Ոստիկանության տեսուչը հետապնդել և վնասազերծել է ավազակային հարձակում կատարած դիմակավորված երիտասարդին 06/16/2016   18:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևանի Էրեբունի փողոցում հունիսի 15-ին տեղի ունեցած ավազակության դեպքի առթիվ: Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը ձերբակալվել է:
2016 թվականի հունիսի 16-ին ՍՊԸ-ի աշխատակիցը հաղորդում է ներկայացրել առ այն, որ 2016 թվականի հունիսի 15-ին՝ ժամը 23:15-ի սահմաններում, գտնվելով իր աշխատավայրում՝ Էրեբունի փողոցում գործող բենզալցակայանում, մի անծանոթ մարդ դանակի գործադրման սպառնալիքով իրենից գումար է պահանջել և այն հափշտակելով՝  դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով:
Նախնական քննության տվյալներով՝ 2016 թվականի հունիսի 15-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, ուրիշի գույքը ավազակային հարձակմամբ հափշտակելու դիտավորությամբ, իր մոտ գտնվող դանակով Էրեբունի փողոցում գործող բենզալցակայանի աշխատակցի կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, գումար է պահանջել։ Աշխատակիցը դիմակավորված երիտասարդին է փոխանցել իր մոտ առկա գումարը, ինչից հետո վերջինս դիմել է փախուստի։ Աշխատակցի բղավոցներին արձագանքել են հարակից ավտոլվացման կետի աշխատակիցները և միասին հետապնդել փախուստի դիմած առերևույթ հանցագործություն կատարած անձին։ Նշված փողոցով ավտոմեքենայով երթևեկելիս՝  ոստիկանության ավագ տեսուչը նկատել է  վազող  դիմակավորված տղամարդուն և ավտոմեքենան կայանելով՝ հետապնդել է նրան ու վնասազերծել՝ ձեռքից վերցնելով նաև դանակը։
Պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Երևանի բնակիչ է՝ ծնված 1990թ.։ Կասկածյալը ձերբակալվել է և ցուցմունք տվել դեպքի շուրջ։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, կենսաբանական և քրեագիտական փորձաքննություններ:

Инспектор полиции нагнал и обезвредил грабителя, напавшего на работника ереванской бензозаправки 06/17/2016   00:21  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета Армении по Еревану возбуждено уголовное дело по факту разбойного нападения, совершенного  на столичной улице Эребуни 15-го июня.
Как сообщает пресс-служба СК,16-го июня 2016 года от сотрудника ООО поступило сообщение о том, что накануне в районе 23:15 он находился на своем рабочем месте - действующей на улице Эребуни бензозаправочной станции, и что неизвестный, угрожая ножом, потребовал у него деньги и, похитив их, сбежал.
По данному факту следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления по Ереван возбуждено уголовное дело по признакам пункта 4 части 2 статьи 175 (Разбой, совершенный с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса Армении.
По данным предварительного следствия, 15-го июня около 23:00 предполагаемый преступник, вынашивая умысел на похищение чужого имущество путем разбойного нападения и угрожая применением опасного для жизни работника действующей на улице Эребуни бензозаправочной станции насилия, потребовал деньги. Работник передал человеку в маске имеющуюся у него сумму, после чего последний обратился в бегство. На крики работника бензозаправки откликнулись служащие находящейся неподалеку автомойки и вместе стали преследовать сбежавшего преступника. Старший инспектор полиции, который проезжал по указанной улице, заметил беглеца в маске, и, припарковав машину, нагнал его и обезвредил, забрав у него и нож.
Установлена личность человека, совершившего преступление - им оказался житель Еревана 1990 года рождения. Подозреваемый был задержан и дал показания относительно случившегося.
Для выяснения ряда обстоятельств, имеющихся существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская, биологическая и криминалистическая экспертизы. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.