Դատարանի և ոստիկանության աշխատակիցներին վիրավորելու համար Վարդգես Գասպարին հայտնվել է ամբաստանյալի աթոռին 11/15/2014   16:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիին, դատարանի և ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ դրսևորած անհարգալից վերաբերմունքի համար, մեղադրանք է առաջադրվել:
Մեղադրանքի համաձայն` Վարդգես Գասպարին վարչական դատարանում 2014թ. ապրիլի 7-ին քննվող գործով դատական նիստի ժամանակ հայցվորի ներկայացուցիչների` ՀՀ ոստիկանության երկու կին ծառայողների հասցեին հնչեցրել է վիրավորական արտահայտությունները` «Դուք հանցագործ սրիականեր եք, մարդասպաններ, թափթփուկներ, լակոտներ, դուք սպանեցիք իմ եղբորը, բավականա մարդասպաններին  թաքցնեք ձեր փեշի տակ, վեց տարի ի՞նչ եք անում, թափթփուկներ, հանցագործներ»:
Ըստ մեղադրանքի՝ Գասպարին նաև վիրավորական արտահայտություններ է հնչեցրել դատական նիստը նախագահող դատավոր Ռուզաննա Հակոբյանի հասցեին՝ «Ձեր նման անարժանապատիվ և անինքնասեր դատավորներ են, որ այսօր իրավիճակը հասցրել են այստեղ, միայն այն, որ Եվրոպական դատարաններում Ձեր վճիռների 46-ից 47-ը ճանաչվել են անվավեր, դա պետք է Ձեզ մի քիչ հուզեր, բայց քանի որ դուք անարժան եք և անինքնասեր, որ Ձեր գործակալական գործողությունն եք կատարում», «Դուք ստոր և անարժանապատիվ դատավորներ եք, որպես գործակալներ՝ այս հանցագործ իշխանությանը պահում եք իրենց գործի վրա»:
Նախաքննական մարմնի գնահատմամբ` այսպիսով՝ Գասպարիին խոչընդոտել է դատական նիստի բնականոն աշխատանքը` այդ կերպ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով դատարանի նկատմամբ:

Активист Вардгес Гаспари оказался на скамье подсудимых за неуважительное отношение к суду и сотрудникам полиции Армении 11/15/2014   16:56  |  Криминальная хроника
Гражданскому активисту Вардгесу Гаспари предъявлено обвинение за неуважительное отношение к суду и сотрудникам полиции Армении.
Согласно материалам дела, Вардгес Гаспари 7 апреля 2014 года в ходе судебного процесса по делу, рассматриваемому в Административном суде, оскорбительно выразился в адрес двух сотрудниц полиции, выступающих в суде в качестве представителей истца, обозвав их “преступниками и негодяями, покрывающими убийц”.
Гаспари также оскорбительно выразился и в адрес председательствующей на суде судьи Рузанны Акопян. “Такие недостойные судьи, как вы, только в Европейских судах 47 из 46 вами вынесенных решений были признаны недействительными. Вас это должно было хотя бы немного задеть, но поскольку Вы лишены чувства собственного достоинства, вы выполняйте работу агентов”, - сказал, в частности, активист.
По оценке следствия, своими действиями Гаспари препятствовал работе заседания, проявив неуважительное отношение к суду.