ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների բնականոն զարգացման առումով ՀՀ Նախագահը կարևորել է անվտանգության բաղադրիչը 05/20/2016   14:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամներին և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին, ովքեր Հայաստան են ժամանել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին Երևանում: Ընդգծելով, որ Հայաստանում առաջին անգամ է անցկացվում միջկառավարական խորհրդի նիստ, Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այն արդյունավետ կլինի: «Մենք բոլորս անդամակցել ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ ելնելով մեր տնտեսական շահերից, մեր քաղաքացիների շահերից: Շատ կարևոր է, որ ընդունվող որոշումները լինեն շոշափելի գործարար միջավայրի, յուրաքանչյուր ապրանքի գնորդի և ծառայության պատվիրատուի համար: Այդ նպատակին հասնելու համար, կարծում եմ, որ ամենակարևոր հարցը խոչընդոտների վերացումն է՝ տեխնիկական խոչընդոտների, որոնք խանգարում են ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժին, դրանով իսկ՝ նվազեցնում ինտեգրացիոն գործընթացներից տնտեսական արդյունավետությունը»,- ասել է ՀՀ Նախագահը: Նշելով, թե տեղյակ է՝ որքան շատ հարցեր են ընդգրկված նիստի օրակարգում, Սերժ Սարգսյանը խնդրել է ԵԱՏՄ-ում նախագահող երկրի՝ Ղազախստանի վարչապետ Կարիմ Մասիմովին ներկայացնել՝ կա՞ արդյոք օրակարգում առկա հարցերի շուրջ ընդհանուր ընկալում, և ինչպիսի՞ արդյունքներ են ակնկալվում այս հանդիպումից:
Ղազախստանի վարչապետը իր և գործընկերների անունից շնորհակալություն է հայտնել Երևանում ջերմ հյուրընկալության և միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքի նախապատրաստման ու անցկացման հարմարավետ պայմանների ապահովման համար: «Մեզ համար առջևում այսօր աշխատանքային օր է, որի ընթացքում նախատեսված է Եվրասիական տնտեսական միության հետագա զարգացման հետ կապված հարցերի քննարկում: Նախագահների հանդիպման նախօրեին մենք կաշխատենք քննարկել և օրակարգից հանել հարցերի մեծամասնությունը, որպեսզի բարձր մակարդակով քննարկմանը ներկայացնենք միայն հետագա զարգացման տեսանկյունից խոշոր ռազմավարական հարցերը»,-ասել է վարչապետ Կարիմ Մասիմովը:
Նա տեղեկացրել է, որ այսօր վարչապետների մակարդակով անցկացվող նիստում ինչպես նեղ, այնպես էլ ընդլայնված կազմով հանդիպումների ժամանակ քննարկման համար նախատեսված են բազմաթիվ հարցեր, և այսօրվա քննարկումների ժամանակ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները կփորձեն դրանք լուծել:
Հանդիպմանը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է ԵԱՏՄ-ի՝ ինտեգրացիոն այլ միավորումների հետ համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև առանձին երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների հետագա բնականոն զարգացման առումով ՀՀ Նախագահը կարևորել է անվտանգության բաղադրիչը և այդ տեսանկյունից ներկայացրել ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները:

Президент Армении назвал безопасность важным компонентом закономерного развития экономик стран ЕАЭС 05/20/2016   15:26  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян принял сегодня членов Евразийского межправительственного совета и председателя коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграна Саркисяна, которые прибыли в Армению для участия в очередном заседании Евразийского межправительственного совета, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент приветствовал гостей в Ереване. Подчеркнув, что в Армении впервые проводится заседание межправительственного совета, Серж Саргсян выразил уверенность, что заседание будет результативным. "Мы все вступили в Евразийский экономический союз, исходя из наших экономических интересов, исходя из интересов наших граждан. Очень важно, чтобы принимаемые решения были осязаемы для бизнес-среды, для каждого покупателя товаров и заказчика услуг. Для достижения этой цели я считаю, что самым важным вопросом является устранение барьеров, технических барьеров, которые препятствуют свободному передвижению товаров и услуг, тем самым снижают экономический эффект от интеграционных процессов", - сказал президент Армении.
Отметив, что знает, как много вопросов включены в повестку заседания, Серж Саргсян попросил премьер-министра председательствующей в ЕАЭС страны - Казахстана Карима Масимова представить, есть ли общее понимание по вопросам, которые стоят на повестке дня, и каковы ожидаемые результаты от этой встречи.
Премьер-министр Казахстана от имени своих коллег поблагодарил за гостеприимство и комфортные условия, созданные для подготовки и работы заседания межправительственного совета. "У нас впереди сегодня рабочий день, где планируется обсудить вопросы, связанные с дальнейшим развитием Евразийского экономического союза. В преддверие встречи Президентов мы постараемся сегодня снять большинство вопросов для того, чтобы на уровень президентов вынести только большие стратегические вопросы дальнейшего развития", - сказал премьер-министр Карим Масимов.
Он сообщил, что сегодня в ходе заседаний на уровне премьер-министров как в узком, так и в широком составах намечено обсудить многие вопросы, и во время сегодняшних обсуждений члены Евразийского межправительственного совета постараются их разрешить.
В ходе встречи председатель Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян представил возможности сотрудничества ЕАЭС с другими интеграционными объединениями, а также перспективы развития отношений с отдельными странами.
В плане дальнейшего закономерного развития экономик стран-членов ЕАЭС президент Армении подчеркнул важность компонента безопасности и с этой точки зрения представил последние развития вокруг проблемы НК.