ՀՀ-ն լիարժեքորեն կատարելու է իր պարտականությունը ԼՂ-ի բնակչության անվտանգության ապահովման առումով. ՀՀ Նախագահ 04/02/2016   20:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մեր խնդիրները մենք պետք է լուծենք և բնավ չթերագնահատելով որևէ մեկի օգնությունը։ ՀՀ անվտանգության խորհրդի այսօրվա նիստում հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ : Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեքորեն կատարելու է իր պարտականությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման առումով, և մենք նաև ունենք դրա իրավաբանական իրավունքը, որովհետև ինքներս հանդիսանում ենք 1994 թվականին կնքված հրադադարի համաձայնագրի կողմ:
Նախագահն այսօր հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ քննարկելու Ադրբեջանի կողմից 1994թ. զինադադարի համաձայնագրի կոպիտ խախտման և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ լայնածավալ հարձակման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և այլ հարցեր:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը գործում են ըստ նախապես մշակված պլանի, և որոշակի նախարարություններ, կարծում եմ, առանց աժիոտաժի, առանց որևէ լարվածության պետք է անցնեն ուժեղացված աշխատանքի, ուժեղացված ծառայության, ինչպես նախատեսված է մեր ծրագրերով:
«Բացի Զինված ուժերից իրենց գործը կատարում են մեր մյուս գերատեսչությունները. կապ է հաստատվել  միջազգային կառույցների մեր գործընկերների հետ: Այնուհանդերձ, ինչպես բազմաթիվ անգամ ասել եմ, մեր խնդիրները մենք պետք է լուծենք և բնավ չթերագնահատվելով որևէ մեկի օգնությունը: »,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահն առաջարկել է մեկ քայլ առաջ գնալ եւ համագործակցել Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարության հետ, աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ: «Անհրաժեշտ է պայմանագրի տեքստն ունենալ, համապատասխան քննարկումներ անցկացնել և ուղարկել Ազգային ժողով: ՀՀ-ն լիարժեքորեն կատարելու է իր պարտականությունը ԼՂ-ի բնակչության անվտանգության ապահովման առումով. մենք նաև ունենք դրա իրավաբանական իրավունքը. ՀՀ Նախագահ, որովհետև ինքներս հանդիսանում ենք 1994 թվականին կնքված հրադադարի համաձայնագրի կողմ»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը:
Այս գիշեր՝ ժամը երեքի կողմերը, Ադրբեջանի Զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով: Սրանք 1994 թվականի զինադադարի հաստատումից հետո ամենախոշորամասշտաբ գործողություններն են, որ փորձեցին և հիմա էլ փորձում են իրականացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր եղավ իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և ոչ միայն իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ, այլ նաև զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին: Ընդ որում, հակառակորդն այդ ընթացքում օգտագործում էր ռազմական օդուժ, հրետանու բոլոր տեսակները և բոլոր տիպի զրահամեքենաները: Հակառակորդի կորուստները, ինչպես օդուժի, այնպես էլ հետևակի ու զրահատեխնիկայի, զգալի են: Մենք էլ ունենք կորուստներ. այս պահի դրությամբ 18 զոհ ունենք և 35-ին մոտ վիրավոր:

Президент Армении поручил разработать договор о военной взаимопомощи с Нагорным Карабахом 04/02/2016   21:36  |  Актуальная тема
Президент Армении на заседании совета безопасности в субботу поручил  разработать договор о военной помощи с Нагорным Карабахом.
Президент считает, что министерству иностранных дел нужно сотрудничать с МИД Нагорного Карабаха и работать над заключением договора о военной взаимопомощи с Нагорным Карабахом, "нужно иметь текст договора, провести соответствующие обсуждения и направить в Национальное Собрание".
Республика Армения будет полноценно выполнять свои обязательства по обеспечению безопасности населения Нагорного Карабаха, и у нас на это есть юридическое право, поскольку сами являемся стороной соглашения о прекращении огня 1994 года. Помимо вооруженных сил свою работу также выполняют и другие ведомства, установлена связь с нашими партнерами из международных структур. Тем не менее, как я неоднократно заявлял, наши проблемы должны решать мы сами, естественно,не недооценивая чью-либо помощь", - отметил президент Серж Саргсян.
"Как вам известно, этой ночью, примерно в 3 часа, вооруженные силы Азербайджана предприняли провокационные действия по всей протяженности линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Это самые крупномасштабные действия с момента установления режима прекращения огня в 1994 году, которые попытались и сейчас пытаются осуществить ВС Азербайджана", - отметил он.
По словам президента, благодаря своевременным и профессиональным действиям Армии обороны Карабаха стало возможным не только взять ситуацию под контроль, но и нанести ощутимые потери противнику, причем противник за это время применил военную авиацию, все виды артиллерии и все типы бронетехники.
"Потери противника как в ВВС, так и пехоты и бронетехники значительны. У нас тоже есть потери. По состоянию на данный момент - 18 погибших и 35 раненых. О ситуации мне докладывали периодически, и считаю, что принятые решения были уместными, необходимыми и правильными", - отметил президент Армении.