Գողության փորձի և ոստիկանների նկատմամբ սպանության փորձի գործով ձերբակալված երեք անձինք կալանավորվել են 02/04/2016   11:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Վանաձորում բնակարանային գողության փորձի և իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով երեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
Ինչպես ավելի վաղ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը տեղեկացրել էր, գողության ահազանգի հիման վրա լույս  հունվարի 30-ի գիշերը  դեպքի վայր մեկնած ոստիկանության աշխատակիցների ուղղությամբ հնչել են կրակոցներ՝ գողության փորձ կատարած անձանց կողմից։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Լոռու մարզի բնակիչներ Ա.Սարգսյանին և Ա.Գալստյանին 2016 թվականի փետրվարի 2-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-ին կետով (գողության փորձ՝ բնակարան ապօրինի մուտք գործելով), 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (սպանության փորձ՝ 2 կամ ավելի անձանց նկատմամբ՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական գործունեության հետ) և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ), իսկ Ռ.Ռստակյանին՝ 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետով և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նույն օրը քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց  կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Три человека взяты под стражу по обвинению в попытке квартирной кражи в армянском Ванадзоре и покушении на убийство полицейских 02/04/2016   12:09  |  Криминальная хроника
Трем лицам предъявлены обвинения по делу о попытке квартирной кражи в Ванадзоре и покушения на убийство сотрудников Полиции, сообщают пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело находится в ведении следственного управления Следственного комитета Армении по Лорийской области.
Ранее ведомство сообщило, что лица, совершившие попытку кражи, открыли стрельбу по сотрудникам Полиции, прибывшим в ночь на 30-е января по вызову об ограблении на место происшествия.
В результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий был установлен круг предполагаемых преступников.
По совокупности добытых доказательств 2 февраля 2016 года жителям Лорийской области А. Саркисяну и А. Галстяну были предъявлены обвинения по пункту 1.1 части 3 статьи 34-177(попытка кражи, совершенная с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение), пунктам 1 и 2 части 2 статьи 34-104(покушение на убийство двух или более лиц в связи с осуществлением этими лицам служебной деятельности) и части 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА, а Р. Рстакяну – по пункту 1.1 части 3 статьи 34-177 и части 2 статьи 235 УК РА.
В тот же день следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении обвиняемых меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
Предварительное расследование продолжается. Проводятся необходимые следственные действия, направленные на обеспечение объективного, всестороннего и полного исследования всех обстоятельств произошедшего.