Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով լուրջ հարված է հասցվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին 04/09/2016   18:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 9-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պիեռ Անդրյոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ պաշտոնական կայքից:
Համանախագահները Հայաստանի արտգործնախարարին տեղեկացրին Ստեփանակերտում` Արցախի իշխանությունների և Բաքվում` Ադրբեջանի ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումների մասին։
Խոսելով մարդկային բազմաթիվ զոհերի պատճառ հանդիսացած Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի մասին՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց. «Բոլորի համար ակնհայտ է, որ այս հարձակումը նախորոք ծրագրված և նախապատրաստված գործողություն էր։ Բաքուն Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կիրառեց իր կուտակած հարձակողական ողջ զինանոցը, որը ձեռք էր բերվել վերջին տարիներին։ Տեղի ունեցավ այն, ինչի մասին մենք բազմաթիվ անգամ զգուշացրել ենք միջազգային հանրությանը, համանախագահ երկրներին. Բաքվի՝ ուժի կիրառման սպառնալիքներին չհակազդելու դեպքում դրանք կարող են բերել այնպիսի հետևանքների, որոնց ականատեսը մենք դարձանք այս օրերին»։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով լուրջ հարված է հասցվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Նախարարի խոսքերով հրատապ քայլեր են հարկավոր իրադրության կայունացման համար։ Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին այս ուղղությամբ գործադրվող քայլերի մասին։

Глава МИД Армении на встрече с посредниками: Баку использовал против Нагорного Карабаха весь свой накопленный наступательный арсенал 04/09/2016 19:15 | Актуальная тема
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в субботу принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Джеймса Уорлика, Пьера Андре и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Сопредседатели проинформировали министра иностранных дел Армении о встречах в Степанакерте с властями Арцаха (Нагорного Карабаха) и в Баку с руководством Азербайджана.
Коснувшись ставшей причиной многочисленных жертв очередной агрессии Азербайджана, Эдвард Налбандян отметил: “Всем очевидно, что эта атака была заранее спланирована и подготовлена. Баку применил весь свой накопленный наступательный арсенал против Нагорного Карабаха, приобретенный за последние годы. Случилось то, о чем мы многократно предупреждали международное сообщество, стран-сопредседателей: отсутствие противодействия угрозам со стороны Баку о применении силы может привести к таким последствиям, свидетелями которых мы стали в эти дни”.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что в результате инициированных Азербайджаном широкомасштабных военных действий нанесен серьезный ущерб переговорному процессу по карабахскому урегулированию и усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По словам министра, необходимо предпринять скорейшие шаги для стабилизации ситуации. Собеседники обменялись мнениями вокруг шагов по этому направлению.