Նոր մանրամասներ՝ Կարեն Վարդանյանի սպանության դեպքից 04/01/2016   19:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Փորձագետ Կարեն Վարդանյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում  պարզվել են սպանության շարժառիթը, եղանակը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից:
Կարեն Վարդանյանի անհետ կորելու վերաբերյալ ահազանգն ստացվել է 2016թ. մարտի 28-ին. «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» Խորհրդատվական ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգողը գրավոր հաղորդում է ներկայացրել առ այն, որ  նշված ՀԿ-ի փորձագետ Կարեն Արշակի Վարդանյանը 2016թ. մարտի 17-ին իր՝ Երևան քաղաքի Լենինգրադյան փողոցի 31/8-րդ շենքի 32-րդ բնակարանից դուրս է եկել՝ 1 շաբաթով արտասահման գործուղման մեկնելու նպատակով, սակայն մինչ օրս չի վերադարձել:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Կարեն Վարդանյանը 2016թ. մարտի 17-ին մեկ այլ անձի հետ Երևան քաղաքի երկաթգծի կայարանից մեկնել է Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաք, որտեղից էլ նշված քաղաքացին վերադարձել է միայնակ։
Դեպքի առթիվ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում 30.03.2016թ.  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մշակվել քննչական պլան։
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Կարեն Վարդանյանն սպանվել է Սևանում, որից հետո նրա դիակը տեղափոխվել է Երևան։  Սպանությունն իրականացրած կասկածյալների ինքնությունը պարզվել է, որոնք հայտնաբերվել են, ձերբակալվել և ցուցմունք տվել սպանության մեխանիզմի, շարժառիթների շուրջ։
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ հանրության հետաքրքրությունը՝ ներկայացնում ենք որոշ մանրամասներ նախնական քննության տվյալների վերաբերյալ։
Այսպես՝  քննության տվյալներով՝  Կ.Վարդանյանն իր՝ Երևան քաղաքի Լենինգրադյան 31/8 շենքի 32-րդ հասցեի բնակարանը նվիրաբերել է 23-ամյա Գ.Զոհրաբյանին, որի դիմաց պետք է ստանար դրամական փոխհատուցում՝ 20.000 ԱՄՆ դոլարի չափով կամ այդ գնի սահմաններում՝ նոր բնակարան։ Պայմանավորված գումարը Կարեն Վարդանյանին չտալու համար Գ.Զոհրաբյանն առաջարկել է նրան Վրաստանի միջոցով մեկնել Դուբայ՝ շրջագայության՝ մտադրվելով Վրաստան ուղեկցելու ճանապարհին սպանել նրան։ Նշված մտադրության մասին Գ.Զոհրաբյանը հայտնել է 1973թ. ծնված Ա.Միհրանյանին, ով 2016թ. հունվար ամսից օրավարձով վարում է Գ.Զոհրաբյանին պատկանող «Օպել Վեկտրա Բ» մակնիշի ավտոմեքենան՝ խոստանալով դրա դիմաց որոշակի գումար: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Ա.Միհրանյանը 2016թ. մարտի 17-ին Լենինգրադյան փողոցում գտնվող դեղատնից գնել է «Դիմեդրոլ» տեսակի թվով 5 դեղահաբ, դրանք լցրել ջրով լի շշի մեջ և դրել ավտոմեքենայի հետնամասում, որպեսզի Կ.Վարդանյանը ճանապարհին այն խմի և քնի, ապա երեքով «Օպել Վեկտրա Բ» մակնիշի ավտոմեքենայով ուղևորվել են դեպի Սևան քաղաք՝ Կ.Վարդանյանին Վրաստանի հանրապետություն ուղեկցելու պատրվակով:
Ճանապարհին Կ.Վարդանյանը խմել է դեղահաբերով ջուրը, սակայն այն որևէ ներգործություն չի ունեցել։ Հասնելով Սևանի Ախթամար կղզու մոտ՝ ավտոմեքենան կանգնեցրել են բնական կարիքները հոգալու պատրվակով։ Նախնական տվյալներով՝ գետնից քար վերցնելով՝ Գ.Զոհրաբյանը  վերադարձել է, ավտոմեքենայում նստել Կ.Վարդանյանի կողքին և քարով հարվածներ հասցրել նրա գլխին: Վերջինիս հարվածել է նաև ավտոմեքենայի վարորդը՝ Ա.Միհրանյանը։
Տեսնելով անշնչացած Կ.Վարդանյանին և հասկանալով, որ նա արդեն մահացել է՝ նրան թողել են ավտոմեքենայի սրահի հետնամասում, վերադարձել Երևան, որտեղ դիակը տեղափոխել են Գ.Զոհրաբյանին պատկանող ավտոտնակ և թաղել։
Կասկածյալների մատնանշած վայրից հայտնաբերվել է Կարեն Վարդանյանի դիակը՝ գլխի շրջանում բազմաթիվ վնասվածքներով:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք խուզարկություններ, առգրավումներ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական և կենսաբանական փորձաքննություններ։
Քննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու, կասկածյալների ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։

