Կին, ով անցնելով Ցեղասպանության անհամար սարսափներով, հերոսաբար վերապրեց դրանք իր տառապանքների մասին պատմող գրքում և կինոնկարում 04/24/2016   10:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նրան համարում են Հայաստանի Ժաննա դ'Արկը՝ կին, ով անցնելով Ցեղասպանության անհամար սարսափներով, հերոսաբար վերապրեց դրանք իր տառապանքների մասին պատմող և աշխարհին ճշմարտությունը ներկայացնող գրքում և կինոնկարում։ Այս մասին գրում է 100lives.am-ը:
Ավրորա Մարդիգանյանի իրական անունն Արշալույս Մարտիկյան էր։ Նա ծնվել է 1901թ. Դերսիմ գավառի Չմկածագ քաղաքում (այժմյան Թուրքիայի Թունջելիի գավառ), ունևոր ագարակատիրոջ և մետաքսագործի ընտանիքում։ Արշալույսը ութ երեխաներից երրորդն էր։ Նա մահացավ 93 տարեկանում Կալիֆորնիայի ծերերի խնամքի կենտրոններից մեկում: Իր կյանքն ապրել է՝ հաղթահարելով մանկության սարսափելի հուշերն ու զրկանքները և ուժ գտնելով իր մեջ այլոց օգնելու համար:
Արշալույսն օժտված աշակերտ էր և խոստումնալից ջութակահար։ Երբ վրա հասավ 1915-ի մղձավանջը, ավագ քույրը նշանված էր, իսկ եղբայրն արդեն բնակվում էր Միացյալ Նահանգներում։ Հորն ու եղբորը սպանեցին նրա աչքի առաջ, իսկ ինքը մոր և քույրերի հետ միասին բռնությամբ կցվեց դեպի Սիրիայի անապատները տեղահանվող հայուհիների քարավաններին։
85 ցենտին համարժեք գնով Արշալույսը վաճառվում է ցեղապետերից մեկի հարեմին, որտեղից նա հաջողացնում է փախչել։
Ստրկավաճառները բռնում են, բայց նա կրկին կարողանում է ազատվել։ 18 ամիս շարունակ քայլելով, հատելով Դերսիմի (Մնձուրի) լեռնաշղթան, թաքնվելով քարայրերում ու սնվելով բույսերով և արմտիքով՝ նա, հյուծված, բոբիկ ու կիսամերկ, հասնում է ռուսական զորքերի կողմից ռազմակալված Էրզրում, որտեղ էլ նրան ի վերջո իրենց հոգածության ներքո են վերցնում ամերիկյան միսիոներները։
Նրա բարեհոգությունը, որը մղեց իր հերթին խնամելու մահմեդականներից փրկված հարյուրավոր որբերի, արժանի է գնահատանքի՝ 100 lives նախաձեռնության մաս կազմող մրցանակի անվանակոչմամբ։
Հասնելով Նյու Յորք՝ նրան որդեգրում է մի հայ ընտանիք: Արշալույսը սկսում է թերթերում հայտարարություններ հրապարակել ողջ մնացած եղբորը՝ Վահանին գտնելու համար։
Այս հայտարարությունները գրավում են լրագրողների ուշադրությունը։ Ցեղասպանության մասին Արշալույսի վկայությունները 1918 թ. տպագրվում են Նյու Յորքի և Լոս Անջելեսի թերթերում, իսկ նույն տարվա դեկտեմբերին լույս է տեսնում «Հոշոտված Հայաստան» խորագրով գիրքը։ Շապիկին Արշալույսի լուսանկարն էր՝ հայկական ավանդական զգեստը հագին։ Գիրքը հաջորդ երկու տասնամյակներին բազմիցս վերահրատարակվում է և վաճառվում 900.000 տպաքանակով՝ ներառյալ իսպաներեն, հոլանդերեն և լեհերեն հրատարակությունները։
1918 թվականը դեռ չէր ավարտվել, երբ Selig Polyscope ընկերության նախաձեռնությամբ կինոռեժիսոր Օսկար Ափֆելը սկսում է աշխատել այդ գրքի վրա հիմնված համր կինոնկարի վրա, որի գլխավոր դերը վերապահված էր Արշալույսին՝ այժմ արդեն Ավրորա Մարդիգանյան անվան ներքո, որն ընտրվել էր նրա ինքնությունը պաշտպանելու նպատակով։
«Հոշոտված Հայաստան» ֆիլմը, որը հայտնի է նաև «Հոգիների աճուրդ» անվամբ, առաջին անգամ ցուցադրվեց 1919 թ. հունվարին Վաշինգտոնում։ Փետրվարին Նյու Յորքի «Պլազա» հյուրանոցում տեղի ունեցավ ֆիլմի բազմամարդ և հանդիսավոր պրեմիերան։
Այն ցուցադրվեց ԱՄՆ 23 նահանգներում և միջազգային կինոթատրոններում, իսկ ֆիլմի հասույթը՝ 30 միլիոն ԱՄՆ դոլար, Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի (Near East Relief) միջոցով ուղղվեց հայ որբերի կարիքներին։
