Բժշկական կենտրոնում Արաքսյա Դանիելյանի մահվան դեպքով հարուցվել է քրեական գործ 01/21/2016   11:26  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հունվարի 20-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ բժշկական կենտրոնում Արաքսյա Դանիելյանի մահվան դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ Արմավիրի մարզի Այգեվան գյուղի բնակիչ Արցախ Քոչարյանը հունվարի 17-ին գրավոր հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության Արմավիրի բաժնում առ այն, որ իր հղի կինը՝ Արաքսյա Դանիելյանը, «Հարբուխ» ախտորոշմամբ 2015 թվականի դեկտեմբերի 26-ին ստացիոնար բուժման է ընդունվել «Արմավիրի ԲԿ» ՓԲԸ-ի ծննդաբերական բաժանմունք, որտեղ նրան թոքերի հետ կապված 2 օր անընդմեջ բուժզննության է ենթարկել բժիշկ Անդրանիկ Պապոյանը, ով տեղեկացրել է, որ հիվանդի թոքերի հետ կապված որևէ խնդիր չկա:
Ըստ հաղորդման՝ բժիշկ Անդրանիկ Պապոյանի կողմից մասնագիտական պարտականությունների  ոչ պատշաճ կատարման արդյունքում միայն 3-րդ օրն է կինը ենթարկվել ռենտգեն հետազոտության, ինչի արդյունքում ախտորոշվել է «Երկկողմանի սուր թոքաբորբ», որից հետո կինը տեղափոխվել է Երևան քաղաքի «Արմենիա» ԲԿ, իսկ այնտեղից էլ՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ ստացիոնար բուժման, որտեղ էլ հունվարի 13-ին մահացել է:
Ա.Քոչարյանի հաղորդումը ոստիկանությունից Արմավիրի մարզային  քննչական վարչությունում ստացվել է 2016 թվականի հունվարի 20-ին, և նույն օրը քննիչը որոշում է կայացրել հարուցել քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահը)։
Կատարվում է նախաքննություն, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզաբանելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ։
Նախաքննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի լրացուցիչ:
Լուսանկարը՝ News.am-ի
17:29 18/12/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՎթարի հետևանքով հիվանդանոց տեղափոխված վարորդի նկատմամբ անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք է դրսևորվել. հիվանդը մահացել է
18:49 02/09/2015  |  Քրեական խրոնիկոն39-ամյա կնոջ՝ հիվանդանոցում մահանալու դեպքով գործ է հարուցվել. Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում
15:28 13/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԾննդկանների մահվան դեպքերի ֆոնին բժիշկների հանդեպ հասարակության մեջ բացասական վերաբերմունք է առաջացել. Նախարար
18:27 12/08/2015  |  ՎերլուծություններՈվքե՞ր են մեղավոր հղի կանանց մահվան համար. որտե՞ղ է հանցավոր անպատասխանատվությունը
16:12 11/08/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳյումրեցի ծննդկանի մահվան գործը կարող է վերաբացվել
16:26 10/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նորքի ինֆեկցիոն» հիվանդանոցում մահացած երեխայի մոտ ախտորոշվել է երկկողմանի թոքաբորբ

СК Армении завел уголовное дело по факту смерти беременной пациентки в одной из клиник 01/21/2016   12:04  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту смерти беременной пациентки в одном из медцентров в Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета республики.
Дело заведено 20 января следственным управлением Следственного комитета РА по Армавирской области по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) Уголовного кодекса РА.
Согласно информации, житель села Айгеван Армавирской области Арцах Кочарян 17 января представил письменное сообщение в армавирский отдел Полиции РА о том, что его беременная супруга, Араксия Даниелян, 26-го декабря 2015 года с диагнозом “насморк” поступила на стационарное лечение в родильное отделение ЗАО “МЦ Армавир”, где ее на протяжении двух дней обследовал врач Андраник Папоян, который сообщил об отсутствии у пациентки каких-либо проблем с легкими.
Согласно сообщению, в результате ненадлежащего исполнения врачом Андраником Папояном своих профессиональных обязанностей женщина только на третий день прошла рентгеновское обследование, которое выявило у нее двустороннее воспаление легких, после чего женщина была доставлена в ереванский МЦ “Армения”, а оттуда – на стационарное лечение в МЦ “Святой Григорий Лусаворич”, где 13 января скончалась.
“Ведется предварительное расследование. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение дела, назначены экспертизы. О результатах предварительного следствия будет сообщено дополнительно”, - говорится в сообщении.