Արմեն Աշոտյանը չմեկնաբանեց իր հրաժարականի մասին լուրերը 02/02/2016   14:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀԿ փոխնախագահ, ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ԱԺ-ում հրաժարվեց մեկնաբանել իր հրաժարականի մասին լուրերը:
«Ինքներդ մեկնաբանեք ձեր գրածները»,- ի պատասխան լրագրողների հարցերի՝ ասաց նա: Փոխարենը Արեմն Աշոտյանն իր կարծիքը հայտնեց ԿԳ նախարարի աթոռն այլ կուսակցության հանձնելու վերաբերյալ:
«Կրթության ոլորտում քաղաքականությունը մասնագիտական է, իհարկե կախված է նաև նրանից, թե որ քաղաքական ուժի ներկայացուցիչն է տվյալ պահին ղեկավարում, բայց ընդհանուր գերակայությունները նույնն են, դա նշանակում է, որ կրթական ոլորտի բարեփոխումների ռազմավարությունն անցած 25 տարիների ընթացքում միշտ մնացել է նույնը: Այսինքն՝ ոլորտային տեսակետից քաղաքականությունն անշեղորեն նույնն է՝ ստեղծել ազգային դպրոց` միջազգային ստանդարտների շրջանակներում»,- ասաց նախարարը` միաժամանակ չհամաձայնելով, թե նախարարական պորտֆելը ՀՅԴ-ին զեջելը կարող է ՀՀԿ-ի ներսում խժդժություններ առաջացնել:
Մեկնաբանելով Արմեն Ռուստամյանի՝ երեկվա հայտարարությունն այն մասին, թե  իշխանությունները հեղինակազրկված են՝ Աշոտյանն ասաց. «Կարծում եմ` որևէ կուսակցություն սեփական դիրքն ընդգծելու համար կարիք չունի այլ կուսակցության ուսերին կանգնելու, որպեսզի երևա: ՀՅԴ-ն իր դերակատարությունն ընդգծելու համար կարող է փառքով հենվել 125-ամյա պատմության պատվանդանին»:

Глава Минобрнауки Армении отказался комментировать слухи о своей возможной отставке 02/02/2016   14:42  |  Лента новостей
Заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении, министр образования и науки РА Армен Ашотян отказался комментировать слухи о своей возможной отставке.
“Вы и комментируйте вами написанное”, - заявил он в ответ на просьбу журналистов.
При этом он высказался по поводу возможной передачи кресла главы Минобрнауки представителю другой партии.
По его словам, стратегия реформ сферы образования последние 25 лет оставалась неизменной. “То есть с секторальной точки зрения – политика неуклонно остается прежней: создать национальную школу в рамках международных стандартов”, – сказал Ашотян. При этом он не согласился с тем, что передача министерского портфеля АРФД может привести к дрязгам внутри партии.
Комментируя вчерашнее высказывание главы парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армена Рустамяна о том, что власти ""дискредитировали себя", Ашотян заявил: ”Полагаю, что какой-либо из партий для того, чтобы подчеркнуть свое положение, не следует взбираться на плечи другой, чтобы оттуда себя показать. АРФД для этого может с честью опереться на пьедестал 125-летней истории”.