Հուսադրում են այն մարդիկ, ովքեր առաջնորդվում են հաստատուն գաղափարով, թե կանանց զորացումը կարող է նպաստել հասարակության առաջընթացին. Բան Կի-մուն 03/08/2016   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կանանց միջազգային այս օրը, թեպետ ինձ դեռ շարունակում է վրդովմունք պատճառել կանանց ու աղջիկների իրավունքների ժխտման հանգամանքը, այնուամենայնիվ, ինձ հուսադրում են այն մարդիկ, ովքեր առաջնորդվում են այն հաստատուն գաղափարով, համաձայն որի կանանց զորացումը կարող է նպաստել հասարակության առաջընթացին»,-մասնավորապես ասված է Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունի ուղերձում:
Ստորև ներկայացնում ենք ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ուղերձը.
«Հետպատերազմյան Կորեայում մեծանալու տարիներին հիշում եմ, որ նկատել էի մի սովորույթ. կանայք աշխատանքի գնալիս իրենց կոշիկները թողնում էին շքամուտքին, իսկ հետո երկյուղած ետ էին նայում: «Նրանք տարակուսում են` արդյոք երբևէ նրանք նորից կհագնեն այդ  կոշիկները», - բացատրում էր մայրս:
Ավելի քան կես դար անց, այդ հիշողությունը շարունակում է հետապնդել ինձ: Այսօր աշխարհի աղքատ շրջաններում կանայք շարունակում են լույս աշխարհ բերել երեխաներ՝ վտանգի ենթարկելով իրենց սեփական կյանքը: Մայրական մահացությունը բազմաթիվ կանխելի վտանգներից մեկն է: Շատ հաճախ իգական սեռի նորածինները ենթարկվում են սեռական օրգանների խեղման: Աղջիկների վրա հարձակվում են դպրոց գնալու ճանապարհին: Կանանց մարմինները պատերազմներում օգտագործվում են որպես մարտադաշտ: Այրի կանայք անտեսված են ու անապահով:
Մենք կարող ենք հաղթահարել այս խնդիրները` միմիայն զորացնելով կանանց որպես փոփոխություն կրողների: Արդեն ավելի քան 9 տարի է ես փորձում եմ այս գաղափարախոսությունը ներդնել ՄԱԿ-ում: Մենք այնքան արհեստական արգելքներ ենք  հաղթահարել և բեկորներից կառուցել ամրոցներ: Այժմ մենք ազատվում ենք անցյալի ենթադրություններից  ու նախապաշարմունքերից, որպեսզի կանայք կարողանան նոր առաջավոր դիրքեր զբաղեցնել:
Ես նշանակեցի ՄԱԿ-ի զինված ուժերի առաջին կին հրամանատարին` մեր Կազմակերպության մեջ կանանց ներկայացուցչությունը հասցնելով  իր պատմական բարձրակետին:  Ներկայում ունենք կին առաջնորդներ խաղաղության և անվտանգության ոլորտում` մի բնագավառ, որը մի ժամանակ գտնվում էր տղամարդկանց բացառիկ իրավասության ներքո: Երբ ես եկա ՄԱԿ,  խաղարարար առաքելություններում չկային կին առաջնորդներ: Իսկ այժմ ՄԱԿ-ի առաքելությունների գրեթե մեկ քառորդը գլխավորում են կանայք, ինչը, թեև, բավարար չէ, սակայն հսկայական առաջընթաց է:
Ես շուրջ 150 հրաման եմ ստորագրել Գլխավոր քարտուղարի օգնականի կամ տեղակալի պաշտոններում կանանց նշանակելու համար: Ոմանք եկել են միջազգային համբավ ունեցող բարձրաստիճան կառավարական գրասենյակներից, իսկ ոմանք էլ ղեկավար պաշտոններ են ստանձնել իրենց իսկ երկրներում: Նրանք բոլորն էլ օգնել են ինձ ապացուցելու, որ շատ հաճախ կինը կարող է լավագույն թեկնածուն լինել տվյալ աշխատանքի համար:
Այս իրական առաջընթացի շարունակականությունը ապահովելու նպատակով մենք ստեղծել ենք մի նոր շրջանակ, որը պատասխանատվության տակ է առնում ՄԱԿ-ի ամբողջ համակարգը:  Եթե մի ժամանակ գենդերային հավասարությունը պարզապես դիտվում էր որպես ողջունելի գաղափար, այժմ այն դարձել է կայուն իրականացվող քաղաքականություն: Նախկինում գենդերային զգայունության վերաբերյալ դասընթացը կամընտրական էր, իսկ ներկայում այն պարտադիր է ՄԱԿ-ի աճող թվով աշխատակիցների համար:
