Ճգնաժամի ալիքներն արհեստականորեն վերաուղղվել են՝ շրջանցելով Բրյուսելը. Կոսաչով 03/08/2016   15:20  |  Միջազգային լրահոս
ԵՄ-Թուրքիա գագաթաժողովը թվում է հաջողված, բայց բանակցությունները չեն ավարտվել, իսկ միգրանտների վերաբերյալ համաձայնագիրը՝  մինչև մարտի 17-18-ի ԵՄ գագաթաժողովը մանրամասնելու ենթակա վեց ընդհանուր սկզբունքների  ամբողջություն է, և սատանան կարող է թաքնված լինել մանրամասների մեջ:  «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային հանձնաժողովի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը:
ԵՄ անդամ 28 երկրների ղեկավարներն ու Թուրքիայի վարչապետը լույս երեքշաբթի գիշերը համաձայնեցրել  են  միգրացիոն համաձայնագրի վեց սկզբունքները, այն վերջ կդնի «բալկանյան երթուղով» Մերձավոր ու Միջին Արևելքից  ԵՄ ոչ լեգալ միգրացիային և  թույլ կտա վերականգնել Շենգենյան համաձայնագրի գործողությունը հենց միավորման ներսում:
«Կողմերից յուրաքանչյուրը իրենն է տոնում: ԵՄ-ն վերջապես կարող է փակվել ոչ լեգալ միգրանտներից՝ միաժամանակ չհրաժարվելով Մերկելի (ԳԴՀ կանցլեր) տապալված «բաց քաղաքականությունից» և փրկելով շենգենյան ռեժիմը:  Թուրքիան տոնում է ԵՄ անդամակցության բանակցությունների ակտիվացումը (սակայն այդպես էլ չկա 17 սառեցված բանակցային բոլորուղիների ապասառեցման որոշում), և  առաջիկայում թուրքերի համար մուտքի արտոնագիրը հանելը (բայց այդտեղ էլ դեռևս 72 պայման կա)»,- գրել է Կոսաչովը  Facebook-ի իր էջում:
Ըստ նրա, նկատելի է,  որ երկուստեք սաստկորեն ստեղծվում է հաջողության զգացում, այդ իսկ պատճառով էլ մեծ թվով հարցեր են մնում: Դրանցից գլխավորն է՝ քաղաքական գործիչների ու չինովնիկների համաձայնությունները  կընդունե՞ն միլիոնավոր մարդիկ, ովքեր փախչում են Մերձավոր Արևելքում քաոսից: Լիբիայի պետականության տապալման քաոսից, Իրաքի դեզինտեգրացիայից, և Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմից, որը ստեղծվել է ոչ Ռուսաստանից կողմից, ինչպես նախկինի պես փորձում է ներկայացնել Անկարան Բրյուսելի լուռումունջ թողտվությամբ»,- գրել է սենատորը:
Ըստ նրա, այն, որ միգրանտների շարքերում  բավականաչափ «տնտեսական» միգրանտներ և իսլամական ծայրահեղականների կողմից հովանավորվողներ կան, անկասկած է: Բայց նաև կան ընտրության բացակայությունից հուսահատվածներ, ովքեր ունակ են ամեն ինչի հանուն երեխաների ու մերձավորների փրկության:
«Թուրքիայում նրանց համար  կլինե՞ն  բավականաչափ ֆիլտրացիոն ճամբարներ: Կկարողանա՞ (կցանականա՞), արդյոք, Թուրքիան ապահովել նրանց համար անվտանգություն ու կյանքի արժանավայել պայմաններ: Չի՞ դառնա, արդյոք, Թուրքիան ևս մեկ սնուցող միջավայր միջազգային  «տեռորիստական ինտերնացիոնալի» համար (չէ՞ որ ավելի վաղ էլ դրա նշանները կային)»,- գրել է քաղաքական գործիչը:
«Զգացողություն կա, որ ԵՄ առաջնորդները առայժմ կարողացան լուծել միայն տակտիկական խնդիրը՝ հեռավոր մատույցներում նոր արգելափակման միջոցով մեղմել ճգնաժամը սեփական տարածքում: Մոտավորապես ՆԱՏՕ-ի պես, որն այժմ պահակություն է իրականացնում Էգեյան ծովում՝  հետ ուղղելով ոչ լեգալ միգրանտներին նույն այդ Թուրքիա, սակայն ներկայացնելով դա որպես խնդրի արմատական լուծում»,- նշել է նա:
Սակայն դա հազիվ թե կարելի է համարել ստրատեգիա, գտնում է Կոսաչովը: «ԵՄ-ի համար ստրատեգիա կլիներ Մերձավոր Արևելքում քաղաքական ու հումանիտար կարգավորման խնդիրներին վճռականորեն աջակցելը՝ հրաժարվելով ռեժիմների փոփոխության քաղաքականությունից: Եվ Թուրքիային մղել (պարտադրե՞լ) մի կողմ թողնել քաոսի վրա վաստակելու եսասիրական մտադրությունները և զուգահեռաբար լուծել միայն «սեփական» քրդական խնդիրը (ընդ որում, բացառապես իր օգտին)»,- գտնում է խորհրդարանականը:
Կոսաչովն ընդգծել է, որ հանդիպման արդյունքում Թուրքիան ոչ մի պարտավորություն չի ստանձնել, Եվրամիությունն էլ, դատելով ըստ ամենայնի, չի պնդել:  Այդ պատճառով ճգնաժամը ավարտված չէ, գտնում է  նա:
«Ելման կետում այն նախկին ուժով շարունակվում է, իսկ ԵՄ-Թուրքիա բանակցություններով որևէ կերպ չի շոշափվել կատալիզատորը՝ արմատական իսլամիզմի ահաբեկչական հատվածը»,- նշել է սենատորը:
