«Այսօր, առավել քան երբեւէ, մեզ անհրաժեշտ է միասնություն եւ համերաշխություն». Էդուարդ Շարմազանով 09/05/2016   14:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 4-ին այցելել է Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու առաջնորդարան, հանդիպել Հայ առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի եւ Չիլիի թեմի առաջնորդ Տեր Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանի, թեմական խորհրդի, ինչպես նաեւ արգենտինահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Առաջնորդարանում ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Արգենտինայի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ձեւավորման հիմքում նախ եւ առաջ դուք եք, սիրելի արգենտինահայեր: Դուք բազմիցս եք ապացուցել, որ ապրելով օվկիանոսից այն կողմ, լինելով Արգենտինայի օրինապահ քաղաքացիներ՝ մնացել եք հայ եւ այստեղ ձեւավորել մի փոքր Հայաստան: Դուք հայտնվել եք հայրենիքից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու, քանի որ մեկ դար առաջ Թուրքիայի հանցագործ իշխանությունները որոշեցին աշխարհում մեկ հայ թողնել եւ այն էլ թանգարանում՝ իրագործելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Սակայն, հայերիս՝ ազատ եւ անկախ հայրենիքում ապրելու ցանկությունն այնքան հզոր գտնվեց, որ անգամ Ցեղասպանությունը չկարողացավ չեզոքացնել անկախության ձգտումը: Մեծ եղեռնից ընդամենը 3 տարի անց Սարդարապատի, Ղարաքիլիսայի եւ Բաշ Ապարանի մայիսյան հերոսամարտերում հայերը պարտության մատնեցին թուրքերին՝ հող նախապատրաստելով հայկական պետականության վերականգնման եւ մեր ժողովրդի ազգային վերածննդի համար:
Մարդկության դեմ իրագործված ոճրագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն: Մենք շնորհակալ ենք բարեկամ Արգենտինային, որ ընդունել եւ օրենքի ուժով դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Աշխարհը պետք է դատապարտի ոճրագործներին, ինչպես նաեւ պայքարի թուրքական ժխտողականության դեմ, քանի որ ցեղասպանության ժխտումը նույնքան հանցավոր է, որքան ցեղասպանության իրականացումը: Պատահական չէր, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը, հունիսին Հայաստան կատարած իր այցի ժամանակ խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, հայտարարեց. «Ես որեւէ այլ բառ չգիտեի, քան Ցեղասպանությունը»:
Իսկ մինչ այդ՝ Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ, իրավացիորեն նշեց. «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը հիշելը պարտադիր է, որովհետեւ որտեղ հիշատակ չկա, այնտեղ չարիքը դեռ բաց է պահում վերքը, իսկ թաքցնել հանցանքը նշանակում է թողնել, որ վերքն արնահոսի»:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը վերահաստատեց, որ մի քանի ժամում ողջ հայությունը կարող է համախմբվել համընդհանուր գաղափարի շուրջ, այն է՝ պայքարել հանուն ազատ եւ անկախ Արցախի: Հենց այդ միասնության հաղթական ոգին էր, որ թույլ չտվեց ադրբեջանցիներին հաջողություն գրանցել: Սակայն մեր պայքարը դեռ չի ավարտվել. մենք պետք է համախմբվենք հանուն համահայկական խնդիրների լուծման: Այսօր, առավել քան երբեւէ, մեզ անհրաժեշտ է միասնություն եւ համերաշխություն: Մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ պետք է հասնենք նրան, որ միջազգային հանրությունը հարգի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքն ու ճանաչի Արցախի անկախությունը, քանի որ ազատ եւ անկախ Արցախի գոյությանն այլընտրանք չկա: Պիտի ապրի Արցախն ազատ, պիտի ապրի, քանի որ այդպես է ուզում հայությունը»:

Вице-спикер парламента Армении: победный дух единения не позволил азербайджанцам добиться успеха 09/05/2016   17:13  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Аргентине вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов с возглавляемой им делегацией посетил накануне резиденцию главы Армянской епархии церковь Сурб Григор Лусаворич (Св. Григория Просветителя) в Буенос-Айресе. Об этом сообщает пресс-служба армянского парламента.
Делегация Армении во главе с Шармазановым встретилась с предводителем Армянской епархии Аргентины и Чили ААЦ архиепископом Гисаком Мурадяном, а также с представителями общинных структур армянской общины Аргентины.
Выступая на встрече с речью Шармазанов, в частности, отметил:
“Уважаемые соотечественники, совершенные против человечества преступления не имеют срока давности. Мы признательны дружественной Аргентине, принявшей и осудившей силой закона Геноцид армян. Мир должен осудить преступников, а также бороться против турецкой политики отрицания, поскольку отрицание геноцида   так же преступно, как осуществление самого геноцида. Отнюдь не случайно Папа Римский Франциск, говоря в ходе своего июньского визита в Армению о Геноциде армян, заявил: “Я не знал какого-либо другого слова, кроме Геноцида”.
“А до этого, на посвященной 100-й годовщине Геноциде армян литургии в Ватикане, отметил: “Помнить о 100-й годовщине Геноцида армян необходимо, так как там, где нет памяти, зло все еще оставляет рану открытой, а сокрытие преступления означает оставить рану кровоточащей”, - процитировал Шармазанов слова понтифика.
В своей речи вице-спикер НС Армении также отметил:
“Апрельская четырехдневная война подтвердила, что за несколько часов все армянство может сплотиться вокруг всеобщей идеи, а именно – бороться во имя свободного и независимого Арцаха”.
“Именно этот победный дух единения, по словам Шармазанова, не позволил азербайджанцам зафиксировать успех.
“Но наша борьба еще не окончена – мы должны сплотиться во имя решения общеармянских задач. Сегодня более, чем когда-либо, нам необходимы единство и солидарность.   Благодаря нашим совместным усилиям должны достичь того, чтобы международное сообщество уважало принцип реализации права народов на самоопределение и признало независимость Арцаха, поскольку существованию свободного и суверенного Арцаха нет альтернативы. Арцах должен жить свободно, должен жить, так как этого желает армянство”, - подчеркнул вице-спикер НС Армении.