Նոր բացահայտումներ՝ Հրանտ Դինքի սպանության գործով 05/03/2016   16:42  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ պոլսահայ ականավոր գործիչ, «Ակոս» շաբաթաթերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործով նոր ապացույցներ են ի հայտ եկել: «Cnntürk» լրատվական ծառայությունը հայտնում է, որ Ստամբուլի հանրապետական գլխավոր դատախազությունը Դինքի սպանության գործով հետաքննության շրջանակներում ձեռք էր բերել հեռախոսային ձայնգրություններ:
Դրանցից պարզ է դարձել, որ Դինքի մարդասպան Օգյուն Սամասթին սպանության օրը հետևել է ժանդարմերիայի հետախուզական ծառայության 6 աշխատակից: Վերջիններիս գտնելու նպատակով  սպանության վայրի բոլոր տեսանկարահանող սարքերը մեկ առ մեկ վերստուգվել են: Արդյունքում բացահայտվել  է 1 կապիտանի և 5 ենթասպայի ինքնությունը: Նրանցից մի քանիսը շարունակում է ծառայությունը, իսկ մի քանիսն արդեն անցել են թոշակի:
Տեսաձայնագրությունների և հեռախոսազրույցների քննությունից պարզվել է, որ ժանդարմերիայի 6 աշխատակիցներն առաջին անգամ դեպքի վայրում՝ Շիշլի թաղամասի Հալասքարգազի պողոտայում գտնվող  «Ակոսի» խմբագրատան մոտ զբոսնելիս են եղել սպանությունից մեկ օր առաջ: Նրանք նույն տեղում հայտնվել են արդեն հաջորդ օրը՝ 2007թ. հունվարի 19-ին ժամը 13-ին՝ սպանությունից 2 ժամ առաջ: Նրանք հետևել են Օգյուն Սամասթին՝ վերջինիս դեպքի վայր ժամանելու պահից սկսած: Սպանությունից հետո էլ ժանդարմերիայի աշխատակիցները մի որոշ ժամանակ շարունակել են հետևել մարդասպանին:
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանել է Օգյուն Սամասթը Ստամբուլում գտնվող «Ակոս» թերթի խմբագրության դիմաց՝ 2007 թվականի հունվարի 19-ին: Նրա սպանության գործով դատը Թուրքիայի ամենաաղմկահարույց դատական գործերից մեկն է, որ շարունակվում է արդեն 9 տարի:
16:46 10/03/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի հետախուզությունը փորձում է հայկական ծագում գտնել Դինքին սպանողների անցյալում
22:27 16/02/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀրանտ Դինքի սպանության հարցով կցված գործերի առաջին նիստը տեղի կունենա ապրիլի 19-ին. 1in.am
17:09 26/01/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով ընթացող 2 դատավարությունները միացվել են
14:32 22/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Կիրակոսյանի հայտարարությունը՝ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդում Հրանտ Դինքի սպանության տարելիցի առնչությամբ
19:02 21/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ում անգլերենով լույս է տեսել «Հրանտ Դինք. Թուրքիայի համրերի հայ ձայնը» վեպը
11:35 19/01/2016  |  Միջազգային լրահոսԱյսօր Հրանտ Դինքի սպանության 9-րդ տարելիցն է
15:23 06/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանտ Դինքի ընտանիքը բողոքարկել է Թուրքիայի դատախազության որոշումը
16:27 16/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով 26 նախկին պետպաշտոնյայի դեմ դատավարություն է սկսվել

В деле об убийстве Гранта Динка вскрылись новые факты 05/03/2016   17:08  |  Международные новости
В деле об убийстве известного армянского журналиста, главного редактора газеты “Акос” Гранта Динкс вскрылись новые доказательства.
Как передает “Ermenihaber.am” со ссылкой на “Cnntürk”, Республиканской генеральной прокуратурой Турции в Стамбуле в рамках расследования дела были добыты записи телефонных разговоров.
При их прослушивании выяснилось, что за убийцей Динка Огюном Самастином в день убийства следили шестеро сотрудников жандармерии. Для поиска последних, были проверены все устройства видеонаблюдения. В результате удалось установить личности одного капитана и пятерых прапорщиков. Некоторые из них продолжают служить, а остальные вышли на пенсию.
При просмотре видеозаписей и прослушивании телефонных разговоров выяснилось, что за день до убийства 6 сотрудников жандармерии прогуливались недалеко от места инцидента, близ редакции газеты “Акос”. Они оказались в том же месте уже на следующий день, 19 января 2007 года, около 13:00, за два часа до убийства. Они следили за Огюном Самасти, начиная с прихода последнего на место происшествия. Сотрудники жандармерии продолжали какое-то время слежку за убийцей и после убийства.
Напомним, главный редактор “Акос”, один из лидеров армянской диаспоры Грант Динк был убит 19 января 2007 года. Суд по резонансному делу об его убийстве идет уже 9 лет.