Ռուսաստանում գտնվող յոթ վկաները ևս պետք է հարցաքննվեն. պնդում են Ավետիսյանների սպանության գործով տուժող կողմի ներկայացուցիչները 03/11/2016   16:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմաբազայի տարածքում ՀՀ Շիրակի մարզի դատարանն այսօր շարունակեց Ավետիսյանների ընտանիքի բոլոր անդամների դաժան սպանության գործով դատաքննությունը:
Այսօր հարցաքննվեց դատակոչի ցուցակի վերջին վկան՝  ռուսաստանյան զորամասի զինծառայող Ռոմիկ Խաչատրյանը, ով մասնակցել է Բայանդուրի ուղեկալի տարածքում վնասված փշալարերի վերականգնման աշխատանքներին: Ըստ մեղադրական եզրակացության, գործով ամբաստանյալ Վալերի Պերմյակովը հենց այդ վնասված հատվածով է փորձել հատել հայ-թուրքական սահմանը:
Ըստ  «Շանթ» հեռուստաընկերության անդրադարձի, Ռոմիկ Խաչատրյանը իր ցուցմունքում նշել է, որ Պերմյակովը չէր կարող հատել սահմանը, քանի որ փշալարերի վնասված հատվածն  այնքան մեծ չի եղել, որ Պերմյակովի կազմվածքի տեր ինչ-որ մեկը կարողանար այդտեղով անցնել ու հատել սահմանը:
Դատարանում հնարավոր չի եղել ապահովել գործով ևս յոթ վկաների ներկայությունը՝ նրանք   Պերմյակովի ծառայակիցներն   են ու նրա հրամանատար Նիկիշինը: Նրանք  սպանության օրվա դրությամբ ծառայել են ռազմաբազայում, իսկ այժմ զորացրվել են կամ ազատվել ծառայությունից:
Այսօր դատարանում հրապարակվել է  ռազմաբազաի հրամանատարությունից ստացված գրությունն առ այն,  որ նախկին զինծառայողների գտնվելու վայրի մասին իրենք որևէ տեղեկություն չեն կարող հաղորդել դատարանին, և որ  նրանց բերման ենթարկելու իրավասություններ ռազմաբազան չունի:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ փաստաբանները հայտարարել են, որ իրենք պնդելու են, որ այդ յոթ վկաները անպայման դատարան ներկայանան, քանի որ նրանք իրենց ցուցմունքներում կարող են էական տեղեկություններ հայտնել Պերմյակովի՝ Հայաստանում ծառայության ժամանակ դրևորած վարքագծի մասին:
Տուժող կողմի փաստաբանները  Նիկիշինին կարևոր վկաներից մեկն են համարում, վերջինս  կարող է պատասխանել, թե ինչո՞ւ է Պերմյակովի նման անհավասարակշռված անձը հայտնվել  ռազմաբազայում:
Փաստաբանները նշել են, որ իրենք կներկայացնեն համապատասխան միջնորդություն առ այն, թե ինչպես պետք է ապահովվի վկաների ներկայությունը: Տուժողների իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Լուսինե Սահակյանը գտնում է, որ այդ հարցով պետք է զբաղվի ռուսական կողմը՝ պարտավորվելով Ռուսաստանում գտնել  այդ յոթ վկաներին:
Մեղադրող Գևորգ Գևորգյանը միջնորդել է փոխել ապացույցների հետազոտման կարգը և անցնել գործի գրավոր ապացույցների հետազոտմանը՝ մինչև վերոհիշյալ վկաների ներկայությունն  ապահովելու հարցի քննարկումը:
Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը, և դատարանում սկսվել է գործի գրավոր ապացույցների ու փաստաթղթերի հրապարակումը:

Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи настаивают на допросе семерых свидетелей, находящихся в России 03/11/2016   18:07  |  Криминальная хроника
На сегодняшнем заседании  суда по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри  состоялся допрос последнего свидетеля из числа свидетелей, вызванных в суд. Это – военнослужащий российской воинской части Ромик Хачатрян, который участвовал в работах по восстановлению заграждения из колючей проволоки на территории погранзаставы Баяндура. Согласно обвинительному заключению, обвиняемый Пермяков пытался пересечь армяно-турецкую границу именно через  эту брешь в колючей сетке.
Как передает телекомпания “Шант”, Ромик Хачатрян заявил в своих показаниях, что Пермяков не смог бы пересечь границу, поскольку человек его телосложения вряд ли бы сумел пролезть через ограждение, поскольку образовавшаяся в колючей сетке брешь была не настолько большой.
Присутствие в суде еще семерых свидетелей, среди которых сослуживцы Пермякова и его командир Никишин,  не удалось обеспечить. Они в день убийства служили в военной базе. Теперь же демобилизовались или были освобождены от службы.
В  суде было зачитано письмо от командования 102-й военной базы, в котором говорилось, что они не могут сообщить суду какие-либо данные о местонахождении бывших военнослужащих и что военная база не обладает правомочиями по их приводу  в суд.
Адвокаты, представляющие интересы правопреемников потерпевшей стороны, заявили, что будут настаивать на  вызове этих свидетелей в суд, так как они могут сообщить весомые данные о поведении Пермякова в период его службы в Армении.
Представители правопреемников потерпевшей стороны считают Никишина одним из главных свидетелей, который может дать ответ на вопрос:”Почему такой неуравновешенный человек, коим является Пермякова, оказался в военной базе?”
Адвокаты отметили, что они представят соответствующее ходатайство об обеспечении их присутствия. Адвокат Лусине Саакян считает, что этим вопросом должна заняться российская сторона, обязуясь разыскать в РФ этих семерых свидетелей.
В свою очередь обвинитель Геворк Геворкян ходатайствовал об изменении порядка исследования доказательств и переходе к исследованию письменных улик до рассмотрения вопроса об обеспечении  присутствия вышеупомянутых свидетелей.