Ալավերդիում կրակոցները շարունակությունն են նախորդ տարվա դեպքերի 05/20/2016   12:05  |  Քրեական խրոնիկոն
Մայիսի 19-ի Ալավերդիում հնչած կրակոցները, որի հետևանքով սպանվել է մեկ անձ, իսկ երկրորդը՝ ծանր վիրավորվել, 2015 թվականին նույն Ալավերդի քաղաքում հնչած կրակոցների շարունակությունն է։ Համենայնդեպս կողմերը, «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, նույն միջավայրի ներկայացուցիչներն են։
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ մայիսի 19-ին՝ ժամը 04.30-ին, Ալավերդի քաղաքի Զ. Անդրանիկ փողոցի 22-րդ շենքի բակում առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, սպանելու դիտավորությամբ, հրազենից կրակոցներ է արձակել Էդուարդ Պողոսյանի և Վարդան Ավագյանի ուղղությամբ։ Ստացած հրազենային մարմնական վնասվածքներից Վ.Ավագյանը տեղում մահացել է, իսկ Էդուարդ Պողոսյանը՝ ձախ բազկի վերին հատվածի հրազենային արյունահոսող վնասվածքով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն: «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ տուժածները Աբգարյանի մերձավոր շրջապատից են, ում նկատմամ սպանության փորձ էր իրականացվել 2015 թվականի հոկտեմբերի 11-ին:
Հիշեցնենք, որ 2015 թ. հոկտեմբերին կրակոցներ են արձակվել Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վ.Աբգարյանին պատկանող՝ ընթացքի մեջ գտնվող ավտոմեքենայի ուղղությամբ։
Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածեց, որ հանցագործությունը բացահայտվել է եւ, ըստ նախնական քննության տվյալների, Լոռու մարզի բնակիչ Անտոնյանն իր ծանոթի հետ, վերջինիս ավտոմեքենայով Ալավերդի քաղաքի Թումանյան փողոցով երթևեկելիս տեսել է նույն մարզի բնակիչ Վ.Աբգարյանին պատկանող «Համեր» մակնիշի և նրա ընկերոջ` Ա. Մնացականյանին պատկանող «Նիսան Տիանա 280 JK» մակնիշի ավտոմեքենաները, հետապնդել է նրանց, ապա իր մոտ եղած ինքնաձիգից հանդիպակաց ուղղությունից բազմաթիվ կրակոցներ է արձակել ընթացքի մեջ գտնվող նշված երկու ավտոմեքենաների վրա:
Սակայն հանցագործությունն ավարտին չի հասել, քանի որ «Համեր»-ը եղել է զրահապատ, իսկ «Նիսան Տիանա 280 JK» մակնիշի ավտոմեքենան թաքնվել է «Համեր»-ի հետնամասում:
Անտոնյանը ներկայումս կալանքի տակ է եւ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ կետերով (սպանության փորձ՝ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք ձեռք բերելը, պահելը, կրելը)։
Ամիսներ անց նույն Ալավերդիում կրակոցներ են հնչում այս անգամ Աբգարյանի ընկերներիուղղությամբ՝ սպանելով նրանցից մեկին։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ հիմնական կասկածյալը Աբվարյանին 2015 թ. հոկտեմբերին սպանելու փորձի մեջ մեղադրվող Անտոնյանի ընկերներից է։

Стрельба в армянском Алаверди стала продолжением прошлогоднего инцидента 05/20/2016   14:08  |  Криминальная хроника
Прогремевшие накануне, 19 мая, выстрелы в армянском Алаверди, в результате которых погиб один человек, еще один был тяжело ранен, являются продолжением инцидента со стрельбой, произошедшего в прошлом году в том же городе. По крайней мере, по информации “ФактИнфо”, сторонами конфликта являются представители той же среды.
Как уже ранее сообщалось, по предварительным данным, 19-го мая в 04:30 во дворе дома на улице З. Андраника 22 в городе Алаверди предполагаемый преступник с целью умышленного убийства произвел из огнестрельного оружия выстрелы в Эдуарда Погосяна и Вардана Авагяна. От полученных огнестрельных ранений В. Авагян скончался на месте, а Эдуард Погосян с кровоточащей огнестрельной раной верхней части левой руки был доставлен в медцентр.
По сведениям “ФактИнфо”, потерпевшие были из ближайшего круга Абгаряна, на которого было совершено покушение  11-го октября 2015 года.
Следственный комитет Армении тогда  сообщил о раскрытии преступления. По предварительным данным,  житель Лорийской области Антонян, проезжая вместе со своим знакомым на машине последнего по улице Туманяна в городе Алаверди, заметил принадлежащий жителю того же села В. Абгаряну автомобиль марки “Хаммер” и принадлежащую его другу А. Мнацаканяну автомашину марки “Ниссан Теана 280 JK”. Антонян преследовал их, а затем произвел  из автомата по указанным двум движущимся автомобилям множество выстрелов, однако по не зависящим от его воли обстоятельствам не довел преступление до конца. Автомобиль марки “ Хаммер” был бронированным, а автомобиль марки “Ниссан Теана 280 JK” скрывался за “Хаммером”.
Антонян в настоящее время находится под стражей. Ему предъявлено обвинение по пп. 1 и 6 ч. 2 ст. 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц  способом, опасным для жизни многих людей) и ч. 1 ст. 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
Спустя несколько месяцев вновь произошел инцидент со стрельбой: на сей раз стреляли в друзей Абгаряна, один из которых был убит.
По сведениям “ФактИнфо”, основным подозреваемым является один из приятелей Антоняна, обвиняемого в покушении на убийство Абгаряна в октябре 2015 года.