Անցյալում, ՄԱԿ-ի բյուջեի միայն մի փոքր մասն էր հատկացվում գենդերային հավասարության և կանանց զորացման խնդիրների լուծմանը, իսկ այժմ այդ ռեսուրսները չափորոշված ու հաշվարկված են գրեթե յուրաքանչյուր երրորդի համար:
Կոնֆուցիոսն ուսուցանում էր, որ աշխարհը կարգի բերելու համար նախ և առաջ մենք պետք է սկսենք մեր իսկ շրջապատից: Ունենալով  ՄԱԿ-ի կին առաջնորդների արժանիքների վերաբերյալ ստույգ ապացույցներ, ես ամենուրեք արտահայտվել եմ ի շահ կանանց իրավունքների և հնարավորությունների ամրապնդման: Ինչպես խորհրդարաններում, համալսարաններում և հանրահավաքներում, այնպես էլ համաշխարհային առաջնորդների հետ անձնական զրույցներում, կորպորացիայի ղեկավարների հետ հանդիպումների և նահապետական հասարակություններ կառավարող ազդեցիկ մարդկանց հետ կոշտ զրույցների ժամանակ ես համառորեն պահանջել եմ կանանց հավասարություն և հորդորել եմ միջոցներ ձեռնարկել դրան հասնելու համար:
Պաշտոնս ստանձնելու ժամանակ աշխարհի 9 խորհրդարաններում չկար կանանց ներկայացուցչություն: Մեր ջանքերի շնորհիվ այդ թիվը նվազեց` հասնելով 4-ի: 2008 թվականին ես մեկնարկեցի «Միավորվենք՝ վերացնելու կանանց հանդեպ բռնությունը» քարոզարշավը, և այսօր բազմաթիվ առաջնորդներ ու նախարարներ, հարյուրավոր խորհրդարանականներ ու միլիոնավոր այլ անձինք միացել են այդ կոչին:
Ես առաջին տղամարդն էի, ով նախաձեռնեց HeForShe (տղամարդը հանուն կնոջ) քարոզարշավը, և միլիոնավոր մարդիկ միացան այդ նախաձեռնությանը: Ես կանգնեցի այն ակտիվիստների կողքին, որոնք կոչ էին անում հրաժարվել կանանց սեռական օրգանների խեղումից և նրանց հետ տոնեցի մեր հաղթանակը, երբ, Ընդհանուր վեհաժողովը ընդունեց այդ նպատակին հասնելուն ուղղված առաջին բանաձևը: Ես միանում եմ բազմաթիվ մարդկանց կոչերին, ովքեր գիտակցում են, որ կանայք կարող են խթան հանդիսանալ մինչև 2030 թվականը Կայուն զարգացման համարձակ օրակարգի հաջողության հասնելու և կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրի առաջխաղացման գործում:
Կանանց միջազգային այս օրը թեպետ ինձ դեռ շարունակում է վրդովմունք պատճառել կանանց ու աղջիկների իրավունքների ժխտման հանգամանքը, այնուամենայնիվ, ինձ հուսադրում են այն մարդիկ, ովքեր առաջնորդվում են այն հաստատուն գաղափարով, համաձայն որի կանանց զորացումը կարող է նպաստել հասարակության առաջընթացին:  Եկե՛ք տրամադրենք հաստատուն ֆինանսավորում և անվեհեր աջակցություն, ինչպես նաև ցուցաբերենք անկոտրում քաղաքական կամք հասնելու գենդերային հավասարության ամբողջ աշխարհում: Մեր ընդհանոր ապագայի համար չի կարող լինել դրանից առավել մեծ ներդրում»:

Расширение прав и возможностей женщин ведет к общественному прогрессу - генсек ООН 03/08/2016   11:50  |  Лента новостей
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун направил послание по случаю Международного женского дня. Текст послания попубликован на сайте генсека ООН:
“Я помню, как в детстве в послевоенной Корее я как-то спросил у матери, что значит традиция, которую я мог тогда наблюдать повсюду: женщины перед родами оставляли обувь на пороге и в страхе оглядывались на нее. «Они не знают, смогут ли снова надеть эту обувь», — объяснила мне мать.
