Զանգվածային լրատվամիջոցները մեր աչքերն ու ականջներն են. Բան Կի Մուն 05/03/2016   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքները, ժողովրդավարական հասարակությունները և կայուն զարգացումը կախված են տեղեկատվության ազատ հոսքից: Իսկ տեղեկատվության իրավունքը պայմանավորված է մամուլի ազատությամբ: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ մայիսի 3-ին նշվող Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ ուղերձում:
«Ամեն տարի մենք նշում ենք Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը` ընդգծելու դրա հիմնարար սկզբունքները, պաշտպանելու մամուլի ազատությունը և հարգանքի տուրք մատուցելու լրատվամիջոցների այն աշխատողներին, ովքեր վտանգի են ենթարկում իրենց և նրանց, ովքեր զրկվել են կյանքից իրենց մասնագիտական պարտականությունների կատարման ընթացքում:
Այս տարի Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը համընկնում է երեք հիմնաքարային իրադարձությունների հետ: Այս տարի լրանում են տեղեկատվության ազատության վերաբերյալ աշխարհում առաջին օրենքի 250- ամյակը, որը կիրառելի է ներկայիս Շվեդիայում և Ֆինլանդիայում, և մամուլի ազատության սկզբունքների վերաբեյալ վինդհոուկյան հռչակագրի ընդունման 25-ամյակը: Եվ վերջապես, 2016 թվականը խորհրդանշում է նաև Կայուն զարգացման նպատակների իրագործման մեկնարկը:
Մամուլի ազատությունը և տեղեկատվական ազատ հոսքը անհրաժեշտ են ոչ միայն քաղաքացիներին իրազեկելու Կայուն զարգացման նպատակների մասին, այլև նրանց հնարավորություն տալու վերահսկել, որպեսզի իրենց պետության ղեկավարները հաշվետու լինեն իրենց իսկ տված խոստումների կատարման համար: Զանգվածային լրատվամիջոցները, այդ թվում`առավելապես նոր առցանց լրատվամիջոցները, մեր աչքերն ու ականջներն են։ Մենք բոլորս օգտվում ենք նրանց տրամադրած տեղեկատվությունից:
Ազատ, անկախ և անվտանգ լրատվական միջավայրը էական նշանակություն ունի: Այդուհանդերձ, շատ հաճախ լրագրողներին սպառնում, անհանգստացնում, խանգարում կամ նույնիսկ սպանում են տեղեկատվության որոնման գործընթացում: Շատերը տառապում են կալանավայրում, ոմանք` անգամ սարսափելի պայմաններում, կառավարման ձախողումների, կորպորատիվ իրավախախտումների կամ հասարակական խնդիրների լուսաբանման հետևանքով:
Ես անչափ մտահոգված եմ բազմաթիվ երկրներում լրատվամիջոցների աշխատողների համար գնալով ավելի ու ավելի սահմանափակ պայմաններ ստեղծող միջավայրով: Արտահայտվելու ազատության սահմանափակումները արգելափակում են հենց առաջընթացը: Մամուլի ազատության համաշխարհային այս օրը ես կոչ եմ անում բոլոր կառավարություններին, քաղաքական գործիչներին, գործարարներին ու քաղաքացիներին խրախուսել և պաշտպանել ազատ ու անկախ լրատվամիջոցների գործունեությունը: Առանց այս հիմնարար իրավունքի մարդիկ պակաս ազատ են ու ավելի քիչ հնարավորություններ ունեն: Մամուլի ազատության իրավունքի առկայության պայմաններում մենք կարող ենք միասին աշխատել` ստեղծելու արժանապատիվ աշխարհ, որտեղ բոլորն օժտված են հավասար հնարավորություններով»,-ասված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձում:

Генсек ООН призвал заботиться о независимых СМИ и обеспечивать их защиту 05/03/2016   12:42  |  Лента новостей
Права человека, демократические общества и устойчивое развитие находятся в зависимости от свободного потока информации. А право на информацию зависит от свободы печати, говорится в послании генерального секретаря ООН Пан Ги Муна по случаю отмечаемого 3 мая Всемирного дня печати.
По его словам, мы каждый год отмечаем Всемирный день свободы печати с тем, чтобы подчеркнуть эти основополагающие принципы, выступить в защиту независимости средств массовой информации и почтить память сотрудников средств массовой информации, которые работали с риском для жизни и погибли при исполнении своих профессиональных обязанностей.
“В этом году Всемирный день свободы печати совпадает с тремя важными знаменательными датами. Отмечается 250 я годовщина принятия первого в мире закона о свободе информации, который в настоящее время распространяется на две страны — Швецию и Финляндию, и 25-я годовщина принятия Виндхукской декларации принципов свободы печати. Наконец, 2016 год является также первым годом осуществления целей в области устойчивого развития”, - напомнил генсек ООН.
В послании также отмечается, что свобода печати и свободный поток информации необходимы не только для информирования граждан об этих целях, но и для того, чтобы они могли обеспечивать подотчетность своих руководителей за выполнение принятых обязательств.
“Средства массовой информации, в том числе приобретающие все более важное значение новые онлайновые средства массовой информации, выполняют роль наших глаз и ушей. Мы все извлекаем пользу из информации, которую они поставляют”, - подчеркнул Пан Ги Мун.
Он придал особую важность обеспечению условий для свободы, независимости и безопасности средств массовой информации.
Однако, по его словам, слишком часто журналисты подвергаются угрозам и притеснениям, сталкиваются с препятствиями в получении информации или даже становятся жертвами убийств.
“Многие из них подвергаются задержаниям, причем некоторые содержатся в ужасающих условиях, за то, что они проливали свет на промахи в управлении, корпоративные преступления или социальные проблемы. Я весьма обеспокоен ужесточением условий для работы сотрудников средств массовой информации во многих странах. Ограничения свободы выражения мнений сковывают сам прогресс”, - говорится в послании.
Во Всемирный день свободы печати генсек ООН настоятельно призывает все правительства, политиков, предпринимателей и граждан взять на себя обязательство заботиться о независимых и свободных средствах массовой информации и обеспечивать их защиту.
“Без этого основополагающего права люди имели бы меньше свобод и возможностей. Обладая этим правом, мы можем сообща работать над построением мира, в котором обеспечивалось бы достоинство и возможности для всех”, - отмечается в послании.