Установлены мотив и способ совершения убийства эксперта Карена Варданяна 04/01/2016   19:49  |  Актуальная тема
В результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках расследования уголовного дела по факту убийства эксперта Карена Варданяна, установлены мотив и способ совершения убийства, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Сообщение об исчезновении Карена Варданяна поступило 28-го марта 2016 года; координатор программ общественной организации "Союз информированных граждан" подал письменное заявление, согласно которому эксперт данного ОО Карен Варданян 17-го марта сего года вышел из квартиры №32 по адресу Ленинградяна 31/8 с тем,чтобы отправиться в недельную командировку за рубеж, однако до сих пор не вернулся.
В результате предпринятых мероприятий было установлено, что Карен Варданян 17-го марта вместе с одним человеком отправился с железнодорожной станции Еревана в город Севан Гегаркуникской области, откуда указанный гражданин вернулся один.
По данному факту следственным отделом по административному району Малатия-Себастия 30-го марта 2016 года было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса Армении, был разработан следственный план.
Согласно полученным следствием данным, Карен Варданян был убит в Севане, после чего его тело перевезли в Ереван. Личности подозреваемых в совершении убийства установлены, они обнаружены, задержаны и дали показания относительно механизма и мотивов убийства.
По данным следствия, К.Варданян оформил дарственную на свой дом по адресу Ленинградяна 31/8, кв. №32 на имя 23-летнего Г. Зограбяна, за что должен был получить денежное возмещение в размере 20 тысяч долларов США или новую квартиру в пределах этой суммы. Чтобы не отдавать К. Варданяну оговоренную сумму, Г. Зограбян предложил ему отправиться в путешествие в Дубай через Грузию, намереваясь убить его по дороге. О своем замысле Г. Зограбян сообщил 43-летнему А. Миграняну, который с января 2016 года за поденную плату водит принадлежащий Г. Зограбяну автомобиль марки “Opel Vectra B”, пообещав ему определенную сумму. Согласно договоренности, А. Мигранян 17-го марта приобрел в аптеке на улице Ленинградяна пять таблеток "Димедрола", растворил их в бутылке с водой и положил ее на заднее сиденье автомобиля, чтобы К.Варданян в пути выпил воду и уснул. Затем они втроем на автомобиле “Opel Vectra B”, направились в город Севан под предлогом проводить К. Варданяна в Грузию.
По дороге К. Варданян выпил воду с растворенными в ней таблетками, однако она на него никак не подействовала. Доехав до острова Ахтамар на Севане, они остановились, чтобы якобы справить нужду. По предварительным данным, Г. Зограбян, схватив с земли камень, вернулся обратно, сел в машину рядом с Варданяном и стал бить его камнем по голове. Удары последнему наносил также водитель автомобиля - А. Мигранян.
Увидев бездыханного К. Варданяна и поняв, что он уже умер, его оставили на заднем сиденье автомашины, вернулись в Ереван, где перенесли тело в принадлежащий Г.Зограбяну гараж и закопали.
Тело Варданяна с множественными ранами в области головы было обнаружено в месте, указанном подозреваемыми.
"В ходе предварительного следствия были проведены обыски и выемки с целью установления обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, были назначены судебно-медицинская и биологическая экспертизы.
Расследование продолжается, предпринимаются необходимые следственные действия для всестороннего, полного и объективного исследования всех обстоятельств произошедшего, а также проверки обстоятельств, указанных в показаниях подозреваемых.О результатах будет сообщено дополнительно", - говорится в сообщении СК.