«Մինսկի խմբի գործընթացի ավարտ կնշանակի Ադրբեջանի ագրեսիան, այլ ոչ թե մեր իրավական քայլերը.Շավարշ Քոչարյան (տեսանյութ) 05/05/2016   13:55  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԼՂՀ անկախության ճանաչումը պայմանավորված է երկու հայկական պետությունների միջև բանակցությունների արդյունքով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները։ Այսօր հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝  պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Որքանով ԼՂՀ անկախության ճանաչումը կվնասի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին եւ արդյոք դա կնշանակի մինսկյան գործընթացի ավարտ՝ փոխնախարարն ընդգծել է. «Մինսկի խմբի գործընթացի ավարտ կնշանակի Ադրբեջանի ագրեսիան, այլ ոչ թե մեր իրավական քայլերը»:
«Եթե Ադրբեջանը փորձի խուսափել զինադադարի հաստատման ռեժիմից և նոր ագրեսիա ծավալի, ապա այդ հարցը միանշանակ կմտնի օրակարգ»,- հայտարարել է Շավարշ Քոչարյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք,որ կառավարության այսօրվա նիստում գործադիրը հավանության արժանացրեց Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի և ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանի ներկայացրած օրինագիծը: Միաժամանակ կառավարություը որոշել է մայիսի 10-ին հրավիրել արտահերթ նիստ։ Բացառված չէ, որ հենց այդ օրենսդիրը քննարկի ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու մասին օրինագիծը։

Вопрос о признании НКР будет внесен в повестку парламента Армении в случае новой агрессии Азербайджана - МИД 05/05/2016   14:17  |  Карабахский конфликт
Вопрос о признании независимости Нагорного Карабаха будет внесен в повестку парламента Армении в случае новой агрессии Азербайджана, заявил в четверг журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило заключение по законопроекту о признании Нагорно-Карабахской Республики. В заключении отмечается, что принятие законопроекта будет обусловлено результатами консультаций между Арменией и Карабахом, с учетом дальнейшего развития событий, в том числе внешних факторов.
"Если Азербайджан попытается воздержаться от установления режима прекращения огня и развяжет новую агрессию, то этот вопрос однозначно войдет в повестку", - отметил Шаварш Кочарян.
“Завершение минского процесса будет следствием агрессии Азербайджана, а не предпринятых нами правовых шагов”, - добавил он.