաֆա Ալընջայի համար 2 տարի պայմանական ազատազրկում և 15 000 եվրո տուգանք, ինչպես նաև թարգմանական, առևտրային և արդյունաբերական գործունեության արգելում և ֆրանսիայի տարածքից դուրս գալու 5 տարվա արգելք։
Հիշեցնենք, որ «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն» կազմակերպությունը Ստրասբուրգում 2013թ-ին հիմնադրել էր ադրբեջանցի լրագրող, haqqin.az առցանց պարբերականի խմբագիր Էյնուլլա Ֆաթուլաևը, ով ամնիջականորեն ղեկավարվում է Ադրբեջանի նախագահական ապարատի կողմից։
Ստրասբուրգում դեռ պաշտոնական գրանցումից առաջ՝ Ֆաթուլլաևի բաքվեցի հովանավորների աջակցությամբ և Ֆաթուլլաևի անմիջական հսկողությամբ, նշյալ կազմակերպությունը Ադրբեջանի նախագահին կից Ոչ կառավարական կազմակերպությունների աջակցության խորհրդի ծրագրով ստացել էր 100 հազար եվրոյի չափ գրանտ:
Էյնուլլա Ֆաթուլաևն ու կազմակերպության մյուս անդամները կազմակերպության համար ընտրելով Եվրոպային հարազատ անուն՝ «Եվրոպական տեղեկատվական և մարդու իրավունքների կենտրոն», այն ուղղակի օգտագործել են և իրականացրել ու ֆինանսավորել հակահայկական և հակասեմական քաչոզչություն, կեղծել են փաստաթղթեր, յուրացրել ֆինանսական միջոցներ։
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակա-քաղաքական հարցերի բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովի հսկողությամբ՝ կազմակերպության անդամները հանձնարարություն են ստացել գտնել և տարածել եվրոպական երկրներում մարդու իրավունքների խատխման իրական և ենթադրյալ փաստերը, ինչպես նաև Ադրբեջանի քաղաքականությունը քննադատող հայտնի եվրոպական քաղաքական գործիչների վերաբերյալ վարկաբեկող նյութեր հավաքել և հանձնել Բաքվին:

Лоббист редактора азербайджанского интернет-издания haqqin.az осужден в Страсбурге 09/19/2016   15:38  |  Международные новости
Суд по уголовным дела города Страсбург приговорил руководителя азербайджанской лоббистской организации к условному заключению.
Как сообщает корреспондент “ФактИнфо” из Страсбурга, согласно приговору, заместитель председателя зарегистрированной в Страсбурге азербайджанской организации “Европейский информационно-правозащитный центр” Мустафа Алджан, получил три месяца условно за ведение деятельности без оформления декларации и ее сокрытие. Остальные гражданские иски к Мустафе Алджану и его супруге Лейле Алджан, которые обвинялись в мошенничестве и уклонении от уплаты налогов, были отклонены.
Поддерживающий в суде обвинение прокурор на предыдущем заседании потребовал для Лейлы Алджан 10 месяцев условного заключения и штраф в размере 5 тыс. евро, а для Мустафы Алджана – два года лишения свободы условно и штраф в размере 15 тыс. евро, а также наложить запрет на ведение переводческой, коммерческой и производственной деятельности и пятилетний запрет на выезд с территории Франции.
Напомним, Организацию “Европейский информационно-правозащитный центр” в 2013 году основал редактор интернет-издания haqqin.az Эйнулла Фатуллаев, которым непосредственно руководят из аппарата президента Азербайджана.
Еще до официальной регистрации в Страсбурге с подачи бакинских покровителей Фатуллаева и при непосредственном кураторстве последнего указанная организация заполучила грант в размере 100 тыс. евро по программе Совета поддержки неправительственных организаций при президенте Азербайджана.
Эйнулла Фатуллаев и остальные члены организации, подобрав организации родное для Европы название - “Европейский информационно-правозащитный центр” - просто-напросто использовали ее: осуществляли и финансировали антиармянскую и антисемитскую пропаганду, подделывали документы и присваивали финансовые средства.
Под курацией заведующего отделом по общественно-политическим вопросам президентской администрации Али Гасанова члены организации получили задание находить и тиражировать реальные и мнимые факты нарушений прав человека в европейских странах, а также собирать и передавать в Баку компромат на видных европейских политиков, подвергающих критике политику Азербайджана.