Եվրոպական ներդրումային բանկը Հայաստանին կտրամադրի 8 մլն եվրո գումարի չափով վարկ 03/03/2016   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև 2015թ.հոկտեմբերի 16-ին ստորագրված «Երևանի կոշտ թափոններ` փուլ 1» ֆինանսական պայմանագրին: Ըստ հիմնավորման՝ ԵՆԲ-ն ծրագրի 1-ին փուլի ֆինանսավորման նպատակով ՀՀ-ին կտրամադրի 8 մլն եվրո գումարի չափով վարկ: Ծրագրի երեք բաղադրիչներն ուղղված են Երևանի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման համակարգի բարելավմանը:
Առաջին բաղադրիչը նոր սանիտարական աղբավայրի առաջին երկու գոտիների և օժանդակ ենթակառուցվածքի կառուցումն է: Նոր աղբավայրը, որը տեղակայվելու է Նուբարաշենում գործող աղբավայրի հարևանությամբ և գտնվելու է Երևանի կենտրոնից 12 կմ հեռավորության վրա, կնվազեցնի գործող ոչ սանիտարական աղբավայրի անբարենպաստ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի, հանրային առողջության և կլիմայի վրա:
Ծրագրի երկրորդ բաղադրիչն ընդգրկում է գործող աղբավայրի փակումը և վերականգնումը՝ նոր աղբավայրը շահագործման հանձնելուց հետո: Ծրագրի երրորդ բաղադրիչը կնպաստի այնպիսի համակարգերի և օբյեկտների նախապատրաստմանը և ներդրմանը, որոնք կավելացնեն վերամշակման ծավալը՝ երկարացնելով նոր աղբավայրի օգտակար շահագործման ժամկետը:
Ծրագրի 1-ին բաղադրիչի ընդհանուր արժեքը կազմում է 24 մլն եվրո, որից` 8 մլն եվրո վարկ ԵՆԲ-ից, 8 մլն եվրո վարկ` Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ), և ևս 8 մլն եվրո դրամաշնորհ նախատեսվում է ներգրավել ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքի միջոցով: Կառավարության այսօրվա նիստում հավանության է արժանացել նաև «Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև 2015թ. դեկտեմբերի 11-ին ստորագրված «Երևանի կոշտ թափոնների ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը:
13:01 27/02/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷներգետիկ ոլորտի 30 մլն-անոց վարկի մանրամասները հայտնի կդառնան բանակցություններից հետո
14:17 23/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաշխարհային բանկի և Հայաստանի միջև վարկային համաձայնագիր է ստորագրվել
17:27 26/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ75 մլն եվրո վարկ՝ Վեդու ջրամբարի ֆինանսավորման նպատակով
14:54 12/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտաքին պարտքը կավելանա ևս 127 մլն դոլարով
16:15 05/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ին կտրամադրվի 300 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով բյուջետային աջակցության վարկ
13:16 29/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ112 մլն դոլար վարկ` քաղաքային տրանսպորտի զարգացման համար
09:14 17/07/2015  |  ՄամուլՆոր վարկեր ներգրավելու համար պատվիրակություններ են կազմավորվել. «Ժողովուրդ»
09:08 23/06/2015  |  ՄամուլԿառավարությունը պատրաստ է օրենք խախտել, վարկն օր առաջ վավերացնելու համար. «Ժողովուրդ»
07:53 26/03/2015  |  ՄամուլԵվրոբոնդերից ստացված 500 մլն դոլարից մոտ 200 միլիոնը ուղղվելու է ՀՀ արտաքին պահուստների համալրմանը. «Հայկական ժամանակ»
08:50 29/01/2015  |  ՄամուլԻնչպե՞ս կազդի ռուսական բանկերի սվիֆթ կոդերի անջատումը ՀՀ տնտեսության վրա. «Հրապարակ»

Европейский инвестбанк предоставит Армении кредит на строительство полигона твердых бытовых отходов 03/03/2016   17:34  |  Лента новостей
Армянское правительство на заседании в четверг одобрило финансовый договор “Твердые отходы Еревана: этап первый”, подписанный между Республикой Армения и Европейским инвестиционным банком 16-го октября 2015 года.
С целью финансирования первого этапа программы Армении будет предоставлен кредит в размере 8 млн.евро. Все три составляющие проекта нацелены на улучшение системы управления бытовыми отходами.
Проектом предусмотрено строительство первых двух зон нового полигона ТБО с соответствующей инфраструктурой. Новый полигон, который будет находиться в административном районе Нубарашен в 12 км от центра Еревана, уменьшит неблагоприятное воздействие действующей свалки на окружающую среду, здоровье населения и климат.
Указанным проектом предусмотрено закрытие и восстановление действующей свалки после введения в эксплуатацию нового полигона.
Общая стоимость первой составляющей проекта - 24 млн. евро, 8 млн.евро из которых - кредит от EIB, еще 8 млн.евро - кредит от EBRD и еще 8 млн. евро - грант от Инвестиционного инструмента соседства ЕС.