Թուրքիայի իշխանությունների հայտարարությունները պարունակում են պատերազմի կոչեր. Սերգեյ Լավրով 04/22/2016   13:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թուրքիայի իշխանությունների հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բացարձակապես անընդունելի են այն պարզ պատճառով, որ դրանք իրենց մեջ պարունակում են կոչեր՝ ուղղված պատերազմի և ոչ թե՝ խաղաղության։ Երևանում այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Կարծում եմ Թուրքիայի ղեկավարության շուրթերից հնչող հայտարարությունները բացարձակապես անընդունելի են այն պարզ պատճառով, որ դրանք իրենցից ներկայացնում են կոչեր՝ ուղղված պատերազմի և ոչ թե՝ խաղաղության, դրանք ուղղված էին  հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելուն։ Դա արմատապես հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ընդհանրապես միջազգային հանրության դիրքորոշմանը»,- Երևանում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է Ս.Լավրովը։

Лавров назвал неприемлемыми заявления турецкого руководства по Карабаху, содержащие призывы к войне 04/22/2016   13:51  |  Актуальная тема
Прозвучавшие из уст турецкого руководства заявления по карабахскому конфликту являются абсолютно неприемлемыми, заявил в четверг глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Я считаю, что заявления, которые прозвучали из уст турецкого руководства, являются абсолютно неприемлемыми по одной простой причине — это были призывы не к миру, а к войне, это были призывы к решению конфликта военным силовым путем", — сказал глава российского внешнеполитического ведомства на совместной пресс-конференции со своим армянским коллегой с Эдвардом Налбандяном в Ереване.
Лавров подчеркнул, что это в корне противоречит позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в корне противоречит позиции мирового сообщества.