С тех пор прошло уже более полувека, но это воспоминание по-прежнему преследует меня. В бедных регионах мира женщины и сегодня рискуют погибнуть, давая жизнь детям. Материнская смертность — это одна из многих угроз, которые можно предотвратить. Очень часто новорожденные девочки подвергаются калечащим операциям на половых органах. Девочки постарше подвергаются нападениям по пути в школу. Женские тела используют как поля сражений во время войны. Вдов чураются и доводят до нищеты.
Решить все эти проблемы мы можем лишь путем расширения прав и возможностей женщин, сделав их проводниками перемен.
Вот уже более девяти лет я реализую эту концепцию на практике в Организации Объединенных Наций. Мы снесли так много стеклянных стен, что их осколками усеян весь пол. Мы теперь сметаем прочь прежние предрассудки и предубеждения, для того чтобы женщины могли двигаться к новым рубежам.
Я впервые в истории назначил женщину командующим силами Организации Объединенных Наций и поднял представительство женщин в верхних эшелонах нашей Организации до исторических высот. Сегодня женщины руководят решением вопросов мира и безопасности — той сферой, которая когда-то была исключительно прерогативой мужчин. Когда я начал работать в Организации Объединенных Наций, не было ни одной миротворческой миссии, которой бы руководила женщина. Теперь почти четверть всех миссий Организации Объединенных Наций возглавляют женщины. Конечно, этого далеко не достаточно, но это намного лучше того, что было.
Я подписал почти 150 писем о назначении женщин на должности помощника Генерального секретаря или заместителя Генерального секретаря. Некоторые из них пришли с высших государственных должностей и очень хорошо известны в мире, другие выдвинулись на руководящие должности в своих странах. Все они помогли мне доказать, что часто именно женщина лучше всего подходит для той или иной должности.
Для того чтобы этот вполне реальный прогресс не прерывался, мы создали новую структуру ответственности, на которой держится вся система Организации Объединенных Наций. Если когда-то равенство между мужчинами и женщинами воспринималось лишь как похвальная идея, то теперь это твердая политическая линия. Раньше обучение правильному подходу к гендерной проблематике было факультативным; теперь оно является обязательным для все большего числа сотрудников Организации Объединенных Наций. Прежде лишь в очень небольшом числе подразделений Организации Объединенных Наций отслеживалось расходование бюджетных средств на обеспечение гендерного равенства и расширение прав и возможностей женщин; теперь эта практика является стандартной почти для каждого третьего подразделения, и их число постоянно увеличивается.
Конфуций учил, что для того чтобы навести порядок в мире, мы должны начать с собственного окружения. Вооружившись доказательством ценности женщин в качестве руководителей в Организации Объединенных Наций, я стал выступать за расширение прав и возможностей женщин повсюду. В своих выступлениях в парламенте, в университетах и на городских митингах, в частных беседах с мировыми лидерами, на встречах с руководителями корпораций и в непростых беседах с влиятельными мужами, которые правят обществами с жесткими патриархальными традициями, я настаивал на равноправии женщин и горячо призывал принимать меры для его достижения.
Когда я вступил в свою должность, в мире было девять стран, где в парламенте не было ни одной женщины. Мы помогли сократить число таких стран до четырех. В 2008 году я инициировал кампанию под названием «Сообща покончим с насилием в отношении женщин»; сегодня десятки руководителей и министров, сотни парламентариев и миллионы простых людей присоединились к этому призыву к действиям.
Я был первым мужчиной, подписавшимся под нашей кампанией «HeforShe» («Он за неё»), и после меня это сделали миллионы людей. Я выступал вместе с активистами, призывавшими к прекращению практики калечения женских гениталий, и был счастлив, когда Генеральная Ассамблея приняла первую в истории резолюцию в поддержку этой цели. Я присоединяюсь к призывам многих людей, которые хорошо знают, что женщины могут обеспечить нам успех в достижении наших смелых целей Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и в реализации Парижского соглашения по вопросам изменения климата.
В этот Международный женский день меня по-прежнему возмущает, когда женщинам и девочкам отказывают в их правах, но меня воодушевляет то, что люди повсюду действуют исходя из твердого убеждения в том, что расширение прав и возможностей женщин ведет к общественному прогрессу. Давайте же поставим надежное финансирование, смелую пропаганду и несгибаемую политическую волю на службу идеям достижения гендерного равенства во всем мире. Лучшего инвестирования в наше общее будущее просто не может быть”.