Ի՞նչն է եղել Վանաձորում ՌԴ ԳԱԱ անդամի սպանության պատճառը. Կասկածվողը անհատ ձեռներեց է 07/04/2016   17:27  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Վանաձորում ՌԴ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի անդամի սպանության մեջ կասկածվողն անհատ ձեռներեց է:
«Արմաիկա» ԲԲԸ-ի տնօրեն, ֆիզիկոս Արմեն Ստեփանի Մնացականյանի սպանությանը նախորդել է թեթև վիճաբանություն, ինչը սկսվել է թղթադրամը մանրելու նախաձեռնությունից։ Անհատ ձեռներեցը, ում մոտ ֆիզիկոսն ու նրա ծանոթը մանրել են գումարը, վրդովվել է մի բառից ու պարզաբանումը ոչ թե տեղի է ունեցել մարդկային լեզվով այլ գործի է դրվել զենք և հնչել կրակոց՝ սպանելով գիտնականին։
Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող ՌԴ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի անդամ, ֆիզիկոս Արմեն Մնացականյանը հրազենային վնասվածքով տեղափոխվել է հիվանդանոց, սակայն նա արդեն մահացած է եղել:
Դեպքի վերաբերյալ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ հարուցվել է քրեական գործ է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ և 235-րդ հոդվածների 1-ին մասերով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ դեպքի վերաբերյալ ահազանգը ստացվել է նախօրեին Վանաձորի բժշկական կենտրոնից, որտեղ հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել էր 1961թ.-ին ծնված Արմեն Ստեփանի Մնացականյանը: Դիակը հայտնաբերվել է Վանաձորի քլորատան մոտի անտառում։ Անհատ ձեռներեցը դիմել է փախուստի։

В убийстве члена Российской академии наук в Ванадзоре подозревается частный предприниматель 07/04/2016   18:21  |  Криминальная хроника
По информации “Фактинфо”, в убийстве члена Российской академии наук Армена Мнацакняна в Ванадзоре подозревается частный предприниматель.
Убийству директора ОАО “Армаика”, физика Армена Мнацаканяна предшествовала небольшая ссора, которая началась с затеи по размену купюры. Частный предприниматель, у которого физик и его знакомый разменяли деньги, пришел в ярость от одного слова. Гнев вылился в стрельбу, которая закончилась убийством ученого.
Член РАН Армен Мнацаканян с огнестрельным ранением был госпитализирован в больницу, однако был уже мертв.
Как сообщили в ответ на запрос “ФактИнфо”  в Следственном комитете Армении, по данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК Армении.