Ադրբեջանը զորավարժության վերաբերյալ չի ծանուցել 06/20/2016   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ԱՀ-ում անցկացվող զորավարժությունների մասին:
Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի՝ զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման, եթե դրանցում ընդգրկված են.
1. ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերը,
2. ամենաքիչը 250 մարտական տանկ,
3. ամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենա,
4. ամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի արդիականացման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ երկրները համաձայնության են եկել հայտարարել այն զորավարժությունը, որը ոչ թե առաստաղներով է սահմանված, այլ համարվում է խոշորագույնը (առաստաղներն այստեղ չեն գործում), որովհետև ներկայումս խոշորագույն զորավարժություն անցկացնող երկրները քիչ են:
Միաժամանակ, համաձայն Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի VII մասի 66-րդ կետի պահանջների, եթե հաշվետու տարում նախապես հայտարարված զորավարժությունից բացի մասնակից երկիրը պլանավորել է իրականացնել ծավալներով ավելի մեծ զորավարժություն, ապա պարտավոր է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և սահմանված կարգով այդ մասին ծանուցել մասնակից բոլոր երկրներին:
Ադրբեջանի Հանրապետությունը Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի շրջանակներում տրվող տարեկան տեղեկատվությամբ ս.թ. հունիսի 17-ից 24-ը Նախիջևանում զորամասերի կառավարման մարմինների մասնակցությամբ անցկացվելիք օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության վերաբերյալ չի ծանուցել մասնակից երկրներին:
Նման դեպքերում, համաձայն վերը նշված կետի, պետությունը պարտավոր է զորավարժության անցկացման մասին ծանուցել հնարավորինս սեղմ ժամկետում, սակայն ԵԱՀԿ տեղեկատվական ցանցով զորավարժության անցկացման մասին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից մինչ այժմ ծանուցում չի կատարվել:

Минобороны Армении: Азербайджан не уведомил государства – участники ОБСЕ о проведении учений 06/20/2016   14:25  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении выступило с заявлением в связи с проведением Азербайджаном оперативно-тактических учений у линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск.
В Минобороны Армении напомнили, что в соответствии с подпунктом 40.1.1 главы 5 Венского документа 2011 года учения подлежат уведомлению в тех случаях, когда в них участвуют:
1.По крайней мере, 9 000 человек, включая поддерживающие войска, или
2.по крайней мере, 250 боевых танков или
3.по крайней мере, 500 ББМ, или
4.по крайней мере, 250 самоходных и буксируемых артиллерийских орудий, минометов и реактивных систем залпового огня (калибра 100 мм и больше).
В ведомстве также отметили, что в ходе обсуждений по модернизации Венского документа 2011 года страны согласились уведомлять о тех учениях, которые считаются крупнейшими, поскольку сейчас мало государств, которые проводят крупнейшие учения.
При этом, как  отмечается в заявлении, согласно  пункту 66 части VII Венского документа,  если страна-участница в отчетный год помимо уже ранее заявленных запланировала к проведению более крупные по своему масштабу учения, то она в максимально короткие сроки и в установленном порядке обязана уведомить все страны-участницы об этом.
“Азербайджанская Республика в рамках Венского документа 2011 года  не проинформировала страны-участницы об оперативно-стратегических учениях, проводимых в Нахичеване с 17-го по 24-е июня с участием органов управления военными частями. В подобных случаях в соответствии с вышеприведенным пунктом страна обязана уведомлять об этом так скоро, как это возможно, однако Азербайджан до сих пор не известил через информационные каналы ОБСЕ о проводимых учениях”, –  отмечается в заявлении оборонного ведомства Армении.