Գալուստ Սահակյան. Ազատ խոսքը մեզանում նախընտրելի է և գնահատելի, հնչուն և ուսանելի 05/03/2016   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձը Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Լրատվամիջոցների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, շնորհավորում եմ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ:
Աշխարհի տարբեր անկյուններում տեղի ունեցող` բռնություն կամ անհանդուրժողականություն բովանդակող երեւույթների եւ իրադարձությունների որոշակի մասն ուղղված է ազատության դեմ` ապրելու ազատության, մտածելու ազատության, գործելու եւ, իհարկե, խոսելու ազատության դեմ: Որպես ազատության այս դրսեւորումների եւ հատկապես խոսքի ազատության լավագույն կրողներ եւ իրացնողներ՝ լրագրողներն այդ իրադարձությունների կիզակետում են: Ազատությունն ամբողջովին ապահովագրված չէ թե՛ թեժ կետերում, թե՛ անգամ ամենաժողովրդավարական ու ամենաքաղաքակիրթ ընկալվող հասարակություններում, ինչի ականատեսն ու արձանագրողն առաջինը հենց լրագրողներն են` հասարակության տեղեկացվածությունն ու ազատ խոսքի իրավունքը երբեմն ապահովելով նաեւ իրենց ազատության եւ, ցավոք, նաեւ կյանքի գնով:
Պետությունների պատմության հետ մեկտեղ գրվում է նաեւ նրանցում գործող մամուլի պատմությունը: Այս տարի Հայաստանի անկախության 25-ամյակի հետ լրանում է նաեւ հայկական ազատ մամուլի պատմության քառորդ դարը, թեպետ որոշ լրատվամիջոցներ նույնիսկ ավելի տարիքով են, քան մեր անկախությունը: Նրանք բոլորն էլ մեր երկրի ժամանակակից պատմության տարեգիրներն են, որոնք, անկախ հնչող գնահատականներից, ազատ են իրենց մտածելակերպում եւ գործելակերպում, ազատ են իրենց ընտրության մեջ, եւ ազատության տարբեր ըմբռնումներով հանդերձ` միասնական ըմբռնում ունեն հայրենիքի ու պետականության կարեւորության մասին: Այդպես էր արցախյան պատերազմի առաջին իսկ օրերին եւ ողջ ընթացքում, այդպես է ապրիլյան մերօրյա պատերազմի առաջին իսկ օրից:
Ժողովրդավարական պետության եւ քաղաքացիական հասարակության կայացման առումով ազատ խոսքը կարեւորագույն նշանակություն ունի թե՛ զարգացող երկրներում, թե՛ այնտեղ, որտեղից երբեմն գնահատականներ են հնչում այդ երկրներում խոսքի ազատության եւ ժողովրդավարության մակարդակի վերաբերյալ: Ի պատիվ թե՛ մեր հասարակության, թե՛ նրա զարգացման գործընթացի անբաժան մասը հանդիսացող լրատվամիջոցների՝ կարող ենք արձանագրել, որ ազատ խոսքը մեզանում նախընտրելի է եւ գնահատելի, հնչուն եւ ուսանելի:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, խաղաղություն, լավատեսություն, բարեկեցություն եւ ամենայն բարիք»:

Спикер парламента Армении поздравил представителей СМИ со Всемирным днем свободы печати 05/03/2016   12:05  |  Лента новостей
Спикер Национального Собрания Армении направил поздравительное послание по случаю с Всемирного дня свободы печати.
В тексте послания, которое опубликовано на сайте армянского парламента, в частности, говорится:
“Уважаемые представители СМИ, поздравляю с Всемирным днем свободы печати!
Определенная часть происходящих в различных уголках мира явлений и событий, несущих в себе насилие и нетерпимость, направлена против свободы – свободы жить, свободы мыслить, действовать и, конечно, свободы говорить.  Журналисты, как лучшие носители и реализующие эти свободы, особенно свободу слова, – в центре событий. Свобода вовсе не застрахована ни в горячих точках, ни даже в считающихся самыми демократическими и самыми цивилизованными обществах, свидетелями чего являются именно журналисты, обеспечивающие информированность общества и право на свободное слово нередко также ценой своей свободы и, к сожалению, также своей жизни.
Вместе с историей государств пишется также история действующей в них печати. В этом году вместе с 25-летием независимости Армении исполняется также четверть века истории армянской свободной прессы, хотя некоторые СМИ даже более солидного возраста, чем наша независимость. Все они летописцы современной истории нашей страны, которые, независимо от звучащих оценок, свободны в своем мышлении и образе действий, свободны в своем выборе, и, наряду с различным пониманием свободы, едины в понимании важности родины и государственности. Так было с первых же дней и в течение всей арцахской войны, так было с первого же дня апрельской войны наших дней.
В плане становления демократического государства и гражданского общества свобода слова имеет важнейшее значение как в развивающихся странах, так и там, откуда порою звучат оценки о свободе слова и уровне демократии в этих странах. К чести как нашего общества, так и являющимися неделимой частью процесса его развития СМИ, можем констатировать, что свобода слова у нас предпочтительнее и ценнее, звучнее и поучительнее.
Еще раз поздравляя с Всемирным днем свободы печати, желаю вам, уважаемые представители СМИ, мира, оптимизма, благополучия и всех благ”.