Սյունիքի մարզպետի մեքենայի ուղղությամբ կրակոցների գործով առաջին դատական նիստի օրը հայտնի է 07/04/2016   15:25  |  Քրեական խրոնիկոն
Սյունիքի մարզպետի մեքենայի ուղղությամբ կրակոցնեորի, իսկ քննության պաշտոնական վարկածով՝ սպանության փորձի, գործն, արդեն ուղարկվել է դատարան, գործը մակագրվել և ընդունվել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անդրանիկ Մնացականյանի վարույթ, նշանակվել դատական քննություն:
Այսպես, ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի, գործով մեղադրվում են երկու անձինք՝ Հենրիկ Ավագյանն ու Գարեն Աթաջանյանը: Ըստ մեղադրանքի, նրանք 20.05.2015թ. նպատակադրվել են սպանել Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին, սակայն հանցագործությունն ավարտին չեն հասցրել իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով՝ ավտոմեքենային անմիջականորեն դիպած 18 գնդակներից սրահում գտնված անձինք չեն վնասվել:
Հենրիկ Ավագյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ, և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ երկու դրվագով՝ ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելը, պահելը, իսկ Գարեն Աթաջանյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձին օժանդակելը, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ զենք ձեռք բերելուն օժանդակելը:
Գործով իրեղեն ապացույցները 32 փաթեթ են կազմում:
Դատական առաջին նիստը տեղի կունենա հուլիսի 11-ին:
15:57 28/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՎերաքննիչ դատարանը հանձնարարել է անհապաղ ազատել Սյունիքի մարզպետի դեմ մահափորձի գործով մեղադրյալին
19:18 10/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՎիտալի Մինասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը մեղադրանքի մեկ հոդվածով շարունակվում է. Դատախազություն
16:14 10/06/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրա Բուդաղյանն ազատ արձակվեց շուրջ 7 ժամ անց
15:13 10/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Բուդաղյանին դեռևս ազատ չեն արձակել
14:25 10/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրա Բուդաղյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը դատախազի որոշմամբ վերացվել է
13:46 10/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրդարացվածի կարգավիճակում գտնվող Արա Բուդաղյանը շարունակում է կալանավորված մնալ

Стала известна дата первого заседания суда по делу об обстреле автомобиля губернатора Сюникской области Армении 07/04/2016   15:46  |  Криминальная хроника
Дело об обстреле автомобиля губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна уже направлено в  суд.
Дело поступило в производство судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Андраника Мнацаканяна.
Первое судебное заседание назначено на 11 июля.
Как сообщает судебная информационная система “Даталекс”,  обвиняемыми по делу проходят два человека – Генрих Авагян и Гарен Атаджанян. Согласно обвинению, указанные лица 20 мая  2015 года вознамерились убить губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна, однако не смогли довести преступление до конца по не зависящим от их воли обстоятельствам. В результате обстрела автомобиля, в который попали 18 пуль,  находившиеся в салоне автомобиля лица не пострадали.
Генрих Авагян обвиняется по пункту 1 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении.
Гарену Атаджаняну инкриминируют пункт 1 части 2 статьи 38-34-104(Соучастие в покушении на убийство двух и более лиц),  части 1 статьи 235 и части 1 статьи 38-235(Соучастие в приобретении оружия).