Ֆրանսիայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է բանակցային սեղանի շուրջ Արցախի վերադարձի կարևորությունը, ԼՂՀ միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը 04/22/2016   10:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 19-ին Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը ելույթ է ունեցել Ժնևի Շվեյցարական մամուլի ակումբում «Լեռնային Ղարաբաղ․ լարվածության ուժգնացում Ադրբեջանի հետ» վերնագրով կազմակերպված քննարկմանը՝ նվիրված ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիային և տարածաշրջանին առնչվող այլ խնդիրներին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
ԼՂՀ ներկայացուցիչն իր ելույթում ներկայացրել է վերջին իրադարձությունների հավանական պատճառները, ընթացքը և նրանց հետևանքները։ Նա ընդգծել է բանակցային սեղանի շուրջ Արցախի վերադարձի կարևորությունը, ԼՂՀ միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը և ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման նշանակությունը:
ԼՂՀ ներկայացուցիչը պատասխանել է նաև ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Միջոցառմանը մասնակցել են հայ և օտարերկրյա դիվանագետներ, փորձագետներ, լրագրողներ, շվեյցարահայ համայնքի անդամներ:

Постпред НКР во Франции на обсуждениях в Женеве заявил о необходимости возвращения НКР за стол переговоров и ее международного признания 04/22/2016   10:44  |  Лента новостей
Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики во Франции Ованнес Геворгян 19 апреля выступил в обсуждениях на тему «Нагорный Карабах: эскалация напряженности с Азербайджаном», организованных Швейцарским пресс-клубом в Женеве, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Обсуждения были посвящены широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном в начале апреля против Арцаха, а также другим региональным вопросам.
Представитель НКР в своем выступлении представил возможные причины последних событий, их ход и последствия. Он подчеркнул важность возвращения Арцаха за стол переговоров, необходимость международного признания НКР и значимость реализации права народа НКР на самоопределение.
Представитель НКР ответил также на многочисленные вопросы присутствующих.
На мероприятии участвовали армянские и зарубежные дипломаты, эксперты, журналисты, а также члены армянской общины Швейцарии.
09:31 19/04/2016  |  Лента новостейГлава МИД Армении: Противоречащие принятым посредниками формулировкам позиции по Карабаху вредят переговорному процессу