Սահմանադրական դատարանի գործունեությունը սկիզբ դրեց հայրենական սահմանադրական արդարադատությանը 02/05/2016   11:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման 20-ամյակի առթիվ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի անդամներին եւ աշխատակազմին` սահմանադրական դատարանի ստեղծման 20-ամյակի առթիվ:
Սահմանադրական դատարանի գործունեությունը սկիզբ դրեց հայրենական սահմանադրական արդարադատությանը` նպաստելով ժողովրդավարության եւ օրինականության ամրապնդմանը մեր երկրում:
Սակայն Սահմանադրական դատարանը, ի տարբերություն մյուս դատարանների, չստացավ որեւէ ժառանգություն, որովհետեւ չուներ իրեն նախորդող նմանատիպ ատյան եւ ստիպված էր գործունեությունն սկսել մաքուր թղթից: Ի պատիվ նրա, պետք է ասել, որ արդեն 20 տարի Սահմանադրական դատարանն այդ թղթի վրա թողնում է ուրույն, մնայուն ձեռագիր, որը բարձր է գնահատվել նաեւ միջազգային կառույցների ու միջազգային գործընկերների կողմից:
Այսօր, ի դեմս Սահմանադրական դատարանի, Հայաստանում ունենք կարեւորագույն մի ինստիտուտ, որն իսկապես պաշտպանում է սահմանադրությամբ հաստատված ժողովրդավարական ու պետական կարգը եւ, որ ամենակարեւորն է, քաղաքացու եւ մարդու իրավունքներն ու ազատությունները:
Սահմանադրական դատարանն իր ամուր եւ հստակ տեղն է զբաղեցնում պետական իշխանության համակարգում` չմտնելով որեւէ այլ ճյուղի իրավասության մեջ եւ չհավակնելով փոխարինել նրանցից որեւէ մեկին, միաժամանակ, ի զորու լինելով իր որոշումներով ազդել նրանց գործունեության վրա:
Այս ատյանին դիմում են թե' քաղաքացիներ, թե' քաղաքական գործիչներ, դիմում են տարբեր, այդ թվում եւ քաղաքական բնույթի հարցերով, սակայն դրանք բոլորն էլ լուծվում են միայն իրավական ճանապարհով եւ իրավական միջոցներով:
Իհարկե, հասարակությունը միշտ էլ ավելի շատ բան է ակնկալում Սահմանադրական դատարանի որոշումներից: Բայց վերջինս մշտապես առաջնորդվում է օրենքով ու իր լիազորություններով` երբեք դուրս չգալով դրանց սահմաններից, չտրվելով զգացմունքների ու պատեհապաշտության:
Սահմանադրական արդարադատությունն օժտված է առանձնահատուկ պատասխանատվությամբ, որովհետեւ Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումները պարտադիր լինելով իշխանության բոլոր մարմինների ու պաշտոնատար անձանց համար, կարող են ազդել ոչ թե մեկ կամ մի քանի մարդկանց, այլեւ բնակչության ամբողջական շերտերի, եւ նույնիսկ ամբողջ ժողովրդի ու պետության ճակատագրի վրա: Հետեւաբար, Սահմանադրական դատարանի պատասխանատու գործունեությունը պահանջում է նրա անդամների մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն, խոր գիտելիքներ, արժանապատիվ պահվածք, հաճախ նաեւ քաղաքացիական խիզախություն:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Սահմանադրական դատարանին ստեղծման 20-րդ տարեդարձի առթիվ` մաղթում եմ հաջողություններ եւ հաստատակամություն մեր պետականության ամրապնդման, քաղաքացիների իրավունքների եւ շահերի պաշտպանության պատասխանատու գործունեության մեջ»:

Спикер НС Армении: Деятельность КС положила начало отечественному конституционному правосудию 02/05/2016 11:55 | Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении направил поздравительное послание по случаю 20-летия Конституционного Суда РА. В послании, текст которого размещен на официальном сайте армянского парламента, говорится:
“Поздравляю членов и аппарат Конституционного Суда РА с 20-летием создания.
Деятельность Конституционного Суда положила начало отечественному конституционному правосудию, способствуя укреплению демократии и законности в нашей стране. Однако Конституционный Суд, в отличие от других судов, не получил какого-либо наследия, так как не имел предшествующей ему подобной инстанции и вынужден был начинать свою деятельность с чистого листа. К его чести следует сказать, что уже 20 лет Конституционный Суд на этой бумаге оставляет уникальный, постоянный след, удостоившийся высокой оценки международных структур и партнеров.
Сегодня в лице Конституционного Суда мы имеем в Армении важнейший институт, который действительно защищает закрепленный Конституцией демократический и государственный порядок и, что самое главное, - права и свободы гражданина и человека. Конституционный Суд занимает свое прочное и твердое место в системе государственной власти, не вторгаясь в компетенцию какой-либо другой ветви и не претендуя заменить какую-то из них, в то же время обладая возможностью своими решениями влиять на их деятельность. К этой инстанции обращаются как граждане, так и политические деятели, обращаются с различными вопросами, в том числе и политического характера, однако все они решаются лишь правовым путем и правовыми средствами.
Конечно, общество всегда ожидает большего от решений Конституционного Суда. Но последний всегда руководствуется законом и своими полномочиями, никогда не выходя за их рамки, не отдаваясь эмоциям и приспособленчеству.
Конституционное правосудие наделено особой ответственностью, потому что принятые Конституционным Судом решения, будучи обязательными для всех органов власти и должностных лиц, могут влиять на судьбу не одного или нескольких людей, но и целых слоев населения и даже народа и государства. Следовательно, ответственная деятельность Конституционного Суда требует от его членов высокой профессиональной подготовки, глубоких знаний, достойного поведения, нередко и гражданского мужества.
Еще раз поздравляя с 20-летием создания Конституционного Суда, желаю успехов и твердости в ответственной деятельности по укреплению нашей государственности, защите прав и интересов граждан”.