Քննչական կոմիտեն՝ Հրազդանի կիրճում տեղի ունեցած սպանության մասին. պարզվել է շարժառիթը, կասկածյալը ձերբակալվել է 06/24/2016   13:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Հրազդանի կիրճում հունիսի 23-ին տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության հանգամանքները, շարժառիթը, կասկածյալը ձերբակալվել է։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016թ. հունիսի 23-ին՝ ժամը 23.25-ին, ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «Սուրբ Սարգիս» եկեղեցուց դեպի Հրազդանի կիրճ տանող ճանապարհին դիակ կա:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ  խումբը. Հրազդանի կիրճում՝ ատոմային էներգետիկայի ինստիտուտի վարչական շենքից շուրջ 200 մետր հեռավորության վրա գտնվող բաց տարածքում, հայտնաբերվել է 1967թ. ծնված Ա.Պողոսյանի դին՝ գլխի շրջանի բազմաթիվ վնասվածքներով:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
2016թ. հունիսի 24-ին՝ ժամը 00.30-ին, «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ «Հրազդան» մարզադաշտի մոտակայքում գտնվող բենզալցակայանի մոտից «գլխի տրավմա» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել 45-ամյա Լ.Ստեփանյանը:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ երկու ահազանգերը փոխկապակցված են և 45-ամյա Լ.Ստեփանյանը նշված վնասվածքն ստացել է Ա.Պողոսյանի հետ տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ։
Նախնական տվյալներով՝ Ա.Պողոսյանը և Լ.Ստեփանյանը, չունենալով մշտական բնակության վայր, բնակվել են Հրազդանի կիրճում: 2016 թվականի հունիսի 23-ի երեկոյան  անձնական հարցերի շուրջ  նրանց միջև առաջացել է վիճաբանություն, ինչը վերածվել է ծեծկռտուքի, որն ավարտվել է Ա.Պողոսյանի սպանությամբ։
Դեպքի վայրի զննությամբ  առգրավվել է արնանման հետքերով քար։ Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզաբանելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական, դատակենսաբանական փորձաքննություններ:

Следователи установили обстоятельства и мотив убийства мужчины в Разданском ущелье в Ереване, подозреваемый задержан 06/24/2016 13:48 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении завел уголовное дело по факту убийства, совершенного 23-го июня в Разданском ущелье. В результате предпринятых мероприятий установлены обстоятельства и мотив убийства, подозреваемый задержан.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 23 июня 2016 года в 23:25 поступил сигнал о том, что на дороге, ведущей от церкви Святого Саркиса в Разданское ущелье, найден труп человека.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа. На открытой местности, расположенной в Разданском ущелье, почти в 200 метрах от административного здания института атомной энергетики, было обнаружено тело А. Погосяна 1967 года рождения с множественными травмами в области головы.
По данному факту следственным управлением по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления по городу Ереван возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
24 июня 2016 года в 00:30 из республиканского медцентра “Армения” поступил сигнал о том, что к ним для оказания медпомощи был доставлен 45-летний Л. Степанян с диагнозом “травма головы”. Его госпитализировали в больницу с территории близ бензозаправочной станции, расположенной у стадиона “Раздан”.
В результате предпринятых неотложных следственных действий было установлено, что оба сигнала взаимосвязаны, и 45-летний Л. Степанян получил указанные травмы во время ссоры с А. Погосяном.
По предварительным данным, А. Погосян и Л. Степанян, не имея определенного места жительства, жили в Разданском ущелье. Вечером 23 июня 2016 года между ними вспыхнула ссора из-за личных вопросов, которая переросла в драку, закончившуюся убийством А. Погосяна.
При осмотре места происшествия был изъят камень со следами, похожими на кровь. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая экспертизы.