Եվս մեկ քրեական գործ՝ ԵՄ ծրագրով հատկացված դրամաշնորհից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ 02/17/2016   18:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ԵՄ պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհի գումարներից խարդախությամբ  առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ:
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում ենք, որ նախնական տվյալների համաձայն՝ մի խումբ անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, 2012թ. ընթացքում կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելու և օգտագործելու միջոցով մշակվել է «Հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները՝ ապագայի երաշխիք» ծրագիրը և ներկայացվել ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակ, որն իրականացնելու համար  ստացել են դրամաշնորհ, որից խարդախությամբ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ  հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել՝ Եվրոպական միության պատվիրակությանը որպես տուժող ճանաչելու մասին, հարցաքննվել են մի շարք վկաներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ:

СК Армении расследует еще одно уголовное дело о хищении средств европейского гранта 02/17/2016   18:18  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту мошеннического хищения в особо крупном размере средств гранта, выделенного делегацией ЕС, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван по признакам пункта 1 части 3 статьи 178 и части 2 статьи 325 Уголовного кодекса Армении.
По предварительным данным, в течение 2012 года группой лиц по предварительному сговору путем составления и использования подложных документов была разработана программа “Основные права и свободы: гарантии будущего”, которая была представлена в офис делегации Европейского Союза в Армении. На ее реализацию был получен грант, из средств которого мошенническим путем была расхищена сумма в особо крупном размере.
В ходе предварительного расследования было принято решение о признании делегации Европейского союза потерпевшей, были допрошены ряд свидетелей.
“Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия. О принимаемых по результатам расследования процессуальных решениях будет сообщено дополнительно”, - говорится в сообщении.