Հայաստանի դպրոցականների մաթեմատիկայի թիմն արժանացել է հինգ մեդալի 07/15/2016   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
2016թ. Դպրոցականների առարկայական միջազգային օլիմպիադաները մեկնարկել են հուլիսի 9-ին, Չինաստանի Հոնկոնգ քաղաքում: Հայաստանի դպրոցականների մաթեմատիկայի թիմն արժանացել է հինգ՝ մեկ արծաթե և չորս բրոնզե մեդալների: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼԳ նախարարության պաշտոնական կայքից:
Արծաթե մեդալի է արժանացել Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի սան Միքայել Մկրտչյանը, բրոնզե մեդալի՝ նույն դպրոցի սաներ Նարեկ Խանդանյանը, Սերգեյ Ներսիսյանը, Վահան Մարտիրոսյանը և «Ֆոտոն» վարժարանի աշակերտ Արսեն Համբարձումյանը:
ՀՀ դպրոցականների առարկայական միջազգային օլիմպիադայի հավաքականը ղեկավարել են ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Սմբատ Գոգյանը և Ա.Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Տիգրան Մարգարյանը: Նշենք, որ Վրաստանի և Ադրբեջանի թիմերը ստացել են մեկական բրոնզե մեդալներ:

Армянская школьная команда по математике завоевала пять медалей на международной олимпиаде в Гонконге 07/15/2016   15:15  |  Лента новостей
Армянская школьная команда по математике стала обладательницей пяти медалей международной предметной олимпиады, стартовавшей 9 июля в Гонконге, сообщает пресс-служба Министерства образования Армении.
"Серебряной медали удостоился воспитанник ереванской физико-математической школы имени Шагиняна Микаэл Мкртчян, бронзовыми призерами стали Нарек Хандарян, Сергей Нерсисян, Ваан Мартиросян, а также учащийся школы "Фотон" Арсен Амбрацумян", - проинформировали в Минобрнауки.
Делегацию юных армянских математиков на международной предметной олимпиаде возглавили старший научный сотрудник Института математики НАН РА Смбат Гогян и преподаватель физико-математической школы имени А.Шагиняна Тигран Маргарян.