Յուրաքանչյուր պրեմիերայից հետո Ավրորան իր մեջ ուժ էր գտնում բեմ ելնելու և հրապարակավ խոսելու բարձր խավի ներկայացուցիչների առջև։ Սակայն նյարդային նման գերլարումն անհետևանք չանցավ։ 1920թ. Բուֆֆալո քաղաքում կինոդիտումից հետո նա ուշագնաց եղավ և ընդմիշտ հրաժարվեց հրապարակային ելույթներից։
Հոլիվուդի՝ նրան կինոաստղ դարձնելու ծրագրերը չիրագործվեցին, իսկ քաղաքական հոսանքների վայրիվերումները հանգեցրին նրան, որ 1920-ականներին «Հոշոտված Հայաստան» գրքի և կինոնկարի հանդեպ ուշադրությունը սկսեց մարել և դրանք աստիճանաբար մոռացության մատնվեցին։ Ֆիլմի ամբողջական տարբերակը հետագայում անվերադարձ կորավ։ Ավրորան վերադարձավ Նյու Յորք և 1929 թ. ամուսնացավ հայազգի ներգաղթյալ Մարտին Հովեյանի հետ։ 1931 թ. ծնվեց նրանց որդին՝ Միքայելը։ Երջանիկ լինել Ավրորային, սակայն, չհաջողվեց. եղբորը նա այդպես էլ չգտավ, փորձեց ինքնասպան լինել, իսկ ամուսնու մահից հետո կորցրեց որդու  հետ կապը։
Ավրորա Մարդիգանյանին մենք այսօր հիշում ենք նրա բացառիկ կամքի, ծանրագույն տառապանքների գնով աշխարհին փոխհատուցելու կարողության շնորհիվ։
Նյութի պատմական հավաստիությունն ստուգված է 100 LIVES նախաձեռնության հետազոտական խմբի կողմից:
12:33 20/04/2016  |  Միջազգային լրահոսՔուրդ իրավապաշտպան. «1915թ. ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ մեծագույն չարիք էր»
16:33 11/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԲոստոնում հեռացվել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող թուրքական վահանակը
16:25 25/03/2016  |  Միջազգային լրահոս«Ո՞վ սպանեց հայերին» արաբերեն ֆիլմը պարգևատրվել է Նյու Յորքի կինոփառատոնում
16:25 17/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 24-ին Գլենդելի դպրոցները չեն գործի՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության
13:37 17/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳլենդելի դպրոցական օրացույցներում կամրագրվի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը
18:13 15/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀարգանքի տուրք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Ֆրանսիայի Լե Լիլա քաղաքում
12:33 29/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի բացում Ֆրանսիայի Էքս Ան Պրովանս քաղաքում
14:44 22/02/2016  |  Միջազգային լրահոսVatan. Իզմիրում Հայոց ցեղասպանության ժխտման թեմայով ժողովին 1-ին անգամ մասնակցել է Իրանի պաշտոնական պատվիրակությունը

«Армянская Жанна Д’Арк»: история Авроры Мардиганян, прошедшей через все ужасы Геноцида 04/24/2016   11:12  |  Лента новостей
Ее можно назвать «армянской Жанной Д’Арк». Эта женщина прошла через все ужасы Геноцида, снова и снова переживая их во время создания книги и фильма о своей жизни, пишет 100lives.am.
Аврора Мардиганян родилась в 1901 году под именем Аршалуйс Мартикян. Она была третьим ребенком процветающего фермера и производителя шелка, отца восьмерых детей из города Чмшкацага в турецкой провинции Дерзим (современное название – Тунджели). В возрасте 92 лет Мартикян умерла в калифорнийском доме престарелых. В ее жизни были не только ужасы жестокости и ранняя потеря близких, но и сильное желание помогать людям.
