Բռնության են ենթարկվել լրագրողները. ՄԻՊ-ն արձագանքում է 07/30/2016   00:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հաղորդումներ են ստացվել այն մասին, որ բռնություններ են գործադրվել լրագրողների նկատմամբ, ինչպես նաև խոչընդոտվել է նրանց աշխատանքը: Այս մասին նշվում է ՄԻՊ-ի տարածած հայտարարության մեջ` նշելով, որ ըստ ներկայացված տեղեկությունների՝ դրանք արել են քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ:
«ՀՀ Ոստիկանությունը պետք է անմիջապես ներկայացնի պարզաբանումներ լրագրողների նկատմամբ բռնությունների գործադրմանը, նրանց գործունեությանը խոչընդոտելուն քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների հնարավոր ներգրավման մասին», - հայտարարել է ՄԻՊ-ը:
Աշխատակազմից նշում են, որ բոլոր հրապարակումներն արձանագրվել են, դրանց հիման վրա անհրաժեշտ է անմիջապես հարուցել քրեական հետապնդում, իրականացնել մանրամասն քննություն և բացահայտել բոլոր մեղավոր անձանց:
«Այն քաղաքացիներին, ովքեր տիրապետում են 1in.am, azatutyun.am, armlur.am, a1plus.am «Արմենիա» հեռուստաընկերության լրագրողների նկատմամբ բռնության գործադրման կամ ոստիկանների հնարավոր ներգրավման մասին վկայող տեսանյութեր, խնդրում ենք դրանք անհապաղ տրամադրել
Պաշտպանի աշխատակազմին: Հեղինակների ինքնության գաղտնիությունը երաշխավորում ենք», -նշվում է ՄԻՊ-ի հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում է նաեւ, ահազանգեր են ստացվել նաև քաղաքացիների բերման ենթարկելու, նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ: «Այդ ուղղությամբ արդեն իսկ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ»:

Журналисты подверглись избиению в ходе разгона митинга в Ереване 07/30/2016   00:50  |  Актуальная тема
В офис омбудсмена Армении поступили сообщения о применении насилия в отношении журналистов и воспрепятствовании осуществлению ими своей профессиональной деятельности. Об этом говорится в распространенном Защитником прав человека заявлении.
Отмечается, что, согласно представленным данным, это сделали неизвестные лица в гражданской одежде.
“Полиция Армении должна немедленно представить разъяснения относительно возможной причастности полицейских в гражданской одежде к инцидентам с применением силы в отношении журналистов и воспрепятствованием их деятельности”, - говорится в заявлении омбудсмена.
Сообщается, что все публикации приняты к сведению. На их основе следует немедленно начать уголовное преследование, провести детальное расследование и выявить всех виновных.
“Граждан, которые располагают видеоматериалами, свидетельствующими о применении насилия в отношении журналистов 1in.am, azatutyun.am, armlur.am, a1plus.am, телеканала “Армения” или возможной причастности полицейских, просим незамедлительно их представить. Анонимность гарантируется”, - отмечается в заявлении.
Сообщается также о поступивших сигналах по поводу привода граждан в отделения и применении в отношении них силы.