Ավտոբուսի պայթյունի օրը Ռուբեն Բալյանը գտնվել է ալկոհոլի ազդեցության ներքո՞ (Լուսանկարներ, տեսանյութ) 04/30/2016   18:41
Հալաբյան փողոցում ապրիլի 25-ի ուշ երեկոյան թիվ 63 երթուղու ավտոբուսի պայթյունի «հավանական մեղավոր» մահացած Ռուբեն Բալյանը նախկինում մոր հետ ունեցել է գույքային վեճ:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ այդ պատմությունը տարիների պատմություն ունի, որը նախկինում մեկ անգամ արդեն հայտնվել է իրավապահների տեսադաշտում։
Մեր ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝ Ռ.Բալյանը տարիներ շարունակ բնակվել է Ռիգայում, որտեղից վերադարձել է 2011 թվականին եւ բնակություն հաստատել մոր ամառանոցում մոտ մեկ տարի։ Տարաձայնությունների պատճառով առաձնացել է ու կնոջ հետ բնակվել վերջինիս տանը։ Ընտանեկան վեճերն այդքանով չեն սահմանափակվել։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Ռ.Բալյանը պահանջել է, որ մայրն ամառանոցն իր անունով գրանցի, ինչին մայրը դեմ է եղել։  Մոր եւ որդու լարված հարաբերությունների հերթական քննարկումն ավարտվել է տան գույքի վնասումով ու անգամ ոստիկանությունում նյութեր են նախապահրաստվել, սակայն մայրը հետագայում  բողոքից հրաժարվել է, քրեական գործի հարուցումն էլ՝ մերժվել։
Նշենք, որ ըստ նախնական վարկածի հենց Ռուբեն Բալյանն է եղել ապրիլի 25-ին Երեւանում թիվ 63 ավտոբուսում տեղի ունեցած պայթյուի մեղավորը, ում տանը կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է տրոտիլ տեսակի պայթուցիկ։ Նույն այդ պայթուցիկի հետքեր են հայտնաբերվել նաեւ ավտոբուսում վերցված փորձանմուշների վրա։
Դատագենետիկական փորձաքննությամբ հաստատվել է. Երկրորդ դիակը Ռուբեն Բալյանն է
ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ 55-ամյա տղամարդը կենցաղային հողի վրա ունեցել է դժգոհություն  ազգականների հետ և նախապատրաստվել է պայթեցման եղականով նրանց վնասել։
Թիվ 63 երթուղու երկայնքով առկա տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունների զննությամբ պարզվել է, որ Ռ.Բալյանը թիվ 63 երթուղու ավտոբուսը բարձրանալիս իր հետ ունեցել է ուսապարկ։
Պայթյունի առաջացման պատճառը, օջախը և քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք այլ հարցերը պարզելու համար նշանակվել է դատապայթյունատեխնիկական, հրդեհատեխնիկական, ավտոտեխնիկական, ապրանքագիտական համալիր փորձաքննություն։
Թիվ 63 երթուղին իրականացնող «Բոգդան» մակնիշի 48-29Տ հաշվառման համարանիշի ավտոբուսում պայթյունը տեղի է ունեցել 2016թ. ապրիլի 25-ին՝ ժամը 22-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Հալաբյան փողոցի բանուկ մասում՝ թիվ 15-րդ շենքի դիմացի հատվածում։ Պայթյունի պահին ավտոբուսում գտնվել է 10 անձ՝ վարորդը եւ 9 ուղեւոր, որոնցից 7-ն ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, 2-ը՝ զոհվել։ Մահացածներից մեկը եղել է հենց Ռ.Բալյանը։ Վարորդին հոսպիտալացնելու անհրաժեշտություն չի եղել։
Մեր տեղեկություններով՝  ապրիլի 25-ին ավտոբուսի պայթյունի օր Ռուբեն Բալյանը գտնվել է ալկոհոլի ազդեցության տակ և պայթուցիկ նյութով ուղևորվել է մոր տուն: Տեսախցիկները նրան արձանագրել են մոր տան մոտակայքում՝ ուսապարկը ուսին։
Նշենք, որ Ռուբեն Բալյանը նախկինում դատապարտվել է սպանության հանցակցության և ապօրինի զենք պահելու մեղադրանքներում:

Предполагаемый виновник взрыва автобуса в Ереване попал в объектив видеокамеры 04/30/2016   23:24  |  Чрезвычайное просшествие
Камеры видеонаблюдения зафиксировали предполагаемого виновника взрыва автобуса в Ереване Рубена Баляна с рюкзаком на плече недалеко от  дома матери.
По сведениям “ФактИнфо",  Балян в день инцидента находился под воздействием алкоголя и имел при себе взрывчатые вещества, с которыми направлялся в дом к матери.
Он конфликтовал с ней из-за имущества. История, которая насчитывает несколько лет, уже попадала в поле зрения правоохранителей.
По информации "Фактинфо", Р. Балян долгие годы  проживал в Риге. По возвращении на родину, Балян обосновался на даче у матери, где пробыл год. Однако из-за разногласий он ушел жить домой к жене. Балян требовал, чтобы мать переписала на него дачу, однако женщина была против этого.  Очередная напряженная дискуссия между матерью и сыном закончилась повреждением домашнего имущества. Полиция даже готовила материалы по данному факту, однако мать позже отказалась от жалобы, и в возбуждении уголовного дела было отказано.
Отметим, что по предварительной версии, виновником взрыва автобуса является Рубен Балян.
Ранее Следственный комитет Армении сообщил, что в доме Р. Баляна был проведен обыск, в ходе которого были обнаружены и конфискованы взрывоопасное вещество желто-коричневого цвета, обмотанное скотчем, 400-граммовая тротиловая шашка, детонаторы, взрыватели, фитили, патроны различных калибров, а также электроприборы - транзисторы, реле и т.д.
С обнаруженных веществ были взяты образцы, и результаты судебно-генетической экспертизы показали наличие на них следов ДНК Р.Баляна.
Частички тротила найдены также в автобусе и изъятых при осмотре места происшествия образцах, что было подтверждено предварительным заключением назначенной экспертизы. СК Армении сообщил новые подробности дела о взрыве в автобусе в ЕреванеТакже сообщалось, что 55-летний мужчина находился в конфликте с родственниками на бытовой почве и готовился навредить им путем организации взрыва.
При просмотре записей с камер наблюдения на протяженности маршрута №63 было установлено, что Балян поднимался в автобус с рюкзаком на плече.
Для установления причины возникновения взрыва, его очага и других существенных для следствия вопросов были назначены комплексная судебно-взрывотехническая, пиротехническая, автотехническая экспертизы.
Взрыв в автобусе марки "Богдан"(г/н 48-29Տ), следовавшем по маршруту №63, произошел 25-го апреля 2016 года, примерно в 22:00 на оживленной части улицы Алабяна, напротив здания №15.
В момент взрыва в автобусе находились 10 человек: водитель и 9 пассажиров, двое из которых, в том числе Р. Балян, погибли на месте. Семеро человек с различными травмами были доставлены в медцентр. Водитель автобуса в госпитализации не нуждался.