Аршалуйс была многообещающей ученицей и подающей надежды скрипачкой. У нее была сестра, которая обручилась и готовилась выйти замуж, и брат, проживавший в Америке. Когда начались трагические события 1915 года, ее отца и другого брата убили у нее на глазах. Саму Аршалуйс, ее сестер и мать в числе других армянских женщин депортировали в сирийские пустыни.
АРШАЛУЙС ПРОДАЛИ В ГАРЕМ ВОЖДЯ ПЛЕМЕНИ ЗА 85 ЦЕНТОВ США
Но она не смирилась и сбежала, затем была схвачена работорговцами и снова бежала. Совершив переход по горам Дерзима, на который у нее ушло 18 месяцев, скрываясь в лесах и пещерах, питаясь растениями и корнями, она босиком, полуголая и изголодавшаяся, добралась до Эрзерума, который занимали русские. Здесь о ее судьбе позаботились американские миссионеры. Ее великодушие, позволившее выкупить из мусульманских домов сотни детей-сирот, заслуживает того, чтобы о ней вспомнили в рамках инициативы The 100 LIVES.
Удочеренная армянской семьей из Нью-Йорка, она опубликовала в газетах объявления, в которых предлагала награду за помощь в поисках своего брата Вагана.
Эти объявления привлекли внимание журналистов. Рассказ Аршалуйс о Геноциде был опубликован в газетах Нью-Йорка и Лос-Анджелеса в конце 1918 года. В декабре того же года была издана книга «Растерзанная Армения». На ее обложке была изображена Аршалуйс в традиционном армянском платье. На протяжении двух последующих десятилетий книгу переиздавали дважды. В общей сложности было продано около 900 тысяч экземпляров, включая издания на испанском, голландском и польском языках.
В конце 1918 года компания Selig Polyscope под руководством Оскара Апфеля начала съемки немого фильма по книге Мартикян. Главную роль в нем – саму себя – сыграла Аршалуйс. В целях личной безопасности она сменила имя на Аврору Мардиганян.
«Растерзанная Армения», известная в некоторых странах под названием «Аукцион душ», впервые была показана в Вашингтоне в январе 1919 года. В феврале состоялась премьера фильма для широкой публики в нью-йоркском отеле «Плаза».
Прибыль от проката «Растерзанной Армении» оценивается в 30 миллионов долларов. Вся она была направлена в фонд Near East Relief для оказания помощи 60 000 армянских сирот.
После каждой премьеры Аврора беседовала с сильными мира сего, пока напряжение и боль от воспоминаний пережитого не сломили ее. После того как в 1920 году на показе в Буффало она упала в обморок, на публике Аврора больше не появлялась.
Надежды Голливуда сделать ее кинозвездой пошли прахом, а смена политических реалий привела к тому, что в 1920 году и книга, и фильм о растерзанной Армении перестали привлекать общественное внимание. Полная версия фильма, насколько известно, так и не была выпущена. Аврора снова переехала в Нью-Йорк и в 1929 году вышла замуж за армянского эмигранта Мартина Говеяна. В 1931 году на свет появился их сын Михаэль. Началась черная полоса в жизни Авроры: она не смогла найти брата, начала думать о самоубийстве, а после смерти мужа перестала общаться с сыном. Ее подруга Анаит Меймарян рассказывала позднее, что до самой смерти в доме престарелых Аврора постоянно боялась «возвращения турок».
Сегодня мы помним Аврору Мардиганян благодаря ее невероятной способности противостоять трудностям и творить добро, несмотря на перенесенные страдания.
Фотографии предоставлены Музеем-институтом Геноцида армян.
Историческая достоверность материала подтверждена Исследовательской группой инициативы 100 LIVES.
10:46 24/04/2016  |  Лента новостейСерж Саргсян: Армяне возродились как народ и государство и доказали миру, что турецкая геноцидальная программа провалилась
10:36 24/04/2016  |  Актуальная тема Президент Армении: Мы не допустим нового геноцида армян в Нагорном Карабахе
10:14 24/04/2016  |  Лента новостейПрезидент НКР: Наш враг не изменился, но изменился наш народ
09:15 24/04/2016  |  Лента новостейАрмяне всего мира сегодня вспоминают жертв Геноцида в Османской империи
15:04 23/04/2016  |  Лента новостей Президент Армении: Не осознавшие суть турецко-азербайджанской формулы "одна нация - два государства", упустили нечто важное в своих расчетах
14:54 23/04/2016  |  Лента новостей В Уругвае участники акции в память о жертвах Геноцида армян подняли вопрос об агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха