Թուրքիայում հայ դպրոցականները նվաճել են 15 մեդալ  07/22/2016   13:26  |  Մարզական
Հուլիսի 11-18-ը Թուրքիայի Տրապիզոն քաղաքում կայացել է դպրոցականների 16-րդ համաշխարհային Գիմնազիադային, որը հանդիսանում է դպրոցականների համաշխարհային սպորտի ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող ստուգատեսը: Գիմնազիադային մասնակցել է 30 երկրի 2500 դպրոցական:
Հայաստանի Հարապետության պատվիրակությունը, որը կազմված էր 38 մասնակցից, հանդես է եկել 9-ը մարզաձևերում` ատլետիկա, մարմնամարզություն, լող, հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, նետաձգություն, շախմատ և սուսերամարտ:
Ինչպես տեղեկանում ենք ԿԳ նախարարության պաշտոնական կայքից, Հայաստանը ներկայացնող մարզիկ դպրոցականների թիմը ձևավորվել էր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ` դպրոցականների հանրապետական մարզական ֆեդերացիայի կողմից 2015 թվականին անցկացված հանրապետական առաջնություններում լավագույն արդյունք ցուցաբերած մարզիկներից, որոնց համար կազմակերպվել էին լրացուցիչ ուսումնամարզական հավաքներ և մարզումներ` համաշախարհային ստուգատեսին նախապատրաստվելու նպատակով:
Հայաստանը ներկայացնող մարզիկ դպրոցականները 16-րդ համաշխարհային Գիմնազիադայում արժանացել են 5 ոսկե, 2 արծաթե և 8 բրոնզե մեդալների` թիմային հաշվարկով զբաղեցնելով 10–րդ հորիզոնականը:

Армянские школьники завоевали 15 медалей на Всемирной гимназиаде в Турции 07/22/2016   15:44  |  Лента новостей
Армянские школьники завоевали 15 медалей на 16-й Всемирной гимназиаде, проходившей с 11 по 18 июля в турецком городе Трапизоне, сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении.
Делегация из Армении, в  состав которой вошли 38 участников, выступила в 9 видах спорта: атлетика, гимнастика, плавание, греко-римская и вольная борьба, дзюдо, стрельба из лука, шахматы и фехтование.
В армянскую команду вошли спортсмены, показавшие наилучшие результаты на республиканских соревнованиях в 2015 году, организованных Республиканской спортивной федерацией школьников. Команда из армянских школьников-спортсменов была сформирована при содействии министерства образования и науки Армении.
Школьники-спортсмены из Армении завоевали пять золотых, два серебряных и восемь бронзовых медалей, заняв 10-ое место в командном зачете.