Բուժաշխատողները շարունակում են պատանդ մնալ 07/29/2016   14:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն 52 ժամ է, ինչ շտապ բուժօգնության երկու բժիշկը և  բուժքույրը ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում պատանդի կարգավիճակում են։
Երեկ նրանց ազատ արձակելու բազում կոչերին միացան նաև Երևանի մի շարք բժշկական կազմակերպությունների բժիշկներն ու բուժքույրերը` շեշտը դնելով հատկապես իրենց գործընկերուհու` բուժքույր Մալինա Մարգարյանին ազատելուն։
Առողջապահության նախարարության կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ ասում է, որ դժվար է հասկանալ հայ տղամարդկանց այն քայլը, երբ իրենց կողքին ստիպողաբար պահում են կնոջը, այն էլ՝ բուժքրոջ, ով, եթե չասենք իր առաքելությամբ, ապա գոնե մասնագիտության և աշխատանքի բերումով մշտապես աջակցություն ու բժշկական օգնություն է ցուցաբերել դրա անհրաժեշտությունն ունեցողներին։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ դատապարտում է զինյալ խմբի կողմից բուժաշխատողներին պատանդ վերցնելու  ամբողջ աշխարհում անընդունելի համարվող քայլը,  կոչ է անում հային վայել մոտեցում ցուցաբերել և առաջին հերթին ազատ արձակել բուժքրոջը։ Միաժամանակ, նախարարությունը հորդորում է սառը տրամաբանությամբ ընդունել առանց որևէ նախապայմանի բոլոր բուժաշխատողներին ազատ արձակելու բազում հորդորները, կոչերն ու պահանջները։
«Ողջ աշխարհում գրված ու չգրված օրենքներով չընկալվող  այս գործողությունը  բնավ պատիվ չի բերում ոչ ձեր արժանապատվությանը և ոչ էլ ձեր կողմից ներկայացվող գաղափարներին»,-ընդգծում է Առողջապահության նախարարությունը։

Минздрав Армении призывает вооруженную группу прислушаться к многочисленным призывам и освободить медработников 07/29/2016   15:32  |  Лента новостей
Министерство здравоохранения Армении вновь призывает членов вооруженной группы «Сасна црер» освободить медработников.
«Вот уже 52 часа, как двоих врачей «Скорой помощи» и медсестру удерживают в заложниках на захваченной территории полка патрульно-постовой службы Полиции Армении»,- говорится в распространенном в пятницу министерством здравоохранения Армении сообщении.
Как сообщили в ведомстве, к многочисленным призывам освободить медработников накануне присоединились врачи и медсестры целого ряда медучреждений Еревана, акцентируя свое внимание на необходимости освобождения своей коллеги - медсестры Малины Маркарян.
Минздрав Армении вновь осуждает считающийся во всем недопустимым шаг вооруженной группы, взявшей в заложники медработников, и призывает проявить подобающий армянину пдоход и в первую очередь освободить медсестру. В то же время ведомство призывает прислушаться к многочисленным призывам и требованиям и освободить медработников без каких-либо предусловий.