ԱԺ-ն մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը 05/19/2016   12:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօրվա նիստի սկզբում մեկ րոպե լռությամբ հարգեց 1915թ.-ին Օսմանյան Թուրքիայում հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Այս առաջարկությամբ հանդես եկած ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ այսօր՝ մայիսի 19-ին, Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն է և հույները խնկարկում են իրենց հայրենակիցների հիշատակը, որոնք 1915 թ.-ին ցեղասպանության ենթարկվեցին Օսմանյան Թուրքիայում՝ Զմյուռնիա քաղաքում և Պոնտոսի սևծովյան առափնյա շրջաններում:
ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի ՀՀ ԱԺ-ն ընդունեց հայտարարություն, որով դատապարտեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հույների և ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը:
«Ի համերաշխություն հույն ժողովրդի և մեր հունաստանցի գործընկերների առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել ցեղասպանված հույն նահատակների հիշատակը»,-ասաց նա:

Депутаты парламента Армении почтили память жертв Геноцида понтийских греков 05/19/2016   13:48  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении перед началом сегодняшнего заседания почтило минутой молчания память жертв Геноцида понтийских греков в Османской империи в 1915 году.
“Понтийские греки сегодня, 19-го мая, вспоминают своих соотечественников, которые подверглись в 1915 году геноциду со стороны Османской империи в окрестностях города Смирны и в причерноморском Понтийском регионе ", - заявил спикер НС Армении Галуст Саакян, предложив коллегам почтить их память минутой молчания.
Он напомнил, что парламент Армении в прошлом году принял резолюцию о признании и осуждении Геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции.