«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռ/կ նախագահը դատապարտում է հարձակումները «Ազատության» լրագրողների նկատմամբ. Azatutyun.am 07/30/2016   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի նախագահ Թոմաս Քենթը դատապարտել է հարձակումները Երևանում երկու շաբաթ առաջ ընդդիմադիր խմբի հետ առնչություն ունեցող զինված անձանց կողմից գրավված Էրեբունու ոստիկանական շենքի մոտակայքում ոստիկանության և հարյուրավոր մարդկանց միջև ուրբաթ ուշ երեկոյան տեղի ունեցած բախումները լուսաբանող «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության երեք լրագրողների նկատմամբ: Azatutyun.am-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ռադիոկայանի հաղորդագրությունում։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը վրդովված է իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարող լրագրողների դեմ այս հարձակմամբ: Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները արդարադատության առջև կկանգնեցնեն հարձակվողներին և կպաշտպանեն իրենց օրինական աշխատանքը կատարող լրագրողներին», - հայտարարել է Քենթը։
«Երեք լրագրողները՝ Կարլեն Ասլանյանը, Հովհաննես Մովսիսյանը և Գարիկ Հարությունյանը հարձակման և ծեծի են ենթարկվել մահակներով և մետաղյա ձողերով զինված քաղաքացիական հագուստով անձանց մեծ խմբի կողմից, երբ ոստիկանական շենքի մոտից ետ էին դառնում դեպի Երևանի կենտրոն», - ասված է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի հաղորդագրությունում։
«Այդ անձինք, որոնք առերևութաբար ոստիկանության սպաներ էին, հստակաբար տեղյակ էին, որ հարձակվում են լրագրողների վրա։ Մովսիսյանը հեռախոսով հայտնել է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանին, որ երբ վազում էր՝ փորձելով ավելի անվտանգ վայր գտնել, այդ տղամարդկանցից մեկը հարցրել է՝ «նկարո՞ւմ ես», ապա հարվածել Մովսիսյանին, կոտրել նրա տեսախցիկը և պոկել նրա լրագրողական տարբերանշանը: «Ես նրանց ասացի, որ էլ չեմ նկարում, բայց նրանք շարունակում էին խփել ինձ»,-ասել է լրագրողը։
«Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանի մյուս երկու լրագրողները ևս վնասվածքներ են ստացել, ապա Երևանի Սարի թաղ թաղամասի մեկ այլ փողոցով վազել են դեպի ավելի անվտանգ վայր»,- նշված է հաղորդագրությունում։
Մանրամասները՝ Azatutyun.am-ում:
01:24 30/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈստիկանության ծառայողը հրազենային վնասվածք է ստացել
01:09 30/07/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲախումներ Սարի թաղում եւ Խորենացու փողոցում. պարզաբանում է ոստիկանությունը

Президент Радио Свободная Европа/Свобода осуждает нападение на журналистов в Ереване 07/30/2016 10:35 | Лента новостей
Президент Радио Свободная Европа/Радио Свобода Томас Кент осудил нападения на троих журналистов Радио Азатутюн, которые поздно вечером 29 июля освещали столкновения между полицейскими и сотнями людей недалеко от здания полиции, захваченного вооруженными лицами, связанными с оппозицией. Об этом говорится в сообщении радиостанции.
«Радио Свободная Европа/Радио Свобода возмущено этим нападением на журналистов, выполнявших свои профессиональные обязанности. Мы ожидаем, что власти Армении осуществят правосудие по отношению к нападавшим и защитят журналистов, осуществляющих свою законную деятельность», - заявил Томас Кент.
«Трое журналистов – Карлен Асланян, Ованнес Мовсисян и Гагик Арутюнян, подверглись нападению со стороны большой группы людей в штатском, вооруженных дубинками и металлическими прутьями, когда возвращались от здания полиции в центр города», - говорится в сообщении Радио Свободная Европа/Радио Свобода.
«Эти люди, которые, вероятно, были сотрудниками полиции, четко осознавали, что нападают на журналистов. Мовсисян по телефону сообщил Радио Свободная Европа/Радио Свобода, что когда он бежал, пытаясь найти безопасное место, один из мужчин спросил: «Ты снимаешь?», а затем ударил Мовсисяна, сломал его камеру и сорвал его пресс-значок. «Я им сказал, что уже не снимаю, но они продолжали меня бить», - рассказал Мовсисян».
Два других журналиста Радио Свободная Европа/Радио Свобода также получили повреждения, а затем бежали в более безопасное место по другой улице в столичном квартале Сари Тах, отмечается в сообщении, размещенном на официальном сайте армянской службы.