«Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագիծը ԱԺ նստաշրջանի օրակարգում չընդգրկվեց 05/16/2016   12:59  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ազգային ժողովը քիչ առաջ մերժեց պատգամավորներ Զարուհի Փոսանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի հեղինակած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագիծը ԱԺ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկելու հարցը:
Որոշմանը «կողմ» էին միայն 12 պատգամավորներ, մյուս պատգամավորները քվեարկությանը չմասնակցեցին:
Կողմ էին ՝ ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների անդամները, բացառությամբ՝ վերջինիս անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանի, ինչպես նաև՝ անկախ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, ԲՀԿ խմբակցությունից՝ Տիգրան Ուրիխանյանը, նախագծի համահեղինակ, ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանը:
Իսկ մյուս խմբակցությունները նախօրոք հայտնել էին, որ հարցը բավականին նուրբ է, զգայուն, և որևէ մեկը ԼՂՀ-ի ճանաչմանը դեմ լինել չի կարող, սակայն այս պահին նման որոշման ընդունումը նպատակահարմար չէ: Եվ քանի որ նախագծի հեղինակները չհամաձայնեցին քվեարկությունից այն հանել, ԱԺ 4 խմբակցությունները քվեարկությնաը չմասնակցեցին:
Նշենք, որ Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովն այսօր առավոտյան կայացած նիստում քննարկել էր պատգամավորներ Զարուհի Փոսանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի հեղինակած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ Ազգային ժողովին եզրակացություն ներկայացնելու մասին հարցը: Արդյունքում՝ այն դրական եզրակացություն չէր ստացել. կողմ և դեմ են քվեարկել մեկական հանձնաժողովականներ՝ համապատասխանաբար «Ժառանգություն»-ից Թևան Պողոսյանը և հանրապետական Համլետ Հարությունյանը, մյուսները քվեարկությանը չէին մասնակցել:
Ինչպես ԱԺ լիագումար նիստում հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, «ինչ խոսք, ԼՂՀ-ն արդեն կայացած պետություն է, և դա ոչ ոք չի վիճարկում»: Սակայն, ըստ նրա, պետք չէ անել քայլեր, որոնք կարող են անհարմար վիճակում դնել գործընկեր պետություններին:

Армянские депутаты не включили в повестку заседания вопрос о признании Нагорного Карабаха 05/16/2016 13:23 | Карабахский конфликт
Национальное Собрание Армении на заседании в понедельник отклонило предложение о внесении в повестку вопроса о признании независимости Нагорного Карабаха.
Правительство Армении 5 мая рассмотрело и направило в парламент законопроект "О признании Республики Арцах". Авторами проекта являются глава парламентской фракции оппозиционной партии "Наследие" Заруи Постанджян и депутат от оппозиционного “Армянского национального конгресса” Грант Багратян.
Представленный депутатами проект на заседании Постоянной комиссии НС по внешним сношениям в понедельник не получил положительного заключения.
Перед голосованием ряд парламентариев заявили, что вопрос является весьма деликатным, и никто не против признания НКР, однако на данном этапе принятие данного решения не представляется целесообразным.
“НКР – состоявшееся государство, и никто этого не оспаривает”, - заявил председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Артак Закарян. Однако, по его словам, не стоит предпринимать шагов, которые могут поставить в неудобное положение страны-партнеры.