Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը 04/04/2016   16:33  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է  տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
Ապրիլի 2-ից սկսած միջազգային հանրությունը ակտիվ կերպով իր մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրության ապակայունացման վերաբերյալ:
Մասնավորապես, բոլոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունները և առանձին պետությունները հակամարտության կողմերին տարբեր ձևակերպումներով կոչ են անում դրսևորել զսպվածություն, դադարեցնել ռազմական գործողությունները, զերծ մնալ իրադրությունը լարելու քայլերից և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեծապես կարևորում է միջազգային հանրության արձագանքը և հակամարտության կողմերին ուղղված կոչերը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը: Միևնույն ժամանակ, որպես ռազմական գործողություններին չմասնակցող կողմ` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հատկապես գնահատելի է համարում այն հանգամանքը, որ այդ կոչերն ուղղված են փաստացի այդ գործողությունների մեջ ներգրավված կողմերին՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին:
Համակարծիք լինելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ուժերի միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատման համար, քաղաքական հայտարարություններից զատ, անհրաժեշտ է համաձայնեցնել և իրականացնել կոնկրետ միջոցառումներ. մշակել հրադադարի սահմանման տեխնիկական պայմաններ, իրականացնել հակամարտող ուժերի հեռացում/բաժանում և հրադադարի ռեժիմի պահպանման մեխանիզմներ:
Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ մարդու իրավունքներով, մարդասիրական խնդիրներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, 1970թ. Պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հռչակագրի, ԵԱՀԿ 1975թ. Եզրափակիչ ակտի և Հելսինկյան գործընթացի այլ փաստաթղթերի, մի շարք այլ միջազգային իրավական փաստաթղթերի խախտում:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում ի հայտ են բերվել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի և զինված խմբավորումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության հանդեպ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ձեռագրով իրականացված բազմաթիվ գործողություններ, որոնք, միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, հանդիսանում են ռազմական հանցագործություններ: Դրանցից առավել ակնհայտ են զինված ընդհարումներին այլևս չմասնակցող կոմբատանտների և ռազմագերիների խոշտանգումները, ընդհուպ գլխատումները, դրանց նկարահանումները և ահաբեկչական նպատակով ցուցադրումը, այդ ուժերի վերահսկողության տակ մնացած խաղաղ բնակչության սպանությունները, դիակների խոշտանգումները և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է. իրականացված միջազգային իրավունքի խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների համար թե՛ Ադրբեջանի իշխանությունները և թե՛ ռազմական հանցագործություններ կատարած անձինք իրավական պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն, այդ թվում՝ միջազգային հանրության առջև:

Власти Азербайджана должны ответить за нарушение международного права и военные преступления – Минобороны Армении 04/04/2016   21:44  |  Актуальная тема
За нарушения международного права и совершение военных преступлений правительство Азербайджана и лица, совершившие данные преступления, должны быть привлечены к правовой ответственности, в том числе и перед международным сообществом. Об этом говорится в распространенном сегодня заявлении министерства обороны Армении.
В заявлении отмечается, что со 2 апреля международное сообщество активно выражает обеспокоенность по поводу дестабилизации ситуации в Нагорном Карабахе.
В частности, все международные и региональные организации, а также отдельные государства различными формулировками призывают стороны конфликта проявлять сдержанность, прекратить военные действия, а также воздерживаться от мер, способствующих эскалации ситуации. Министерство обороны Армении придает большое значение реакции международного сообщества, а также призывам к сторонам конфликта.
Минобороны Армении подчеркивает, что Республика Армения выступает в качестве гаранта безопасности народа Нагорного Карабаха. И вместе с этим как сторона, не принимающая участия в военных действиях, Минобороны РА особенно ценит тот факт, что данные призывы направлены сторонам, фактически вовлеченным в данные действия, – Азербайджану и правительству Нагорного Карабаха.
"Будучи солидарным с призывами к прекращению военных действий, министерство обороны Армении обращает внимание международного сообщества на тот факт, что для установления режима прекращения огня  между Вооруженными силами Азербайджана и Нагорного Карабаха, помимо политических заявлений, необходимо согласовать и осуществить конкретные мероприятия: разработать технические условия для установления перемирия, а также обеспечить отвод/разделение противоборствующих сил и разработать механизмы для сохранения режима прекращения огня", - говорится в заявлении
В то же время Минобороны Армении обращает внимание международного сообщества, в том числе международных организаций, занимающихся правами человека и гуманитарными проблемами, на тот факт, что разнузданные военные действия Азербайджана являются нарушением Устава ООН, Декларации о принципах международного права, касающихся дружественных отношений и сотрудничества между государствами в соответствии с Уставом ООН (1970г.), Заключительного акта Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе и ряда других документов Хельсинкского процесса, а также ряда прочих международных юридических документов.
В сообщении отмечается, что  в ходе военных действий, развязанных Азербайджаном, со стороны ВС Азербайджана и вооруженных группировок в отношении военнослужащих АО НКР и гражданского населения НКР были осуществлены многочисленные действия, характерные для почерка международных террористических организаций, которые, согласно международному гуманитарному праву, являются военными преступлениями. Наиболее очевидными из них являются пытки в отношении комбатантов, не участвующих более в боевых действиях и военнопленных, вплоть до обезглавливания, съемки этих действий и их демонстрация в террористических целях, убийства мирных жителей, оказавшихся в зоне контроля этих сил, надругательства над трупами, и др.
Министерство обороны Армении заявляет: за совершенные военные преступления и нарушения международного права должны понести ответственность как власти Азербайджана, так и совершившие их преступники, в том числе перед лицом мировой общественности.