Բենզինի գինը ՀՀ-ում, ըստ ՏՄՊՊՀ նախագահի, մեկ տարում նվազել է 80 դրամով 02/04/2016   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
2015թ-ի ընթացքում, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի դիտարկմամբ, ՀՀ-ում բենզինի գինը նվազել է 80 դրամով: Այս մասին այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Մեր ուսումնասիրության արդյունքներով՝ 2015 թվականի ընթացքում բենզինի գները նվազել են՝ 470 դրամից հասնելով 390-ի: Եթե դոլարային արտահայտությամբ վերցնենք,ապա բենզինի գները շատ ավելի են նվազել, քանի որ բենզինը հանդիսանում է այն ապրանքը, որ իրացվում է հայկական դրամով և ներմուծվում է ամերիկյան դոլարով»,- ասաց Արտակ Շաբոյանը` հավելելով, որ դոլարային արտահայտությամբ՝ նույն ժամանակահատվածում բենզինի գները նվազել են շուրջ 28%-ով:
Ընդ որում, ըստ Արտակ Շաբոյանի` բենզինի վաճառքի գները միանգամայն համահունչ են ձեռքբերման գների հետ:
ՏՄՊՊՀ նախագահը նաև միջազգային վիճակագրությունը ներկայացրեց` ասելով, որ, օրինակ, Մեծ Բրիտանիայում, Ռումինիայում, Ֆրանսիայում, Չեխիայում նախորդ տարի բենզինի գները նվազել են 7-10 տոկոսով:
Ի դեպ, Արտակ Շաբոյանն այսօր կրկնեց կառավարության նախորդ նիստերից մեկում արած իր այն արտահայտությունը, որ նավթի գների անկումը բենզինի գնի վրա այնքան էլ չի ազդում, քանի որ «ՀՀ-ում վաճառվող բենզինի գնի մեջ նավթի տեսակարար կշիռը միայն ութ տոկոս է, ինչի փոփոխությունը քիչ ազդեցություն է ունենում բենզինի վաճառքի գնի վրա»:
Արտակ Շաբոյանը նաև հայտարարեց, որ թեև բենզինի հայաստանյան շուկան բարձր կենտրոնացվածություն ունի, բայց իրենց ուսումնասիրությունները վկայում են, որ մրցակցության սահմանափակման երևույթներ և մուտքի խոչընդոտներ այստեղ չկան:

Бензин в Армении за год подешевел на 80 драмов – глава ГКЗЭК 02/04/2016   12:46  |  Лента новостей
Цена на бензин в Армении за год упала на 80 драмов, заявил в четверг председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян, ссылаясь на наблюдения возглавляемой им структуры.
"По результатам проведенного нами исследования, стоимость бензина в 2015 году упала с 470 до 390 драмов. Если брать в долларовом выражении, то падение цен на бензин будет более существенным, так как это топливо является тем продуктом, продажа которого осуществляется в драмах, а его импорт - в долларах США”, - пояснил Шабоян.
Шабоян вновь повторил ранее им сделанное заявление о неощутимом влиянии дешевеющей нефти на стоимость бензина, поскольку, по его  словам, “удельный вес нефти в цене на продаваемый в Армении бензин составляет всего 8%, и его изменения слабо сказываются на его стоимости”.
Шабоян также заявил, что их исследования не выявили случаев ограничения конкуренции и препятствий для ввоза товара.