«Երեխաների սնուցման գլոբալ ֆորումը» կկազմակերպվի Հայաստանում 03/11/2016   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կրթության և գիտության  նախարար Լևոն Մկրտչյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Պասկալ Միշոյին և ՌԴ Պարենի ճյուղային սննդի ինստիտուտի տնօրինության ներկայացուցիչներին: Այս մասին տեղեկանում ենք ԿԳ նախարարության պաշտոնական կայքից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի  շարունակականության ապահովման և աշնանը Հայաստանում նախատեսվող «Երեխաների սնուցման գլոբալ ֆորումի» կազմակերպչական աշխատանքներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԿԳ նախարար Լ.Մկրտչյանը կարևորել է Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համագործակցությունը` ընդգծելով,  որ նախարարությունը հաստատակամ է ՀՀ մարզերում  «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի շարունակականության ապահովման գործում:
Ներկայումս դպրոցական սննդի ծրագիրը 3 մարզերում իրականացվում է ՀՀ  կառավարության ֆինանսավորմամբ, իսկ մյուս մարզերում՝ Պարենի համաշխարհային ծրագրի՝ ՌԴ կառավարության օժանդակությամբ: Ծրագրից օգտվում են ՀՀ մարզերի  տարրական դպրոցի շուրջ 90 հազար աշակերտներ: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ինչպես ծրագրի ֆինանսավորման մեխանիզմների կատարելագործման, այնպես էլ դպրոցներում ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ նյութատեխնիկական  միջոցների բարելավման հետ կապված հարցերին:
Անդրադառնալով ՀՀ կառավարության, «Երեխաների սնուցման գլոբալ  հիմնադրամի» և ՊՀԾ գերազանցության կենտրոնի/Բրազիլիա/ կողմից համատեղ կազմակերպվող «Երեխաների սնուցման 18-րդ գլոբալ  ֆորումին»` նախարարն ընդգծել է, որ  այն Հայաստանի համար խիստ պատասխանատու և հեղինակավոր միջոցառում է: Նշվել է, որ Հայաստանը նախկին խորհրդային երկրներից առաջինն է, որտեղ անցկացվելու է «Երեխաների սնուցման գլոբալ ֆորումը»: Ակնկալվում է, որ ֆորումին կմասնակցեն   շուրջ 50 երկրների բարձրաստիճան  ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել, որ  ֆորումի կազմակերպման հարցում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրն ու Ռուսաստանի  պարենի ճյուղային սննդի ինստիտուտը կցուցաբերեն աջակցություն ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությանը՝ միջոցառումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:

Армения первой из стран постсоветского пространства проведет Глобальный форум детского питания 03/11/2016 14:29 | Лента новостей
Армения первой из постсоветских стран проведет Глобальный форум детского питания, сообщается на официальном сайте Министерства образования и наук РА.
“Армения - первая из постсоветских стран, где пройдет вышеупомянутый форум. Ожидается, что в мероприятии примут участие высокопоставленные представители из более чем 50 стран”, - говорится в сообщении.
Вопросы организации форума и продолжения реализации программы “Стабильное школьное питание”обсуждались на встрече министра образования и науки Армении Левона Мкртчяна с руководителем армянского офиса Всемирной продовольственной программы ООН Паскалем Мишо и представителями директората российского Института отраслевого питания.
Говоря о 18-м форуме, организуемом правительством Армении совместно с “Глобальным фондом питания детей” и Центром превосходства WFP (Бразилия), Левон Мкртчян назвал данное мероприятие крайне ответственным и авторитетным для Армении.
Глава Минобрнауки Армении придал важность сотрудничеству с WFP, подчеркнув, что Министерство решительно настроено на продолжение реализации программы "Стабильное школьное питание" в областях страны.
В настоящее время проект осуществляется в трех областях при финансировании правительства Армении, а в остальных регионах - WFP при содействии правительства РФ. В программе задействованы около 90 тысяч учащихся начальных классов школ армянских областей.
На встрече речь также зашла о совершенствовании механизмов финансирования программы и улучшении материально-технической базы, необходимой для ее реализации.
В ходе встречи была достигнута договоренность о том, что в организации форума на высоком уровне Министерству образования и науки Армении содействие окажут WFP и российский Институт отраслевого питания.