Թիվ 4/26 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին մեղադրանք է առաջադրվել՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար 01/16/2016   16:30  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է թիվ 4/26 ընտրատեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկություն կատարած անձի ինքնությունը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
06.12.2015թ.-ին  ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության շտաբից տեղեկություն էր ստացվել, որ թիվ 4/26 տեղամասում անհայտ անձը քվեարկել է այլ անձի փոխարեն: Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ պարզելու ահազանգում մատնանշված հանգամանքը և այն անձին, ում փոխարեն մեկ ուրիշը կատարել է քվեարկություն։
Նյութերի նախապատրաստության ընթացքում պարզվել է, որ անձը, ում փոխարեն կատարվել է քվեարկություն, Գայանե Գյուլնազարյանն է, ով 2015թ.-ի դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին մասնակցելու համար գնացել է թիվ 4/26 ընտրատեղամաս և պարզել,  որ իր փոխարեն մեկ ուրիշը քվեարկել է։
Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ  հոդվածով, որի շրջանակներում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցներ առ այն, որ Գ.Գյուլնազարյանի փոխարեն քվեարկել  է նշված ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամը։
Նախնական քննության տվյալներով՝  Գ.Գյուլնազարյանի անվան դիմաց լրացրել է, ստորագրել և նրա փոխարեն քվեարկել թիվ 4/26 տեղամասի հանձնաժողովի անդամ Դ.Ազատյանը։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Դ.Ազատյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով։
19:09 15/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱյլ անձանց փոխարեն քվեարկելու մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի
17:31 15/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԸնտրախախտումների վերաբերյալ Քննչական կոմիտեում քննվող գործերից 6-ով նախաքննությունն ավարտվել է. ովքե՞ր են մեղադրյալները
15:56 14/01/2016  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՄեղադրանք է առաջադրվել թիվ 2/32 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին՝ այլ անձանց փոխարեն քվեարկելու համար
13:22 12/01/2016  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՍԴ-ն մերժեց հանրաքվեի առնչությամբ նաև ԱԺ պատգամավորների և մի շարք անհատների դիմում-բողոքները

Члену участковой комиссии №4/26 предъявлено обвинение в голосовании вместо другого в ходе референдума в Армении 01/16/2016   17:04  |  Конституционные реформы
СК установил личность человека, проголосовавшего вместо другого человека на участке №4/26  в Ереване в ходе референдума по реформе Конституции Армении.
Им оказался член участковой комиссии №4/26 Д. Азатян. Ему предъявлено обвинение.
Как сообщает пресс-служба Следстявенного комитета Армении, 6 декабря 2015 года из штаба управления Полиции РА по городу Ереван поступило сообщение о том, что неизвестный проголосовал вместо другого лица на участке №4/26. Следственным отделом по административному району Арабкир были предприняты меры по установлению указанных в сообщении обстоятельств и личности человека, вместо которого проголосовало другое лицо.
При подготовке материалов выяснилось, что человек, за которого проголосовали, - Гаяне Гюльназарян, которая для участия в референдуме по реформе Конституции 6 декабря 2015 года отправилась на участок №4/26 и выяснила, что вместо нее уже кто-то проголосовал.
Следственным отделом по административному району Арабкир было возбуждено уголовное дело по статье 153 Уголовного кодекса РА. В результате проведенных в рамках дела следственных действий было добыто достаточно доказательств о том, что вместо Г. Гюльназарян проголосовал член указанного избирательного участка.
“По данным предварительного следствия, графу под именем Г. Гюльназарян заполнил, за нее подписался и проголосовал  член участковой комиссии №4/26 Д. Азатян. По совокупности добытых доказательств Д. Азатяну предъявлено обвинение по статье 153(Голосование более одного раза или вместо другого лица) Уголовного кодекса РА”, - говорится в сообщении.