Շուշանիկ Բախշյանի գործով պաշտպանական կողմը քննիչին բացարկ է հայտնել 02/09/2016   16:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մերի Մարգարյանի մահվան գործով լրացուցիչ փորձաքննություն նշանակելու հարցում քննիչի անգործությունը բողոքարկվել է դատախազություն: Այդ մասին ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել Շուշանիկ Բախշյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Պաշտպանը միևնույն ժամանակ նշել է նաև, որ քննիչին բացարկ է հայտնվել:
Մասնավորապես ըստ պաշտպանական կողմի բողոքի՝ հունվարի 29-ին քրեական գործի շրջանակներում պաշտպանական կողմը քննիչին ներկայացրել է միջնորդություն՝ լրացուցիչ փորձաքննություն նշանակելու անհրաժեշտության մասին:
Ըստ պաշտպանական կողմի  պատճառն ու պատճառաբանությունը կայանում են հետևյալում.
Գործի շրջանակներում արդեն իսկ նշանակված թվով 3 փորձաքննությունների արդյունքներով ստացված փորձագիտական եզրակացությունների շուրջ 2016թ. հունվարի 20-ին հարցաքննվել է փորձագետ Գագիկ Հարությունյանը, որի ցուցմունքը պարունակում է քննիչի բազմաթիվ հարցեր ու հատկապես փորձագետի բազմաթիվ պատասխաններ, որոնք փորձագետի նախկին եզրակացություններում չկան:
Ըստ պաշտպանական կողմի՝ ակնհայտ է, որ փորձագետի եզրակացությունները լրացուցիչ փորձաքննություն իրականացնելու փոխարեն լրացվել են փորձագետի ցուցմունքով:
Այլ կերպ ասած՝ փորձագետի ցուցմունքը փոխարինել է փորձագետի եզրակացությանը, ինչն արգելված է Քրեական դատավարության օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Հիշյալ միջնորդությունը քննիչի՝ 2016թ. փետրվարի 2-ի որոշմամբ մերժվել է:
Տվյալ դեպքում փորձագետ Գագիկ Հարությունյանը, իբր հարցաքննվելով փորձագետի եզրակացության պարզաբանման նպատակով, իրականում հարցաքննվել է՝ եզրակացությունը լրացնելու նպատակով: Ընդ որում, եզրակացությունը հենց լրացնելու հանգամանքը քննիչ պարոն Հ.Բաղմանյանը չի էլ թաքցնում:
Հիշեցնենք, որ Շուշանիկ Բախշյանը մեղադրվում է 2015թ. հուլիսի 27-ին կեսարյան հատումից հետո «Էրեբունի» ԲԿ տեղափոխված և երկու օր անց մահացած Մերի Մարգարյանի մահվան գործով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Քրեական գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ 2015թ. հուլիսի 24-ին և 25-ին հիվանդանոցում Մ.Մարգարյանի զննությունից հետո` ջերմության առկայության պայմաններում, (նաև անամեզում ջերմության առկայությունը բարձր թվերի  վրա) հիվանդին չհոսպիտալացնելը չի եղել հիմնավորված:
Ինչ վերաբերում է Մերի Մարգարյանի բուժօգնության և հետազոտությունների ընթացքում թույլ տրված բացթողումների և Մերի Մարգարյանի ու նորածնի մահվան պատճառական կապին, ապա հանձնաժողովը նշել է, որ 27.07.2015թ. ժամը՝ 09:00-ին, հիմք ընդունելով արյան բիոքիմիական և մնացած հետազոտությունների արդյունքները (որոնց զարգացման պատճառները եղել են հղիության հետ կապված), և որ նշված փոփոխություններն ընթացել են արագընթաց՝ պետք է հնարվորինս ավելի շուտ կատարվեր ծննդալուծում, այդ թվում՝ կեսարյան հատման միջոցով:

Защита врача-гинеколога Шушаник Бахшян объявила отвод следователю 02/09/2016   17:39  |  Актуальная тема
Жалоба подана на бездействие следователя в вопросе назначения дополнительной экспертизы по делу о смерти роженицы Мэри Маргарян. Об этом на своей странице в социальной сети Фейсбук сообщил адвокат гинеколога Шушаник Бахшян – Александр Сирунян.
Защита также проинформировала, что следователю объявили отвод.
В частности, как отмечается в жалобе, 29 января в рамках уголовного дела защита представила следователю ходатайство о необходимости назначения дополнительной экспертизы.
По словам стороны зашиты, в связи с экспертными заключениями, полученными по результатам уже назначенных трех экспертиз, 20 января 2016 года был допрошен эксперт Гагик Арутюнян, показания которого содержат множество вопросов следователя и особенно ответов эксперта, которых нет в прежних заключениях эксперта.
По словам защиты, очевидно, что вместо проведения дополнительной экспертизы, заключения эксперта были дополнены его показаниями.
Иными словами, показание эксперта заменило его заключение, что запрещено частью 3 статьи 114 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Вышеупомянутое ходатайство было отклонено по решению следователя от 2 февраля 2016 года.
В данном случае эксперт Гагик Арутюнян, будучи допрошенным якобы с целью пояснения заключения эксперта, в действительности, был допрошен для дополнения заключения. Причем, следователь Багманян и не скрывает факт дополнения заключения.
Напомним, Шушаник Бахшян проходит обвиняемой по делу о смерти роженицы Мэри Маргарян, госпитализированной 27 июля после операции кесарева сечения и скончавшейся два дня спустя в ереванском медцентре “Эребуни”.
Шушаник Бахшян инкриминируют часть 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Уголовного кодекса РА. Суд применил в отношении врача меру пресечения в виде залога.
Согласно заключению назначенной по делу судебно-медицинской экспертизы, негоспитализация пациента после стационарного обследования М. Маргарян 24-го и 25-го июля 2015 года в условиях наличия высокой температуры не была обоснована.
Комиссия отметила, что, приняв за основу результаты проведенных биохимических и остальных исследований, выявивших прогрессирующие и связанные с беременностью изменения, роды должны были быть проведены по возможности раньше, в том числе путем операции кесарева сечения.