Բենզինի գինը Հայաստանում նվազել է 15%-ով 02/06/2016   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին մեկ ամսում` 2016թ. հունվարին, 2015թ. դեկտեմբերի համեմատ Հայաստանյում բենզինի գինը նվազել է 4.8%-ով, դիզելային վառելիքինը՝ 6%-ով:
Իսկ մեկ տարվա ընթացքում` 2016թ. հունվարին 2015թ. հունվարի համեմատ` բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են համապատասխանաբար 15.1% և 16.3%-ով:
Սրանք պաշտոնական թվեր են, որ հրապարակել է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Հիշեցնենք` վերջին շրջանում միջազգային շուկայում բենզինի ու նավթի գների անկումը դժգոհություններ էր առաջացրել Հայաստանում:
Ի պատասխան հնչող դժգոհությունների՝ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը կառավարության վերջին նիստում հայտարարեց, որ 2015թ-ի ընթացքում ՀՀ-ում բենզինի գինը նվազել է 80 դրամով` 470 դրամից հասնելով 390-ի:
«Եթե դոլարային արտահայտությամբ վերցնենք,ապա բենզինի գները շատ ավելի են նվազել, քանի որ բենզինը հանդիսանում է այն ապրանքը, որ իրացվում է հայկական դրամով և ներմուծվում է ամերիկյան դոլարով»,- ասել էր Արտակ Շաբոյանը` հավելելով, որ դոլարային արտահայտությամբ՝ նույն ժամանակահատվածում բենզինի գները նվազել են շուրջ 28%-ով:
Իրականում, դրամային արտահայտությամբ, պարզվում է բենզինի գինը նվազել է ընդամենը 15%-ով: Մինչդեռ, աշխարհի մի շարք երկրներում բենզինի գնանկումը հասել է մինչև անգամ 40%-ի:

Стоимость бензина в Армении упала на 15.1% 02/06/2016   16:32  |  Лента новостей
Цены на бензин в Армении за последний месяц, по сравнению с декабрем прошлого года, упали на 4.8%, а на дизельное топливо – 6 %.
В годовом же срезе бензин и дизтопливо по сравнению с аналогичным периодом 2015 года подешевели на 15.1% и 16.3% соответственно.
Это официальные цифры, которые опубликовала Национальная статистическая служба Армении.
Ранее председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян, что цена на бензин в Армении за год упала на 80 драмов.
“По результатам проведенного нами исследования, стоимость бензина в 2015 году упала с 470 до 390 драмов. Если брать в долларовом выражении, то падение цен на бензин будет более существенным, так как это топливо является тем продуктом, продажа которого осуществляется в драмах, а его импорт - в долларах США”, - пояснил Шабоян.
Между тем, удешевление бензина на фоне резкого падения цен на нефть в ряде стран составляет вплоть до 40%.