Նորածնի առք ու վաճառքի դեպքով մեղադրանքներ են առաջադրվել երեխայի մորը, բժշկին և բուժքրոջը 06/13/2016   14:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է 2016 թ. ապրիլին նորածին երեխայի առք ու վաճառքի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ նորածնի առքն ու վաճառքը կազմակերպվել է բուժաշխատողների կողմից՝ կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Երևանի N բժշկական կենտրոնի բժշկուհի Կարինե Անտոնյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-168-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (Խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առք ու վաճառքի կազմակերպելը)  և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելը), իսկ  բուժքույր Գոհարիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել 38-168-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (Խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առք ու վաճառքի կազմակերպելը)  և  38-325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելուն օժանդակելը)։ Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։
Նորածնի մորը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեխայի վաճառքը՝ խնամքը հանձնելու նպատակով), նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։

По делу о продаже новорожденного ребенка обвинения предъявлены медработницам ереванской клиники и матери младенца - СК 06/13/2016 14:55 | Криминальная хроника
Главным следственным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении продолжается предварительное следствие по уголовному делу по факту купли-продажи новорожденного ребенка в апреле 2016 года.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в ходе предварительного следствия было установлено, что купля-продажа новорожденного младенца была осуществлена медработниками с использованием подложных документов.
В сообщении отмечается, что по совокупности добытых доказательств врачу N-ского медцентра Еревана Карине Антонян предъявлены обвинения по части 1 статьи 38-168(Организация торговли детьми с целью оформления опеки) и части 1 статьи 325( Подделка официального документа, предоставляющего право)УК РА, а медсестре Гоарик Хачатрян предъявлены обвинения части 1 статьи 38-168(Организация торговли детьми с целью оформления опеки) и части 1 статьи 38-325(Пособничество в подделке официального документа, предоставляющего право)УК РА. Следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
"Матери новорожденного ребенка предъявлено обвинение в совершении деяния, предусмотренного частью 1 статьи 168(Торговля детьми с целью передачи под опеку).В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается", - говорится в сообщении.