Ընդդիմությունը պահանջում է Վարդգես Գասպարիի դեմ հարուցված քրեական գործի մասին ԱԺ անունից հարցում անել իրավապահ մարմիններին 02/22/2016   12:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ հերթական քառօրյան այսօր մեկնարկեց լարված մթնոլորտում: ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն իր ելույթում անդրադարձավ ակտիվիտս Վարդգես Գասպարիի կալանավորմանը` խորհրդարանի ղեկավարությանն առաջարկելով` իրավապահ մարմիններին պաշտոնական հարցում անել կալանավորման հիմքերի մասին:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանն էլ հայտարարեց, որ Վարդգես Գասպարին կալանավորվել է առանց դատարան ներկայացվելու:
«Դատարանն այդ մարդուն չի լսել»,- ասաց նա:
Ընդդիմադիր մեկ այլ պատգամավոր Հրանտ բագրատյանն էլ իր ելույթում ասաց. «Երբ որ նոր սահմանադրությունն անցկացրեցիք, ասում էիք ընդդիմության դերը բարձրաում է: Այ մարդ, էս խեղճ ընդդիմությունը, պարոն Շարմազանով, մի բան է խնդրում. aսում է` գնա իմացիր ինչ է, արի ինֆգորմացիա տուր: Սրա իրավունքն էլ չունեն, բա ամոթ չէ, բա հիմա պիտի նստենք, սա քննարկենք»:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մի քանի անգամ կրկնեց, որ քաղաքական բանտարկյալների գոյությունն անընդունելի է առաջին հերթին հենց իշխանության համար: Բայց և չպատասխանեց Զուրաբյանի առաջարկին:
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն էլ հիշեցրեց, որ այն գործը, որով վարդգես Գասպարին անցնում է, կալանք է նախատեսում առավելագույնը 2-3 ամիս ժամկետով:
«Ես խստիվ դատապարտում են Գասպարիի կալանավորումը և դա համարում են քաղաքալկան հետապնդման ցայտուն օրինակ»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը` հավելելով, որ ի նշան Վարդգես Գասպարիի գործի նկատմամբ իր բողոքի` ինքը բոլոր հարցերին «դեմ» է քվեարկելու:

Оппозиция требует от НС запросить у правоохранителей информацию об основаниях ареста гражданского активиста Вардгеса Гаспари 02/22/2016   13:32  |  Лента новостей
Глава парламентской фракции “Армянского национального конгресса” Левон Зурабян на заседании НС в понедельник обратился к руководству парламента с предложением направить запрос в правоохранительные органы относительно основания ареста гражданского активиста Вардгеса Гаспари.
В свою очередь депутат от фракции “Наследие” Заруи Постанджян заявила, что решение об аресте Гаспари было вынесено судов в его отсутствие.
“Суд не выслушал этого человека”, - сказала Постанджян.
Депутат от АНК Грант Багратян напомнил о заявлениях провластных сил по поводу повышения роли оппозиции после принятии изменений в Конституцию.”Г-н Шармазанов, эта бедная оппозиция просит одного: узнайте подробности и сообщите их. Разве оппозиция не вправе об этом просить, разве не стыдно. Теперь нам сидеть и это обсуждать?”- заявил Багратян.
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов несколько раз повторил, что существование политзаключенных неприемлемо в первую очередь для власти. При этом он не ответил на предложение Заруи Постанджян.
Другой депутат от АНК Никол Пашинян напомнил, что дело, по которому проходит Вардгес Гаспари, предусматривает арест сроком максимум на 2-3 месяца.
“Я решительно осуждаю арест Гаспари и считаю это ярким примером политического преследования”, - заявил Пашинян.