ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն 03/24/2015   12:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ միաձայն՝ 117 «կողմ» ձայներով, ընդունեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին հայտարարություն:
Պատգամավորները եւ նիստին հրավիրյալի կարգավիճակով ներկա Հայաստանի հունական և ասորական համայնքների ներկայացուցիչներն ԱԺ որոշումը հոտընկայս ողջունեցին ծափահարություններով:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովը,
- առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 1946 թվականի դեկտեմբերի 11-ի 96(1) բանաձեւի, 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի «Ցեղասպանության
հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին», 1968 թվականի նոյեմբերի 26-ի «Պատերազմական հանցագործությունների եւ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների նկատմամբ վաղեմության ժամկետ չկիրառելու մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիաների, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների վերաբերյալ բոլոր այլ միջազգային ակտերի համապատասխան սկզբունքներով եւ դրույթներով,
- արձանագրելով հայ, հույն եւ ասորի ժողովուրդների դարերի խորքից եկող բարեկամական հարաբերությունները,
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ է,
որ դատապարտում է Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թվականներին իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը»:

Парламент Армении единогласно принял заявление об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции 03/24/2015   12:35  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении единогласно приняла заявление об осуждении геноцида греков и ассирийцев в Османской Турции в 1915-1923гг. За документ проголосовали 117 депутатов.
Присутствующие на заседании парламента в статусе гостей представители греческой и ассирийской общин Армении встретили овациями решение НС.
“Национальное Собрание Республики Армения, руководствуясь резолюцией Генассамблеи ООН 96 (1) от 11 декабря 1946 года, а также конвенциями Генассамблеи ООН “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него” от 9 декабря 1948 года и “О неприменимости срока давности к военным преступлениям и преступлениям против человечества” от 26 ноября 1968 года, принципами и положениями всех других международных актов о правах человека, отмечая многовековые дружественные отношения между армянским, греческим и ассирийским народами, заявляет, что осуждает геноцид греков и ассирийцев, осуществленный Османской империей в 1915-1923 гг..”