«Այո, երեկվանից ճգնաժամի ալիքները արհեստականորեն (և բավականաչափ վարպետորեն) վերաուղղվել են՝  շրջանցելով ու որքան կարելի է ավելի հեռու Բրյուսելից: Բայց ոչ ավելին»,- եզրահանգել է Դաշնության խորհրդի հանձնաժողովի ղեկավարը:

Саммит ЕС и Турции не решил поставленных задач - Константин Косачев 03/08/2016   15:36  |  Международные новости
Саммит ЕС – Турция выглядит как успех, но переговоры не завершены, соглашение по мигрантам — это набор из шести общих принципов, подлежащих детализации к саммиту ЕС 17-18 марта, и дьявол может скрываться в деталях, заявил глава международного комитета Совфеда Константин Косачев во вторник.
Как напоминает РИА Новости, лидеры 28 стран ЕС и премьер-министр Турции в ночь на вторник согласовали шесть принципов миграционного соглашения, которое положит конец нелегальной миграции в Евросоюз с Ближнего и Среднего Востока по "балканскому маршруту" и позволит восстановить действие Шенгенского соглашения внутри самого объединения.
"Каждая из сторон торжествует о своем. Евросоюз сможет наконец-то закрыться от нелегальных мигрантов — не дезавуируя при этом провалившуюся "политику открытости" (канцлера ФРГ Ангелы) Меркель и спасая шенгенский режим. Турция празднует активизацию переговоров о вступлении в ЕС (но решения об разморозке 17 замороженных переговорных треков так и нет!) и предстоящую отмену виз ЕС для турок (но там тоже еще 72 условия!)", — написал Косачев на своей странице в Facebook.
По его словам, наблюдается усиленно создаваемое обеими сторонами ощущение успеха, но поэтому же остается большое количество вопросов.
"Главный из них – примут ли договоренности политиков и чиновников миллионы людей, бегущих от хаоса на Ближнем Востоке. Хаоса развала государственности в Ливии, дезинтеграции в Ираке и гражданской войны в Сирии, созданного не Россией, как это по-прежнему пытается представить Анкара при молчаливом потакательстве Брюсселя", — написал сенатор.
По его словам, то, что среди мигрантов достаточно и "экономических" беженцев, и спонсируемых исламистами экстремистов, не вызывает сомнения. Но и отчаявшихся от отсутствия выбора, способных на все ради спасения детей и близких, хватает, подчеркнул он.
"Будет ли им достаточно фильтрационных лагерей в Турции? Сможет ли (захочет ли) Турция обеспечить им безопасность и достойные условия жизни? Не станет ли Турция еще одной питательной средой для международного "террористического интернационала" (а ведь признаки к тому были и ранее)?", — написал политик.
"Есть ощущение, что лидеры ЕС пока смогли решить лишь тактическую задачу – через новые заслоны на дальних подступах смягчить кризис на собственных территориях. Примерно, как НАТО сейчас патрулирует Эгейское море, заворачивая нелегальных мигрантов в ту же Турцию, но выдавая это за радикальное решение проблемы", — отметил он.
Только это вряд ли можно считать стратегией, полагает Косачев. "Стратегией для ЕС было бы решительное содействие политическому и гуманитарному урегулированию проблем Ближнего Востока с отказом от политики смены режимов. И побуждение (принуждение?) Турции оставить в стороне эгоистические намерения зарабатывать на хаосе и параллельно решать только "свой", курдский вопрос (причем исключительно в свою пользу)", — считает парламентарий.
Косачев подчеркнул, что по итогам встречи никаких обязательств Турция на себя не взяла, но и Евросоюз, судя по всему, не настаивал. Поэтому кризис не завершен, считает парламентарий.
"В исходной точке он продолжается с прежней силой, а переговорами ЕС – Турция никак не затронут его катализатор – радикальный исламизм террористического толка", — отметил сенатор.
"Да, волны кризиса со вчерашнего дня искусственно (и достаточно искусно) перенаправлены в обход и подальше от Брюсселя. Но не более того", — заключил глава комитета СФ.