Եվս երկու մահվան դեպք՝ H1N1 վարակից 01/15/2016   18:10  |  Առողջություն
Հունվարի 15-ի տվյալներով` սուր շնչառական վարակներով ստացիոնար դիմելիությունը կազմել է 992 դեպք, որից 873-ը` 18-ից ցածր տարիքի: 502 հիվանդի մոտ հիվանդությունն ընթանում է թոքաբորբով։
Նրանցից 231-ը մինչև 18 տարեկան է։ Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է ՀՀ առողջապահության նախարարության մամլո խոնակ Անահիտ Հայթայանը:
Հիվանդանոցային բուժում է ստանում 121 հղի։ Վերակենդանացման բաժանմունքներում բուժում է ստանում սուր շնչառական վարակներով 98 հիվանդ։ Նրանցից 9-ին միացված է արհեստական շնչառության սարք:
Առողջապահության նախարարությունից ցավով տեղեկացնում են նաև, որ չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների տքնաջան պայքարին` արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ,  որոնք բժշկական կենտրոններ են ընդունվել հունվարի 13-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Երկուսն էլ ունեին քրոնիկ հիվանդություններ` շաքարային դիաբետ, սիրտ-թոքային անբավարարություն։ Միացված էին արհեստական շնչառության սարքի։

Еще два человека скончались в Армении от вируса гриппа H1N1 01/15/2016 18:53 | Здоровье
Еще два случая летального исхода от гриппа, вызванного подтипом вируса H1N1, зарегистрированы в Армении.Ранее сообщалось об 11 погибших.
Министерство здравоохранения Армении с болью сообщает, что, несмотря на упорные усилия специалистов реанимационного отделения скончались двое пациентов с вирусом гриппа подтипа H1N1, которые поступили на лечение в больницу 13 января с опозданием, в крайне тяжелом состоянии.
Как сообщила на своей странице в соцсети Фейсбук пресс-секретарь Минздрава Армении Анаит Айтаян, по данным на 15 января, в больницы с симптомами ОРВИ обратились 992 человека, из коих 873 - в возрасте младше 18 лет. У 502 пациентов болезнь сопровождается пневмонией, 231 из них - в возрасте до 18 лет.
Стационарное лечение проходят 121 беременная. На лечении в реанимационных отделениях находятся 98 пациентов, 9 из них подключены к аппарату искусственного дыхания.
Оба пациента страдали хроническими заболеваниями, в частности сахарным диабетом, сердечно-сосудистой недостаточностью, и были подключены к аппарату искусственного дыхания.