Հարուցվել է քրեական գործ՝ ոստիկանության  ծառայողների նկատմամբ բռնություն կիրառելու դեպի առթիվ 07/20/2016   12:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչությունում 2016 թվականի հուլիսի 20-ին ոստիկանությունից նյութեր են ստացվել՝ ոստիկանության տարբեր ծառայողներին պատճառված մարմնական վնասվածքների վերաբերյալ։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2016 հուլիսի 19-ին՝ ժամը 20-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Մ.Խորենացի փողոցին հարող Գլինկայի և Որմնադիրների փողոցների հատման վայրում մի խումբ անձինք բռնություն են գործադրել իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ՝ քարեր և այլ կոշտ առարկաներ նետելով նրանց ուղղությամբ։ Կիրառված բռնությունների հետևանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով բուժօգնության է տեղափոխվել ոստիկանության 6 աշխատակից։
Նկատի ունենալով, որ նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ, այն է՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, Երևանի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Կազմվել է քննչական-օպերատիվ խումբ։
Ոստիկանության 6 ծառայողներ ճանաչվել են որպես տուժող և հարցաքննվել։ Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ներբեռնվել և ուսումնասիրվել են դեպքի վերաբերյալ համացանցում առկա տեսագրությունները և հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ ոստիկանության աշխատակիցներին մարմնական վնասվածքներ պատճառած, տեսանյութերում պատկերված անձանց ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
17:24 19/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավապահները շարունակում են ինտենսիվ բանակցություններ վարել զինված խմբի անդամների հետ

Уголовное дело заведено по факту применения насилия в отношении полицейских близ захваченного здания ППС в Ереване 07/20/2016   12:50  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по городу Ереван 20 июля с.г из Полиции были получены материалы о нанесении стражам правопорядка телесных повреждений.
Как сообщает пресс-служба СК, при изучении подготовленных материалов выяснилось, что 19 июля 2016 года примерно в 20:00 на пересечении улиц Глинки и Вормнадирнери, прилегающих к улице М. Хоренаци в Ереване, группа лиц применила насилие в отношении сотрудников Полиции, исполняющих свои обязанности, забросав их камнями и другими твердыми предметами. Вследствие примененного насилия с различными телесными повреждениями были госпитализированы шестеро сотрудников Полиции.
“С учетом того, что в материалах предположительно содержатся данные, указывающие на признаки преступления, предусмотренного частью 2 статьи 316(Применение опасного для здоровья насилия в отношении представителя власти в связи с исполнением им своих служебных обязанностей) Уголовного кодекса РА, следственным управлением по городу Ереван возбуждено уголовное дело. Сформирована оперативно-следственная группа”, - отмечается в сообщении.
В СК также проинформировали, что 6 сотрудников  Полиции признаны потерпевшими и допрошены.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были скачены и изучены появившиеся в сети видеозаписи инцидента. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение по принятию мер, направленных на установление личностей запечатленных на видео лиц, причинивших сотрудникам Полиции телесные повреждения, их обнаружение, и обеспечение их явки к органу, осуществляющему производство.
"Предпринимаются неотложные следственные действия, направленные на  обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента", - подчеркивается в сообщении.