Առաջնահերթ խնդիրներից լինելու է դատախազության աշխատանքի հրապարակայնության ապահովումը. Արթուր Դավթյան 09/09/2016   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազությունը տարիներ շարունակ քրտնաջան աշխատանք է կատարել, մինչ օրս բավականին բարեփոխումներ է իրականացրել և այժմ, ըստ էության, կատարված դրական աշխատանքը պահելու և առավել արդյունավետ դարձնելու անհրաժեշտություն կա:
Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածու Արթուր Դավթյանը՝ ընդգծելով, թե, իր կարծիքով, առաջնահերթ խնդիրներից մեկը լինելու է դատախազության աշխատանքի հրապարակայնության ապահովումը:
«Առաջիկայում մենք ավելի հաճախակի կշփվենք, մեր աշխատանքն առավել հաճախակի կներկայացնենք, մասնագիտական առումով կպարզաբանենք մեր կողմից կայացվող որոշումները»,-վստահեցրեց ՀՀ Նախագահի կողմից առաջարկված Գլխավոր դատախազի թեկնածուն:
Քաղաքական դրդապատճառներով մարդկանց ձերբակալելու և կալանավորելու վերաբերյալ լրագրողների հարցին ի պատասխան նա հայտարարեց, թե «քաղաքական պատճառներով մարդկանց ձերբակալումներ չունենք մեր երկրում, ցանկացած ձերբակալում կամ կալանավորում իրականացվում է բացառապես քրեական դատավարության օրենքով նախատեսված հիմքերով և կարգով»: «Մենք քաղբանտարկյալ չունենք»,-պնդեց նա:
Ի պատասխան լրագրողների դիտարկմանը, թե հանրությունը հակառակ կարծիքին է և նաև նշում է անուններ՝ Շանթ Հարությունյան, Գևորգ Սաֆարյան, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց. «Ես չեմ կարող վստահ լինել, որ որևէ մեկիդ ներկայացրածն ամբողջ հանրության կարծիքն է: Ես մասնագիտական առումով կարող եմ ասել՝ որքանով իմ աշխատանքային գործունեությամբ ներառված եմ եղել այդ որոշումների կայացմանը, այդ որոշումները կայացվել են բացառապես օրենքով նախատեսված կարգերով և հիմքերով»:

Одним из приоритетных задач Генпрокуратуры Армении будет обеспечение публичности деятельности ведомства – Артур Давтян 09/09/2016   18:33  |  Лента новостей
Кандидат на пост генерального прокурора Армении Артур Давтян заявил, что в случае его назначения одним из приоритетных задач Генпрокуратуры, по его мнению, будет обеспечение публичности деятельности ведомства.
“Мы будем чаще общаться, представлять свою работу и пояснять принимаемые нами решения в профессиональном плане”, - заявил Давтян журналистам после встречи с парламентскими фракциями в пятницу.
Он также отметил, что Прокуратура проделала за эти годы кропотливую работу: проведены реформы.“Теперь же назрела необходимость в повышении эффективности проделанной работы”, - отметил он.
Как сообщало ранее “Фактинфо”, согласно принятым по итогам прошедшего в конце 2015 года референдума изменениям в Конституцию Армении, до дня вступления новоизбранного президента Республики в должность, назначение генерального прокурора осуществляется в соответствии с поправками в Основной закон от 2005 года.
В соответствии с этим, генерального прокурора по предложению президента Республики назначает Национальное собрание. Срок пребывания Генерального прокурора в должности 6 лет. Одно и то же лицо не может назначаться генеральным прокурором более двух раз подряд.
Исходя из этого, генпрокурора изберет Национальное собрание по итогам тайного голосования. Причем, согласно закону о Регламенте НС РА,  для назначения на эту должность президент РА предложит одну кандидатуру.
Напомним, должность генпрокурора Армении остается вакантной с 4 августа, когда Геворк Костанян подал в отставку по состоянию здоровья. В тот же день президент Армении Серж Саргсян принял отставку Геворка Костаняна с поста генпрокурора.