Պերմյակովին հարցրել են՝ դու տեղյա՞կ ես, որ լքել ես զորամասը 03/04/2016   15:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով  ցուցմունքներ է տալիս ռուսական սահմանապահ զորամասի  շտաբի հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Միրզոյանը:
Նա հայտնել է, թե ինչպես է հրահանգվել, որ սահմանին ոժեղացված հսկողություն լինի, քանի որ ենթադրվում էր, որ  գործով ամբաստանյալ Վալերի Պերմյակովը կարող էր հայտնվել ուղեկալի տարածքում
Ըստ «Շանթ» հեռուստաընկերության, դատարանում շարունակվում են քննվել  Պերմյակովի ձերբակալության հանգամանքները:
Այդ մասին դատարանում ցուցմունքներ է տվել Երազգաորս գյուղի մի բնակիչ, ով ըստ էության ականատես էր եղել Պերմյակովի ձերբակալությանը, սակայն դատարանում նա հայտարարել է, որ դեպքից մեկ տարի է անցել  և շատ մանրամասներ չի հիշում:  Դատարանում վկան  հայտնել է, որ ինքը մոտավորապես 100 մ հեռավորության վրա է եղել փշալարերից, ոչինչ չի տեսել, ոչ մեկի չի նկատել, իսկ ըստ  նրա նախաքննական ցուցմունքների, երկու անգամ է մոտեցել փշալարերին,  տեսել է Պերմյակովին:
Վ.Պերմյակովին  ուղեկալից սահմանապահ  զորամաս տեղափոխած Սահմանապահ զորամասի  ավագ վարորդ Մամիկոն Հարությունյանը  հայտնել է, որ առաջինը Պերմյակովին հարցրել են՝   որտե՞ղ է քո զենքը, և Պերմյակովը պատասխանել է, որ թաքցրել է, կարող է ցույց տալ,  թե որտեղ է թաքցրել:  Նրան հարցրել են նաև՝   դու տեղյա՞կ ես,  որ լքել ես զորամասը, ըստ վկայի, ինքը այս  հարցի պատասխանը չի լսել:

Что рассказали свидетели на суде по делу Валерия Пермякова? 03/04/2016   16:17  |  Криминальная хроника
Обстоятельства задержания российского солдата Валерия Пермякова, обвиняемого в жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри, рассматривались и на сегодняшнем заседании суда, сообщает телекомпания “Шант”.
Сегодня в суде показания также дал заместитель командира штаба российских погранвойск Давид Мирзоян. Он рассказал, как ему приказали усилить контроль, так как предполагалось, что подсудимый Пермяков мог оказаться на территории заставы.
Показания также дал один из жителей села Еразгаворс, который был очевидцем задержания Пермякова, однако в суде он заявил, что прошел год и не помнит подробностей. Свидетель рассказал, что он, в частности, находился в 100 метрах от колючей проволоки, ничего видел, никого не заметил. Согласно же его предварительным показаниям, он дважды приближался к колючей проволоки и видел Пермякова.
В свою очередь старший водитель погранчасти Мамикон Арутюнян, доставивший Пермякова из заставы в воинскую часть, заявил, что сначала спросил Пермякова, где его оружие. В ответ Пермяков сказал, что спрятал его и что может показать место. У него также спросили о том, знает ли он что покинул воинскую часть. По словам свидетеля, он не слышал ответа на этот вопрос.